GotowaniePrzepisyDo czego stosować oliwę z oliwek poza kuchnią

Do czego stosować oliwę z oliwek poza kuchnią

Do czego stosować oliwę z oliwek poza kuchnią
Źródło zdjęć: © 123RF.COM

Oliwę z oliwek sprawdza się nie tylko w kuchni. Nie każdy wie, że ma ona także wachlarz innych zastosowań, od regeneracji włosów, przez czyszczenie mebli aż do depilacji

Oliwa z oliwek jest bogata w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które w przeciwieństwie do kwasów nasyconych zawartych w tłuszczach zwierzęcych wywierają dobroczynne działanie na organizm ludzki.

Jednonienasycone kwasy tłuszczowe powodują obniżenie poziomu cholesterolu poprzez pobudzenie jelit i wątroby do produkcji HDL - lipoprotein wysokiej gęstości, które usuwają zgromadzony w naczyniach krwionośnych cholesterol LDL - lipoproteiny niskiej gęstości zmniejszając w ten sposób ryzyko chorób serca i układu krążenia.

W ślad za badaniami medycznymi można stwierdzić, że nawet wysoki poziom LDL nie grozi wystąpieniem chorób układu sercowo- naczyniowego, jeśli jednocześnie współistnieje w organizmie odpowiednio wysokie stężenie HDL.

Oliwa z oliwek zawiera także duże ilości kwasu oleinowego, kwas ten powoduje spadek zachorowań na astmę i alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa. Stąd obserwuje się niższą zachorowalność na te choroby wśród mieszkańców basenu Morza Śródziemnego.

(gabi/mtr), kobieta.wp.pl

1 / 11

Przeciwdziała zakrzepom

Obraz
© Fotolia

Oliwa z oliwek jest bogata w witaminy A, E, D, K. Pomaga przy stwardnieniu tętnic, kamicy żółciowej, nieżycie i owrzodzeniu żołądka oraz w zaparciach a także zapobiega tworzeniu się wolnych rodników. Wspaniale oczyszcza i reguluje procesy trawienia.

Spowalnia procesy starzenia oraz doskonale wpływa na wzrost kości u dzieci. Przeciwdziała zakrzepom. Powinna być stosowana przez osoby chore na cukrzycę - doskonale asymiluje cukry i wyrównuje ich poziom we krwi. Oliwa z oliwek nie zawiera soli, jest produktem bezglutenowym.

2 / 11

Zbawienna dla włosów

Obraz
© Fotolia

Oliwa z oliwek, jak każdy olej, ma właściwości natłuszczające, które są zbawienne dla przesuszonych włosów. Jeśli twoje włosy są zniszczone zabiegami fryzjerskimi czy silnymi kosmetykami, sięgnij właśnie po oliwę.

Warto zastosować kilka łyżek podgrzanej oliwy z oliwek na wilgotne włosy i wmasować w skórę głowy oraz wetrzeć w końcówki, a następnie pozostawić na trzydzieści minut do godziny. Oliwa odżywi skórę głowy, zmiękczy włosy i przyda im blasku.

Jeśli problemem są zniszczone końcówki, nałóż oliwę tylko na końce włosów - dzięki temu będę wyglądały na zdrowsze, zadbane i nie będą się rozdwajać.

Jeśli twoje włosy nadmiernie się puszą, nałóż oliwę na całą długość włosów na kilka godzin przed myciem - po tym czasie dokładnie zmyj oliwę szamponem. Uważaj, żeby oliwa nie dostała się na skórę głowy - wtedy włosy nawet po myciu mogą być oklapnięte i przetłuszczone u nasady.

3 / 11

Kosmetyk doskonały

Obraz
© Fotolia

Oliwa z oliwek daje doskonałe rezultaty stosowana jako kosmetyk. Smarowanie skóry oliwą nadaje jej zdrowy, promienny wygląd, a dobroczynne witaminy bezpośrednio wnikają w głąb. Szczególnie wspaniałe działanie odmładzające ma zawarta w oliwie witamina E naturalny antyutleniacz.

Taki oliwkowy kompres powoduje wygładzenie zmarszczek, odświeża, natłuszcza, działa kojąco na skórę codziennie narażoną na działania niekorzystnych czynników atmosferycznych i stresu.

Możesz do ulubionego żelu lub balsamu pod prysznic dodać kilkanaście kropel oliwy z oliwek i wymieszać je ze sobą. Po myciu taką mieszanką, twoja skóra będzie napięta, gładka i bardzo nawilżona.

