Blisko ludziDlaczego mężczyźni boją się inteligentnych kobiet?

Dlaczego mężczyźni boją się inteligentnych kobiet?

Dlaczego mężczyźni boją się inteligentnych kobiet?
Źródło zdjęć: © Fotolia
Martyna Wojciechowska

27.09.2017 15:42, aktual.: 03.10.2018 11:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od lat panuje przekonanie, że mężczyźni boją się inteligentnych kobiet. Na forach pojawia się coraz więcej komentarzy internautek, które twierdzą, że mężczyźni czują się onieśmieleni ich towarzystwem. Czy to rzeczywiście częsty problem wśród wykształconych kobiet? Najwyższy czas rozprawić się z mitami i poznać prawdę.

Komentarze internautek

Panuje wśród nas powszechne przekonanie, że inteligentne kobiety mają kłopot ze znalezieniem stałych partnerów. Wykształcone dziewczyny, które doświadczają tego problemu na własnej skórze twierdzą, że mężczyźni czują się w ich towarzystwie onieśmieleni. Z czego to wynika?

Według internautek powodów takiej sytuacji może być wiele. Niektóre uważają, że inteligentnym kobietom po studiach po prostu trudniej jest zaimponować. - Faceci boją się inteligentnych kobiet, bo zdają sobie sprawę z tego, że nie będą mogli zabłysnąć i że na tle takiej kobiety będą wyglądać marnie - pisze jedna z użytkowniczek forum Kafeteria. Inna dziewczyna zapewnia, że nie można generalizować, bo nie wszyscy mężczyźni wykazują tę tendencję. - Moim zdaniem problem dotyczy tylko słabych i niepewnych siebie facetów. Gdy poznają inteligentną dziewczynę, automatycznie czują się od niej głupsi - czytamy w komentarzach na forum.

Ewa Krawczyńska, psycholog, seksuolog kliniczny, psychoterapeuta i kulturoznawca z poradni Evater w Warszawie uważa, że ulegli mężczyźni często wiążą się z inteligentnymi kobietami. - Są mężczyźni dostosowujący się, którym relacja z inteligentniejszą kobietą dodaje pewności siebie, wzmacnia poczucie własnej wartości i bezpieczeństwa. Inaczej jest, kiedy chodzi o przelotne znajomości. Wtedy najczęściej kwestia wykształcenia czy inteligencji ma mniejsze znaczenie lub działa na zasadzie wyzwania, czyli podnosi atrakcyjność - twierdzi ekspertka.

Obraz
© 123RF.COM

Według danych, w Polsce jest więcej wykształconych kobiet niż mężczyzn, co może być dla mądrych dziewczyn kolejnym utrudnieniem. - Im bardziej się rozwijamy i zdobywamy więcej wiedzy, tym bardziej wiemy, czego oczekujemy od osoby, z którą chcemy spędzić życie - mówi Ewa Krawczyńska. -Ludzie, wbrew powszechnej opini, że przeciwieństwa się przyciągaja, dobierają się na zasadzie podobieństw. Dotyczy to atrakcyjności fizycznej, stylu życia, poglądów, sytuacji materialnej oraz inteligencji czy poziomu wykształcenia - dodaje ekspertka.

Wyniki badań

Psychologowie z trzech amerykańskich uczelni Uniwersytetu Buffalo, Uniwersytetu Luterańskiego Kalifornii i Uniwersytetu Teksasu w Austin przeprowadzili eksperyment. W jego pierwszej części 105 mężczyzn miało za zadanie powiedzieć, jak oceniliby 2 grupy kobiet: w pierwszej były te, które miały od nich wyższy wynik w teście na inteligancję, a w drugiej znalazły się panie z niższym wynikiem. Okazało się, że znaczna większość facetów wyżej oceniła pierwszą grupę.

Jednak rezultaty drugiej części badań wywróciły wszystko do góry nogami. Gdy tych samych mężczyzn poproszono o wybranie kandydatki na randkę, ci zaczęli podchodzić do dziewczyn o niższym poziomie inteligencji. Czyżby odczuwali zagrożenie? - Otóż to. Spory procent mężczyzn rywalizuje z kobietami, chcąc za wszelką cenę udowodnić, że w związku to oni są tymi bardziej rozgarniętymi i niezawodnymi. Słyszałam w swoim gabinecie naprawdę liczne historie o tym, że kobiety udają mniej zaradne, zatajają swoje sukcesy, żeby partnerowi nie było przykro - twierdzi Katarzyna Kucewicz, psycholog i psychoterapeuta, właścicielka ośrodka psychoterapii i Coachingu Inner Garden w Warszawie.

Obraz
© 123RF.COM | 123rf

Zdaniem eksperta

Kucewicz uważa, że problem tkwi w oczekiwaniach inteligentnych dziewczyn wobec mężczyzn. - Większe problemy w znalezieniu odpowiedniego partnera mają te z nas, które stawiają wymagania i które nie boją się chcieć więcej niż minimum. Z reguły taką postawę mają dziewczyny mądre, odnoszące sukcesy, zaradne. Kobieta pewna swojej wartości nie zadowoli się pustymi słowami, nie będzie się zachwycała facetem tylko dlatego, że on nie zdradza, bo uzna to za normę i będzie chciała więcej - mówi Kucewicz. - Tyczy się to ogólnych oczekiwań - takich jak np. dobre maniery. Maja Storch napisała książkę "Tęsknota silnej kobiety za silnym mężczyzną”, w której wyjaśnia, że my, dziewczyny chcemy mężczyzn, którzy będą w stanie dać nam bezpieczeństwo nawet, jeśli same świetnie umiemy o siebie zadbać - dodaje.

A może problem tkwi w wykształconych kobietach, które mężczyzn traktują z dystansem, bo czują się od nich mądrzejsze?
- Tak, bywają i takie historie, gdzie wykształcona dziewczyna ma potrzebę udowadniania swojej wartości, dewaluując wartość partnera. Tak robią osoby z kompleksami, bojące się relacji i oceny otoczenia. Często sa to osobowości narcystyczne. Kobieta pewna siebie nie jest przewrażliwiona na punkcie swojej mądrości czy wykształcenia. Nie deprecjonuje innych, ma w sobie pokorę - twierdzi Katarzyna Kucewicz.
A czy wy odniosłyście kiedyś wrażenie, że faceci boją się inteligentnych kobiet?

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (81)
Zobacz także