Dieta odchudzająca 1200 kcal
Jak sama nazwa wskazuje zakłada ograniczenie dziennie spożywanych kalorii. Istnieje jednak szereg zasad dotyczących komponowania składu dziennego menu, które warunkują odpowiednią skuteczność diety i jej bezpieczeństwo dla organizmu. W prasie i mediach można znaleźć wiele wersji diety 1200kcal, najlepsza jest jednak ta indywidualnie dopasowana przez specjalistę. Poniżej przedstawiamy ogólne jej zasady i skład.
Jak sama nazwa wskazuje zakłada ograniczenie dziennie spożywanych kalorii. Istnieje jednak szereg zasad dotyczących komponowania składu dziennego menu, które warunkują odpowiednią skuteczność diety i jej bezpieczeństwo dla organizmu. W prasie i mediach można znaleźć wiele wersji diety 1200kcal, najlepsza jest jednak ta indywidualnie dopasowana przez specjalistę. Poniżej przedstawiamy ogólne jej zasady i skład.
Zdrowa dieta 1200 kcal oparta jest na podstawowych zasadach zdrowego żywienia. Z codziennego jadłospisu nie eliminujemy żadnej grupy produktów, a jedynie odpowiednio dobieramy ich rodzaj i proporcje. Ilość spożywanych kalorii ograniczmy głównie zmniejszając ilość tłuszczu i węglowodanów, białko zostawiamy na poziomie dziennego zapotrzebowania.
Skład dziennego menu:
* 1. pieczywo– 90 g,
* 2. musli, otręby – 15 g (1-2 łyżki),
* 3. kasza, ryż, makaron– 30 g (sucha masa),
* 4. mleko i napoje mleczne– 350-400g (np. szklanka mleka tłuszczu i opakowanie jogurtu naturalnego lub niecała szklanka kefiru, maślanki),
* 5. ser twarogowy* – 100g,
* 6. mięso i ryby– 130g,
* 7. oleje roślinne– 20g (2 łyżki),
* 8. warzywa* – 400g-500g,
* 9. owoce* – ok. 200g.
- lub 60g pieczywa i wtedy 40g musli ** może być np. opakowanie serka ziarnistego lub homogenizowanego o obniżonej zawartości tłuszczu lub ewentualnie od czasu do czasu 2 plastry sera żółtego (30g) lub 50g twarogu i jajko
Wyżej podane produkty, dzielimy na 5 posiłków, spożywanych regularnie w ciągu dnia.
Rozkład kaloryczny posiłków w ciągu dnia:
Śniadanie– 25% energii - 300 kcal
II śniadanie– 15% energii – 180 kcal
Obiad– 30% energii – 420 kcal
Podwieczorek– 10% energii – 120 kcal
Kolacja– 20% energii – 240 kcal
W diecie najważniejszą zasadą jest regularność spożywania posiłków, w równych odstępach czasu, co 2,4-4 godziny. Śniadanie jemy do godziny po przebudzeniu, a kolację na 3 godziny przed położeniem się spać. Nie można omijać posiłków, by nie doprowadzać organizmu do zbyt dużego wygłodzenia.
Istotny jest dobór odpowiedniego rodzaju produktów do dziennego jadłospisu. Jakie produkty wybieramy? Pieczywo i produkty zbożowe - wyprodukowane z mąki razowej; pełnoziarniste pieczywo, grube kasze (np. gryczana, pęczak), razowe makarony, brązowy ryż, pełnoziarniste musli, nieprzetworzone płatki (np. owsiane, jęczmienne, otręby). Są one źródłem węglowodanów złożonych, które zapewnią uczucie sytości na długo i dają energię do pracy i aktywności fizycznej, jak również regulującego pracę jelit błonnika.
Mleko - chude, do 2% tłuszczu, przetwory mleczne też o obniżonej zawartości tłuszczu – jogurty naturalne (owocowe zawierają cukier), kefiry, maślanki naturalne, chude twarogi, ograniczamy sery żółte, pleśniowe, wykluczamy topione (zawierają dużo tłuszczu). Mięso - chude (drób, chuda wołowina, cielęcina) i chude wędliny (wykluczamy boczek, baleron, golonkę, tłuste kiełbasy, parówki), mięso 2-3 razy w tygodniu warto zastąpić porcją ryby. Mięso i ryby to przede wszystkim źródło pełnowartościowego białka, które daje uczucie sytości i podnosi tempo przemiany materii.
Warzywa spożywamy w postaci surowej lub gotowane krótko (długie gotowanie obniża wartość odżywczą). To produkty niskokaloryczne, dlatego nawet przy odchudzaniu możemy je jeść w dużych ilościach. Poza tym warzywa to bogactwo składników mineralnych, witamin i błonnika. Spośród owoców ograniczamy jedynie bardziej kaloryczne; banany, winogrona, czereśnie, owoce suszone.
Dodatkowo pijemy przynajmniej 2 litry płynów dziennie, najlepiej wody mineralnej, mogą być również herbatki, najlepiej owocowe, zielone, zioła (niesłodzone).
Potrawy przygotowujemy stosując dietetyczne metody obróbki cieplnej - pieczenie, gotowanie, gotowanie na parze, ewentualnie smażenie na łyżce oliwy lub oleju rzepakowego (bez panierki).
Co z diety na pewno wykluczamy? Fast-foody, cukier, słodycze, słodzone napoje gazowane, potrawy tłuste, smażone na głębokim tłuszczu oraz wszelkie przekąski typu chipsy, krakersy, słone orzeszki etc.
Wpływ na organizm i efektywność
Podczas gdy dietę 1000 kcal ciężko zbilansować pod względem wszystkich składników odżywczych, dodatek jeszcze 200 kcal do dziennego menu, z odpowiednich produktów, daje większe prawdopodobieństwo dostarczenia organizmowi pełnej puli składników mineralnych i witamin. Dlatego dieta 1200 kcal (odpowiednio zbilansowana) jest bezpieczna i zdrowa dla organizmu oraz jednocześnie efektywna. Podczas miesiąca stosowania można stracić od 2 do 4 kilogramów. Takie tempo zmniejsza ryzyko efektu jo-jo po zakończeniu diety. Odpowiedni skład jadłospisu powoduje, że kilogramy są tracone z tkanki tłuszczowej, a nie z wody czy tkanki aktywnej.
Dla kogo przeznaczona?
Dieta przeznaczona jest głównie dla kobiet z nadwagą, które chcą połączyć stosowanie diety odchudzającej z aktywnością (2-3 razy w tygodniu) lub dla kobiet z otyłością (BMI powyżej 30).
Przykładowe komponowanie menu
Śniadanie:
- 2 kromki pieczywa razowego,
- chudy serek lub 3-4 plasterki wędliny,
- 150g warzyw + ½ opakowania jogurtu naturalnego.
II śniadanie:
- szklanka kefiru/maślanki + 3-4 łyżki musli.
Obiad:
- kurczak/ryba (ok. 130g),
- 150-200g warzyw + łyżka oliwy/oleju,
- 30g (sucha masa) ryżu/kaszy/makaronu.
Podwieczorek:
- 2 owoce.
Kolacja:
- chudy serek lub 3-4 plasterki wędliny lub jajko,
- 150-200g warzyw + łyżka oliwy.
(mkr/bb)