Dieta niskotłuszczowa odchudza skuteczniej niż niskowęglowodanowa
Na diecie ubogiej w tłuszcz łatwiej schudnąć niż na diecie ubogiej w węglowodany, ale najlepsza jest taka dieta, która pomaga schudnąć konkretnej osobie – informuje pismo Cell Metabolism.
17.08.2015 | aktual.: 17.08.2015 10:52
Nie trzeba być ekspertem, żeby wiedzieć, że na drodze do szczupłej sylwetki stoją tłuszcze oraz węglowodany zjadane przez nas w nadmiarze. Teraz naukowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia (USA) sprecyzowali, który składnik diety - wyeliminowany z menu - przyczyni się do utraty wagi. Według nich, na diecie ubogiej w tłuszcz łatwiej schudnąć niż na diecie ubogiej w węglowodany, ale najlepsza jest taka dieta dostosowana do indywidualnej osoby – informuje pismo "Cell Metabolism".
Naukowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia (USA) obserwowali odchudzające się osoby, biorąc pod uwagę każdy składnik posiłku i aktywność fizyczną. Początkowo 19 ludzi cierpiących na otyłość otrzymywało 2700 kalorii na dobę. Następnie przez dwa tygodnie liczbę kalorii zmniejszono o 1/3, ograniczając w jednej grupie spożycie węglowodanów, a w drugiej – tłuszczów.
Naukowcy analizowali zawartość tlenu i dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz azotu w moczu, aby precyzyjnie ocenić procesy chemiczne zachodzące w organizmach badanych. Ograniczenie liczby kalorii prowadziło do utraty tkanki tłuszczowej w obu grupach, jednak zmniejszenie spożycia tłuszczu okazało się skuteczniejsze niż w przypadku dostarczających tyle samo kalorii węglowodanów.
Po sześciu dniach diety w grupie ograniczającej tłuszcze masa tkanki tłuszczowej spadła przeciętnie o 463 gramy – czyli o 80 proc. bardziej niż w przypadku diety niskowęglowodanowej, która spowodowała spadek masy ciała o 245 gramów.
Obecnie naukowcy analizują wyniki badań obrazowych mózgu, aby sprawdzić, w jaki sposób dieta wpłynęła na przyjemność związana z jedzeniem.
Według zwolenników diety niskowęglowodanowej obniża ona poziom insuliny, co z kolei prowadzi do uwalniania tłuszczu z komórek tkanki tłuszczowej. Jak wyjaśnia dr Kevin Hall z National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases, takie zjawisko rzeczywiście zachodzi, jednak w przypadku ograniczania spożycia tłuszczu efekt jest większy. Nie ma zatem "metabolicznego” powodu, aby wybierać dietę niskowęglowodanową.
Jednak w rzeczywistych warunkach, gdy dieta nie jest tak ściśle kontrolowana, część osób może chudnąć bardziej na diecie niskowęglowodanowej. Ludzie powinni stosować taką niskokaloryczną dietę, jaka im najbardziej odpowiada, ponieważ odchudzanie to proces długotrwały. Zalecane są „zdrowe” węglowodany o niskim indeksie glikemicznym – na przykład produkty z pełnego ziarna. Niewskazane są także słodycze, które zawierają zarówno cukry, jak i tłuszcze nasycone.
(PAP)/(mtr)