Jeśli problematyczną strefą są kolana i łokcie - w ciągu dnia nacieraj kilkoma kroplami oliwy suche obszary. Oliwy z oliwek możesz również używać w roli balsamu do ciała - wystarczy, że po kąpieli pokryjesz nią ciało.

4 / 11

Idealna do demakijażu

Obraz
© Fotolia

Oliwa z oliwek jest świetną opcją, jeśli chodzi o demakijaż. Wystarczy nasączyć płatek kosmetyczny kilkoma kroplami oliwy i przetrzeć twarz - płatek ściągnie wszystkie pozostałości makijażu, jakich nie usunął płyn micelarny czy mleczko oczyszczające. Usunie cienie do powiek, eyeliner czy tusz do rzęs, także jeśli są to wodoodporne kosmetyki.

Jeśli masz suchą i zmęczoną skórę twarzy, przygotuj sobie maseczkę - podgrzej oliwę, nałóż ją na twarz, przykryj twarz gazą, następnie ręcznikiem - pod wpływem ciepła oliwa będzie działała o wiele lepiej. Po 20 minutach zmyj resztki oliwy bawełnianym płatkiem.

5 / 11

Ułatwia depilację

Obraz
© Fotolia

Śliska i nawilżająca oliwa ułatwi golenie nóg nie pozostawiające czerwonych śladów po maszynce. Jeśli po depilacji masz podrażnioną skórę, wyskakują krostki, albo wrastają ci włoski, sięgnij po oliwę z oliwek.

Możesz depilować ciało posmarowane oliwą, możesz także dzień przed goleniem posmarować problematyczne miejsca oliwą z oliwek, a następnego dnia twoja skóra będzie napięta i nawilżona.

Również po depilacji, oliwa jest przydatna - zamiast balsamu, wetrzyj w ogolone partie ciała trochę oliwy - podrażnienia znikną, a wrastające włoski będą przeszłością.

6 / 11

Łagodzi ból ucha

Obraz
© Fotolia

Niewielka ilość ciepłej oliwy z oliwek to szybki, skuteczny sposób łagodzi ból uszu. Wystarczy umieścić butelkę oliwy z oliwek w misce z ciepłą wodą przez kilka minut, a następnie wlać kilka kropli do chorego ucha.

Do leczenia infekcji ucha warto wymieszać oliwę z rozgniecionym ząbkiem czosnku, następnie odcedzić preparat i zaaplikować na chore ucho.

7 / 11

Lek na łuszczycę

Obraz
© Fotolia

Oliwa z oliwek łagodzi swędzenie, pieczenie, podrażnienia skóry i może pomóc leczyć wysypki. Pomocne jest zastosowanie bezpośrednio na skórę.

Oliwę stosuje się ją w łagodzeniu objawów trądziku. Ponadto, wspomaga leczenie ran, oparzeń, atopowego zapalenia skóry i łupieżu.

Picie oliwy jest polecane w leczeniu umiarkowanego stanu łuszczycy.

8 / 11

Preparat na wszy

Obraz
© Fotolia

Oliwa z oliwek od dawna stosowana jest w walce z wszami. Ponoć pomaga rozpuścić egzoszkielet pasożytów i zdusić te, które są odporne.

Jak postępować? Należy obficie polać oliwą suche włosy, wyczesać widoczne wszy, a następnie pozostawić pod czepkiem przez 8 godzin. Następnie warto wetrzeć we włosy ocet jabłkowy i pozostawić na noc, po czym umyć włosy i ponownie je rozczesać.

9 / 11

Czyści skórzane rzeczy

Obraz
© Fotolia

Czyści i odświeża skórzane buty. Oliwa z oliwek może być stosowana do odżywienia starych, pękniętych rzeczy skórzanych, takich jak suche rękawice baseballowe, fotele samochodowe, siodła.

Na efekty trzeba poczekać nieco dużej niż przy stosowaniu profesjonalnych środków, jednak pielęgnacja oliwą z oliwek naprawdę jest skuteczna.

10 / 11

Do czyszczenia mebli

Obraz
© Fotolia

Z oliwy oliwek możesz zrobić płyn do czyszczenia i konserwacji mebli, który będzie tak samo dobry jak inne środki znane ze sklepowych półek. Przywróć utracony blask starej drewnianej komody lub szafy.

Dodaj łyżeczkę oliwy do jednej czwartej ćwierć soku z cytryny, a uzyskasz naturalny specyfik do polerowania, który delikatnie czyści powierzchnie drewniane.

(gabi/mtr), kobieta.wp.pl

11 / 11

Zdrowotne właściwości oleju

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (26)