Są jednymi z najpopularniejszych owoców w Polsce. Zjadamy je na surowo, dodajemy do sałatek albo przerabiamy na szarlotkę. Cenne właściwości zachowują również w postaci soku, najlepiej wyciśniętego w domu, ze świeżych jabłek. Jakie korzyści kobietom przynosi regularne spożywanie tego pysznego napoju?
Są jednymi z najpopularniejszych owoców w Polsce. Zjadamy je na surowo, dodajemy do sałatek albo przerabiamy na szarlotkę. Cenne właściwości zachowuje również w postaci soku, najlepiej wyciśniętego w domu, ze świeżych jabłek. Jakie korzyści kobietom przynosi regularne spożywanie tego pysznego napoju?
RAF/(gabi), kobieta.wp.pl
Dla lepszego seksu
Nie masz ochoty na łóżkowe igraszki? Czujesz spadek libido? Zapomniałaś co to orgazm? Zacznij pić sok jabłkowy.
Włoscy naukowcy ze szpitala Santa Chiara w Trento odkryli, że kobiety spożywające przynajmniej jedno jabłko dziennie odczuwają zdecydowanie większą satysfakcję seksualną.
Sekret pobudzającego działania owoców prawdopodobnie kryje się w bogactwie polifenoli, które pobudzają przepływ krwi, a także obecności floridzinu - fitoestrogenu działającego podobnie jak żeński hormon płciowy estradiol, odpowiedzialny za kobiece libido.
Naturalny detoks
Alkohol, produkty spożywcze, leki, zanieczyszczone powietrze - to tylko niektóre źródła toksyn, które obciążają i zanieczyszczają wątrobę. Konsekwencją jest wolniejsza przemiana materii, nadwaga, chroniczne zmęczenie czy wahania nastrojów. Dlatego należy regularnie oczyszczać ten ważny narząd.
Świetnie sprawdzi się w tym sok z jabłek, skarbnica pektyn, czyli rozpuszczalnego błonnika, który wspomaga prawidłowe funkcjonowanie jelit oraz neutralizuje niebezpieczne substancje toksyczne.
Zdrowe serce
Brytyjscy naukowcy ogłosili niedawno, że gdyby każda osoba po 50. codziennie spożywała choć jedno jabłko, w samej tylko Wielkiej Brytanii można by uniknąć ponad 10 tysięcy zgonów spowodowanych chorobami układu krążenia.
Jabłkowy sok jest znakomitym źródłem cennych mikroelementów, zwłaszcza potasu, a także przeciwutleniaczy - polifenoli i flawonoidów. Skutecznie chronią serce oraz obniżają stężenie sprawcy wielu problemów zdrowotnych - "złego" cholesterolu LDL.
Mocne kości
Mała aktywność fizyczna i wiele godzin spędzanych w pozycji siedzącej fatalnie wpływają na układ kostny kobiet. W dodatku po ukończeniu 50. roku życia, w ich organizmie spada poziom minerałów, zwłaszcza wapnia, a kości stają się coraz słabsze, czego konsekwencją często bywa osteoporoza.
Jak zapobiec takim problemom? Wprowadzić do jadłospisu sok jabłkowy, bogaty w cenne składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mięśni i zachowania mocnych kości: witaminę C, żelazo, bor, wapń i krzem.
Sposób na nowotwór
Sok jabłkowy jest znakomitym obrońcą organizmu. Chroni przed atakiem komórek rakowych. To przede wszystkim zasługa antyoksydantów, czyli związków usuwających z organizmu nadmiar wolnych rodników.
Silne działania antynowotworowe mają zwłaszcza flawanoidy, których w jabłkach jest szczególnie dużo. W połączeniu z innymi składnikami owocu - pektynami czy kwasem fenolowym, pomagają skutecznie walczyć z nowotworem piersi lub okrężnicy.
W trosce o urodę
Picie soku jabłkowego przynosi także korzyści natury estetycznej. Dzięki imponującej zawartości witamin A i C, a także licznych mikroelementów (m.in. krzemu) napój świetnie wpływa na utrzymanie dobrej kondycji skóry, włosów czy paznokci.
Niewiele kobiet wie, że sok możemy stosować również zewnętrznie - nakładając go na kilka minut na włosy szybciej uporamy się z łupieżem i innymi schorzeniami skóry głowy.
Środek na zaparcia
Ze statystyk wynika, że na tego typu problemy skarży się co druga Polka. Zaparcia mogą mieć wiele przyczyn, najczęściej powoduje je nieodpowiednia dieta, brak aktywności fizycznej, a także nadmiar stresujących sytuacji.
Jak uporać się z dolegliwością? Pijąc sok jabłkowy, który zawiera m.in. sorbitol - organiczny związek o właściwościach lekko przeczyszczających. W uregulowaniu procesu wypróżniania wspierają nasz organizm także pektyny - jabłko jest bardzo bogate w ten rozpuszczalny błonnik.
Odkwaszenie orgazmu
Jabłka, choć często kwaskowate, wykazują działanie zasadotwórcze. Dzięki temu sok wyciśnięty z tych owoców pomaga poradzić sobie z zakwaszeniem organizmu, przejawiającym się skłonnością do częstych przeziębień, wahaniami nastroju, czy problemom z cerą.
RAF/(gabi), kobieta.wp.pl