Dlaczego Pamela a nie Ania? Wyjaśniamy pochodzenie imion huraganów
W Polsce zagościł niż "Pamela". Bardzo często zdarza się, że docierający nad Polskę niż atmosferyczny nazywany jest zagranicznym imieniem. Postanowiliśmy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak się dzieje.
14.08.2018 | aktual.: 16.08.2018 10:47
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dlaczego będący nad Polską niż "Pamela" musi mieć na imię akurat "Pamela"? Próźno szukać huraganu "Gustlik" czy też szkwału "Janusz". Zjawiska pogodowe nie otrzymują polskich imion, ponieważ jak informuje imgw.pl, każdy układ baryczny, który dociera nad Polskę jest już nazwany. Media często przeinaczają nazwę układu, na przykład poprzez nadanie mu polskiego imienia, co nie powinno być praktykowane. Przeinaczenie sprawia, że w użyciu znajduje się kilka nazw, co jest po prostu mylące. Instytut zwraca uwagę, że imiona huraganów to nazwy własne, które powinny funkcjonować w swojej pierwotnej formie.
Tradycja nazywania zjawisk atmosferycznych ma około 100 lat. Istnieją dwa powody dla takiej praktyki: po pierwsze, ludziom łatwiej zapamiętać imię niż kod cyfrowy, po drugie, czują oni większy respekt wobec czegoś, co jest nazwane imieniem. Huragany w regionie Atlantyku Północnego i Pacyfiku Wschodniego nazywane są przez National Hurricane Center ze Stanów Zjednoczonych. Nazwy układów barycznych w Europie są nadawane przez Instytut Meteorologii Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego. Europejskie służby meteorologiczne z reguły przyjmują nazewnictwo zaproponowane przez Uniwersytet Berliński
W przeszłości huragany otrzymywały wyłącznie nazwy żeńskie. Zmieniło się to dopiero w wyniku protestów feministek pod koniec lat 70. XX wieku. Od tamtego czasu huragany otrzymują na przemian imiona męskie i żeńskie. Stworzono listę 126 imion, która wystarcza na okres 6 lat. Na każdy rok przypada więc zestaw 21 imion. Każde z nich zaczyna się na kolejną literę alfabetu. W przypadku pojawienia się więcej niż 21 huraganów, badacze sięgają po imiona greckie. Na dzień dzisiejszy możemy spać spokojnie, ponieważ aktualna pula imion wyczerpie się dopiero w 2021 roku. W przypadku wysokiej liczby ofiar, nazwa huraganu zostaje wykreślona z listy. Nowe imię wybierane jest na międzynarodowych konferencjach meteorologów. Musi ono zaczynać się na te samą literę oraz być tej samej płci co stare. Przykładami takich huraganów są Katrina, Sandy, czy Tracy. Jak zauważa BBC huragany o żeńskich imionach wyrządzają najwięcej szkód. Uważa się, że ta zależność spowodowana jest bagatelizowaniem zagrożenia. Ludzie obawiają się męskich imion bardziej niż żeńskich.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także: Dominika Gwit-Dunaszewska mężu, hejcie i otyłości