Blisko ludziDlaczego kobiety nie mogą być geniuszami? Ilustracje Jacky Fleming

Dlaczego kobiety nie mogą być geniuszami? Ilustracje Jacky Fleming

Maja Miloch

11.04.2017 13:35, aktual.: 11.04.2017 19:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W swoich humorystycznych rysunkach pokazuje zdominowany przez mężczyzn świat, w którym "z chwilą, gdy dziewczęta opanowały już wszystkie 60 ściegów do haftowania, pojemność ich mózgów całkowicie się zapełniała". Jacky Fleming walczy za pomocą swoich ilustracji z niesprawiedliwym traktowaniem kobiet.

Jacky Fleming, rysowniczka i feministka, w swojej najnowszej książce "Kłopot z kobietami" wyśmiewa teorię, że geniuszami mogą zostać tylko mężczyźni. Przez wieki filozofowie i naukowcy, oczywiście płci męskiej, prześcigali się w dziwacznych teoriach o naturze kobiety. Jedna wyjątkowo utkwiła w pamięci Brytyjki.

- Darwin powiedział, że kobiety mogą osiągnąć tylko mierność i to w najlepszym razie, bo jesteśmy niżej na drabinie ewolucji - mówi artystka. - Darwin i jego koledzy są na samej górze, kobiety na dole - gdzieś w stadium zatrzymanego rozwoju. Byłam tak tym wszystkim wkurzona, bo brzmiało to nielogicznie.

Takich "mądrości" można znaleźć więcej. Wielki filozof Artur Schopenhauer ogłosił, że kobieta nigdy nie stworzy żadnego oryginalnego dzieła, ponieważ nie posiada „uwłosienia geniusza”. Jan Jakub Rousseau z kolei uważał, że kobiety powinny oddawać się wyłącznie temu, co dla nich naturalne – zadowalaniu innych. Emanuel Kant twierdził, że u kobiet studiujących nauki ścisłe może pojawić się broda. A jeśli kobiecie wyrośnie broda, nie będzie już ona tak mocno oddziaływać na płeć przeciwną.

Jacky Fleming swoimi rysunkami w przewrotny i błyskotliwy sposób przestrzega, że nie zawsze powinniśmy wierzyć we wszystko, co wpajają nam wielkie autorytety. Pracując nad książką artystka założyła, że rysunki muszą być zabawne. Te które nie były, lądowały w koszu.

- Jeśli posługujesz się humorem, zmieniasz swój tok rozumowania. Pojawia się nowa myśl - podsumowuje Jacky Fleming.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także