Do komunii w albie czy miniaturowej sukni ślubnej? "Strój nie może być przebraniem"
W jakich strojach dzieci powinny przystępować do pierwszej komunii świętej? Okazuje się, że zdania w tej kwestii są bardzo podzielone. W sieci bez trudu można znaleźć filmiki oraz zdjęcia, na których dziewczynki wyglądają niczym małe miss. Jak będzie w tym roku?
Sezon komunijny już za chwilę, dlatego wiele rodziców zastanawia się, na jaki strój dla swojego dziecka postawić. O ile w przypadku chłopców nie ma tak dużego problemu, bowiem najczęściej prezentują się oni w garniturach lub jednakowych albach, tak w kwestii dziewczynek nie jest to już aż tak oczywiste. Jak jednak na przestrzeni lat zmieniały się w tej kwestii trendy? Sprawdźcie.
Moda komunijna w XX w.
Obecnie do pierwszej komunii świętej przystępują dzieci uczęszczające do trzeciej klasy szkoły podstawowej. Zanim jednak ten wielki dzień nadejdzie, przed nimi mnóstwo przygotowań oraz nauki. Niezwykle ważny jest także odpowiedni strój.
Ponad 100 lat temu dziewczynki prezentowały się w kościele w białej, sięgającej aż do ziemi, sukience z długimi rękawami. Kolor ten wybrano nieprzypadkowo. Biel symbolizuje czystość oraz niewinność. Warto dodać, że kreacje z tamtych czasów zazwyczaj zdobił także kołnierzyk.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prezent na komunię. Konsola i elektryczna hulajnoga to hity sprzedaży
W latach 20. ubiegłego wieku rodzice coraz chętniej wybierali nieco krótsze sukienki. To właśnie wtedy zaczął również królować obniżony stan, który w połączeniu z prostymi fasonami mógł wydawać się znacznie skromniejszą opcją.
Pierwsze ozdoby we włosach zaczęły się pojawiać dopiero dekadę później. Wówczas do stworzenia wianków wykorzystywano kwiaty z ogrodu lub welony.
Kiedy nastały lata 50., nie dało się ukryć, że granica między modą komunijną a ślubną znacznie się zacierała. W końcu to właśnie wtedy wiele mam decydowało się na stworzenie sukienek dla swoich córek, przerabiając własne suknie ślubne. Pomysł ten jednak szybko wyparły znacznie prostsze, mniej przekombinowane fasony kreacji. Coraz rzadziej sięgano także po welony, zastępując je kokardami oraz wiankami.
20 lat później sukienki komunijne zaczęły zdobić efektowne bufki na rękawach. Chętnie sięgano także po modele z uroczymi falbanami oraz królującymi w tamtym okresie poduszkami na ramionach. Dziewczynki z dumą nosiły także pasujące do ich kreacji torebki.
Przełom nastąpił dopiero na początku 2000 r. Wielu rodziców buntowało się przeciwko bogato zdobionym sukienkom, wybierając kreacje o lekko rozszerzonym dole.
Szalenie popularny stał się krój o literce "A", który dodatkowo wyróżniało także wcięcie w talii. W sklepach można było znaleźć modele z efektowną koronką oraz z tiulem, jednak w tym przypadku modele te nie były już tak bardzo strojne.
Coraz częściej wybierano dla dziewczynek jednakowe alby. W ten sposób nikt nie musiał czuć się gorszy, a w dodatku opcja ta często była znacznie tańsza.
Szalenie popularne stały się również "józefinki", które wyróżniał nie tylko prosty krój, ale również krótkie rękawki. Oprócz tego kreację tę zdobiło charakterystyczne wcięcie znajdujące się tuż pod linią biustu.
"Komunijne" księżniczki robią furorę na TikToku
W ostatnich latach zapanowało prawdziwe szaleństwo na punkcie efektownych sukienek komunijnych. Mamy z dumą prezentowały swoje córki w sieci, które na tle innych dzieci znacznie się wyróżniały. Nie da się ukryć, że stylizacje dziewczynek znacznie odbiegały od tego, do czego przyzwyczajono nas na przestrzeni ostatnich lat.
9-latki prezentowały się bowiem w bogato zdobionych sukienkach z falbankami, koronkami, a nawet elementami 3D. Często modele te wyróżniały rozszerzane, tiulowe doły, a nawet spektakularne treny.
Kreacje tego typu do złudzenia przypominały miniaturowe suknie ślubne, na co zwracali uwagę internauci. W dodatku rodzice decydujący się na tego typu stylizacje często też pozwalali swoim córkom na noszenie diademu zamiast wianka.
W Polsce również coraz więcej dziewczynek prezentuje się właśnie w takich stylizacjach. Ich rodzice są zgodni, że komunia jest niezwykle ważnym wydarzeniem, dlatego pragną, aby strój na tę okazję też był jedyny w swoim rodzaju.
Czytaj też: Nowa moda komunijna. Wielu rodziców nie dowierza
Stylizacje komunijne dla dziewczynek w 2024 r.
Rodzice, których dzieci przystąpią w tym roku do komunii, stają właśnie przed bardzo trudnym zadaniem. W końcu to właśnie po ich stronie leży nie tylko przygotowanie ich do tego duchowo, ale również zakup odpowiedniej stylizacji. Chłopcy zazwyczaj prezentują się w garniturach lub albach, jednak problem rodzi się w przypadku strojów dla dziewczynek.
- Komunia to wyjątkowe święto dla całej rodziny, jednak wybierając stylizację dla dziecka, powinniśmy zadbać przede wszystkim o to, aby strój nie był ich przebraniem, czyli raczej nie zamieniałabym dziewczynek w księżniczki. Nie każmy im nosić zbyt wielu warstw, które podczas całej ceremonii będą dla nich niewygodne i niepraktyczne. Dodatkowo tego typu strój niepotrzebnie doda im lat - powiedziała stylistka, Milena Bekalarska.
Ekspertka nie ukrywa jednak, że za sprawą odpowiednich dodatków można w prosty i nieprzekombinowany sposób stworzyć nie tylko pasujący do okazji, ale również efektowny look.
- W przypadku tak ważnej uroczystości postawiłabym przede wszystkim na komfort oraz prostotę. Jeśli chcielibyśmy, aby strój naszej córki czymś się wyróżniał, możemy wybrać kreację ozdobioną na przykład drobnymi, biżuteryjnymi detalami. Dobrym rozwiązaniem będą także rękawiczki, które są nie tylko ciekawym i stylowym dodatkiem, ale wpłyną również na charakter całej stylizacji.
Czytaj też: Jak panna młoda. Komunia w wersji de luxe
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl