Ten jasnobrązowy, słodki produkt może mieć wiele zastosowań w profilaktyce zdrowia i pielęgnacji urody. Już tysiące lat temu nasi przodkowi zauważyli, że miód jest nie tylko sycący, ale też ma dobroczynne działanie w różnych dolegliwościach. Leczeniem chorób produktami pszczelimi zajmuje się apiterapia. Jak stosować miód na zdrowie i urodę?
Ten jasnobrązowy, słodki produkt może mieć wiele zastosowań w profilaktyce zdrowia i pielęgnacji urody. Już tysiące lat temu nasi przodkowie zauważyli, że miód jest nie tylko sycący, ale też ma dobroczynne działanie w różnych dolegliwościach. Leczeniem chorób produktami pszczelimi zajmuje się apiterapia. Jak stosować miód na zdrowie i urodę?
Bogaty skład
Produkt znany powszechnie jako miód jest stężonym roztworem cukrów, głównie prostych, jak fruktoza, glukoza i maltoza. W miodzie obecne są też enzymy, kwasy organiczne, białka, witaminy (A, C, K, D i z grupy B), olejki eteryczne, barwniki oraz liczne pierwiastki – potas, chlor, wapń, żelazo, magnez, chrom, bar, wanad, wolfram, kobalt, molibden, itp. Znajdują się w nim też związki polifenolowe stanowiące największą grupę naturalnych antyoksydantów, które działają w ten sposób, że hamują powstawanie szkodliwych wolnych rodników w organizmie, chronią przed groźnymi chorobami (w tym nowotworami) i spowalniają procesy starzenia. Warto wiedzieć, że istotnym składnikiem miodu są ziarna pyłku roślin, z których zebrano nektar.
Tekst: Ewa Podsiadły-Natorska
(epn/sr), kobieta.wp.pl
Znakomity na serce
Skład miodu sprawia, że produkt ten znajduje miejsce w leczeniu chorób układu krążenia. Zalecany jest w niewydolności serca, miażdżycy tętnic, chorobie niedokrwiennej serca czy w nadciśnieniu tętniczym. Już w latach 40. i 50. przeprowadzono badania, z których wynikło, że spożywanie tego słodkiego produktu powoduje lepsze dokrwienie i wzmocnienie naczyń wieńcowych, a także spadek ciśnienia krwi. Takie działanie miodu możliwe jest głównie dzięki acetylocholinie, organicznemu związkowi chemicznemu. Badania bułgarskich uczonych dowiodły, że u chorych cierpiących na niewydolność serca, którzy przez 1-2 miesiące otrzymywali po 100-140 g miodu dziennie w kilku porcjach, stwierdzono polepszenie czynności serca i jego wydolności.
W służbie zdrowia
Spożywanie miodu działa korzystnie również na inne układy – pokarmowy, moczowy i oddechowy, a także na skórę i błony śluzowe. Miodem można wspomagać leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy, schorzeń ginekologicznych czy chorób wątroby. Roztwór wodny miodu (przygotowany według przepisu: łyżeczkę produktu rozpuścić w szklance ciepłej wody i odstawić na 12 godzin) zawiera biokatalizatory, które wpływają m.in. na wzrost zawartości hemoglobiny we krwi. Dzięki badaniom wiemy, że ważną cechą miodu jest jego działanie regeneracyjne – profilaktyczne spożywanie tego produktu przywraca siły witalne organizmu, działa kojąco w przypadku wyczerpania psychicznego oraz apatii, a także poprawia odporność i sprawdza się w leczeniu przeziębień.
Pielęgnacja włosów
Miód świetnie wpływa na urodę, zwłaszcza jeśli chodzi o pielęgnację włosów. Miodową odżywkę, która zregeneruje kosmyki i doda im blasku, zrobimy same, 100 g miodu łącząc z 1-3 łyżkami oliwy z oliwek. Tak przygotowaną mieszanką trzeba starannie wypłukać włosy i założyć czepek (albo owinąć głowę ręcznikiem). Po 30 minutach włosy należy umyć szamponem i dokładnie spłukać. Z miodu zrobimy też rozjaśniającą odżywkę do włosów. Przepis: do litra ciepłej wody dodać łyżeczkę miodu, sok z jednej cytryny i wymieszać. Po zastosowaniu tej odżywki trzeba umyć włosy szamponem. Natomiast jeśli połączymy łyżkę miodu spadziowego z 1/4 szklanki soku z cytryny i 1/4 szklanki soku z aloesu, otrzymamy mieszankę powstrzymującą wypadanie włosów.
Maseczki na twarz
Korzystnie działanie na skórę wykazują także miodowe maseczki. Dzieje się tak za sprawą antyseptycznych (zapobiegających rozwojowi drobnoustrojów), oczyszczających, odżywiających i regenerujących właściwości miodu. Produkt ten przyśpiesza gojenie, nawilża skórę, sprawdzi się nawet w leczeniu wyprysków. Aby przygotować maseczkę do cery suchej, trzy łyżki miodu trzeba wymieszać z dwoma żółtkami i trzema łyżkami śmietany. Maseczkę oczyszczającą zrobimy, łyżeczkę miodu mieszając z żółtkiem i łyżeczką mąki owsianej. Wszystkie maseczki należy trzymać na skórze przez 15-20 minut, a następnie zmyć ciepłą wodą.
Do zadań specjalnych
Miód pomoże także na inne defekty urody. Stosowanym od dziesięcioleci sposobem na spierzchnięte usta jest posmarowanie ich miodem, co przyśpieszy regenerację naskórka i stworzy barierę ochronną przed drobnoustrojami. Jeśli mamy szorstkie pięty, dwie łyżki złotego płynu trzeba połączyć z łyżką soku z cytryny, a następnie papkę wetrzeć w skórę. Miód pomoże też na suche dłonie – w szklance zaparzamy rumianek, a gdy przestygnie, dodajemy dwie łyżki miodu i 20 g gliceryny. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i gotową emulsję wcieramy w szorstkie, suche ręce. A jeśli czujesz się wyczerpana i osłabiona, wystarczy, że do wanny z wodą (temperatura ok. 37 stopni) dodasz 100 g miodu. Kąpiel powinna trwać ok. 15 minut – następnie należy wziąć prysznic.
Zakupy i przechowywanie
Wszystkie te właściwości znajdziemy w miodzie naturalnym, najlepiej kupionym prosto od pszczelarza. Jeśli miód kupujemy w sklepie, najpierw sprawdźmy informacje znajdujące się na etykiecie. Koniecznie dowiedzmy się, kto i kiedy wyprodukował miód oraz czy pochodzi on z Polski, czy może jest mieszanką wyrobów z różnych państw. Pamiętajmy, że naturalny miód z czasem ulega krystalizacji (zastyga) – to najlepszy dowód na jakość produktu. Należy go przechowywać w ciemnych, suchych i chłodnych pomieszczeniach. Pamiętajmy też, że podgrzewanie miodu niszczy obecne w nim związki aktywne, obniżając jego wartość do poziomu mieszaniny cukrów prostych.
Tekst: Ewa Podsiadły-Natorska
(epn/sr), kobieta.wp.pl