Mimo że łysienie kojarzone jest głównie z mężczyznami, ten problem dotyczy coraz częściej także kobiet. Aż jedna trzecia pań w okolicach czterdziestego roku życia cierpi na nadmierne wypadanie włosów. Zdarza się jednak, że ich utrata występuje również w dużo młodszym wieku, nawet u nastolatek. Dobra wiadomość jest taka, że z większością przyczyn przerzedzania się włosów można sobie poradzić.
Mimo że łysienie kojarzone jest głównie z mężczyznami, ten problem dotyczy coraz częściej także kobiet. Aż jedna trzecia pań w okolicach czterdziestego roku życia cierpi na nadmierne wypadanie włosów. Zdarza się jednak, że ich utrata występuje również w dużo młodszym wieku, nawet u nastolatek. Dobra wiadomość jest taka, że z większością przyczyn przerzedzania się włosów można sobie poradzić.
Uraz fizyczny
Mało kto o tym wie, ale przebyte fizyczne traumy, takie jak wypadek samochodowy, operacja czy poważna choroba mogą spowodować chwilową utratę włosów. Jak wyjaśnia dr Marc Glashofer, dermatolog praktykujący w Nowym Jorku, włos ma zaprogramowany cykl życia, a stresujące wydarzenie może sprawić, że faza jego wzrastania zbyt szybko przechodzi w fazę obumierania. Sytuacja zazwyczaj wraca do normy po ok. 3-6 miesiącach od doznanego urazu.
Na podst. Foxnews.com (mtr/sr), kobieta.wp.pl
Przedawkowanie witaminy A
Jak pokazują badania Amerykańskiej Akademii Dermatologicznej, łysienie może być powodowane przedawkowaniem witaminy A. W ostatnim czasie witamina ta jest masowo przyjmowana przez miliony ludzi na świecie w postaci suplementów diety, reklamowanych przez koncerny farmaceutyczne. - Dzienne zapotrzebowanie na witaminę A wynosi około 900 mikrogramów dla mężczyzny i 700 mikrogramów dla kobiety. W przypadku konkretnych osób te dawki mogą być nieco większe. Nigdy jednak nie powinny przekraczać poziomu 3000 mikrogramów dziennie - ostrzega dr Robert Russel z Uniwersytetu Tufts w Stanach Zjednoczonych. - Moda na łykanie witaminy A w tabletkach panuje w krajach wysoko rozwiniętych, gdzie przecież nie brakuje jej w żywności. Znajduje się ona w wielu produktach zwierzęcych: maśle, wątrobie, jajach, olejach rybnych. Ponadto wiele warzyw, takich jak marchew, szpinak czy pomidory, zawiera znaczne ilości karotenów, które są prowitaminami A. Według naukowca dodatkowe faszerowanie się syntetycznymi witaminami jest w tej
sytuacji pozbawione sensu.
Gwałtowna utrata wagi
Gwałtowna utrata wagi może być kolejnym powodem twojego łysienia. Dzięki dietom eliminującym konkretne grupy produktów, szybko gubimy kilogramy, ale wraz z nimi często wypłukujemy z organizmu niezbędne dla naszej urody witaminy i minerały. Jeśli nie chcesz cierpieć na takie skutki uboczne, skonsultuj swój jadłospis z dietetykiem. Utrata włosów jest bowiem poważnym sygnałem, że twoja dieta jest dla organizmu zbyt dużym szokiem.
Hormony
Wypadanie włosów często ma swoje źródło w zmianach hormonalnych. Zdarza się przy leczeniu problemów ginekologicznych, a także w trakcie menopauzy. Z łysieniem nierzadko mają też problem osoby cierpiące na zespół policystycznych jajników, schorzenie, które dotyka około 10 procent pań. Tu także "winowajcą" jest testosteron, a dokładniej - jego nadmierna produkcja.
- Podstawą przy rozwiązywaniu problemu wypadania włosów jest postawienie właściwej diagnozy - twierdzi dr Matthew Harries, dermatolog ze Salford Royal NHS Foundation Trust i honorowy starszy wykładowca na Uniwersytecie w Manchesterze. - Zwykle staram się określić przyczynę, wykonując serię badań krwi - dodaje.
Ponieważ w przypadku kobiet wahania hormonów występują w rozmaitych przypadkach - od zażywania tabletek antykoncepcyjnych do zajścia w ciążę, kontakt ze specjalistą i zbadanie gospodarki hormonalnej organizmu jest niemal nieodzowne.
Antydepresanty i leki na choroby krążenia
Niestety, do skutków ubocznych przyjmowania niektórych leków należy łysienie. Dotyczy to zwłaszcza leków antydepresyjnych oraz beta blokerów, stosowanych przede wszystkim w chorobach układu krążenia. Jeśli zauważysz u siebie ten symptom, możesz poprosić lekarza o zmniejszenie dawki lub zmianę leku na inny.
Nadmierna stylizacja włosów
Banalne, ale prawdziwe. Zbyt intensywna stylizacja włosów i codzienne traktowanie ich prostownicą czy suszarko-lokówką, negatywnie wpływają na stan naszej czupryny. Fryzjerzy są zgodni, że raz na jakiś czas warto zafundować swoim włosom detoks i ograniczyć zarówno ilość nakładanych kosmetyków, jak i zabiegi modelujące. Nie bez wpływu na kondycję włosa pozostaje też jego farbowanie.
Na podst. Foxnews.com (mtr/sr), kobieta.wp.pl