Rozeszły się po Polsce. Leśnicy wydali komunikat
Zmiany klimatu doprowadziły do pojawienia się w Polsce nowych gatunków owadów. Jeden z nich może mierzyć nawet do 7 cm długości. Coraz częściej widywany jest w całym kraju, a ostatnio dostrzeżono go także na Warmii i Mazurach. Czy jest groźny?
03.10.2023 | aktual.: 03.10.2023 18:11
W Polsce rozpoczęła się już kalendarzowa jesień, chociaż w większości kraju panuje wciąż letnia aura. Według statystyk średnia temperatur we wrześniu była nawet wyższa niż w czerwcu.
Zmiany klimatyczne spowodowały, że w części Polski można nie tylko cieszyć się zaskakująco przyjemną pogodą. Na Warmii i Mazurach, na północy kraju, a także w Łodzi zaobserwowano ostatnio nowy gatunek owada.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Modliszka zwyczajna w Polsce. Czy jest groźna?
Tomasz Gadomski z Nadleśnictwa Lidzbark potwierdził, że w efekcie zmian klimatycznych, w kraju obserwuje się wzrost liczby modliszek.
- Modliszka jest takim gatunkiem ciepłolubnym. Z tego względu zaczyna pojawiać się i u nas. Wcześniej nie był to gatunek naturalny, dopiero teraz – od jakiegoś czasu możemy je zaobserwować. Są to owady zupełnie dla nas nieszkodliwe. Co prawda są drapieżnikami, jednak to pozostałe gatunki owadów powinny się obawiać. Dla człowieka nic groźnego nie stanowią - podkreślił Gadomski w rozmowie z radiem Olsztyn.
Ze względu na fakt, że modliszki są stworzeniami ciepłolubnymi, do tej pory można było je zauważyć w strefie tropikalnej i subtropikalnej. W Polsce były spotykana niezwykle rzadko, jednak zmiany klimatyczne oraz wzrost temperatur w miastach, spowodowany gęstą zabudową, a także brak zieleni, sprawiły, że liczebność modliszek zwyczajnych znacznie wzrosła.
Czytaj także: Rozeszły się po Polsce. Wkrótce zaczną wchodzić do domów
Jak wygląda modliszka zwyczajna?
Jest zielonej lub brązowej barwy. Samice mogą osiągać do 7 cm długości, zaś samce maksymalnie do 4-5 cm. Mają trójkątną głowę, dwie pary skrzydeł oraz kolce na odnóżach. Szeroko rozstawione oczy umożliwiają im widzenie nawet do 20 metrów.
Modliszki idealnie kamuflują się z otoczeniem, a przed atakiem zastygają w bezruchu, czekając na odpowiedni moment do ataku. Żywią się wieloma szkodliwymi gatunki owadów, a także muchami, pluskwiakami oraz pajęczakami. Przyjęło się, że po kopulacji samica zjada swojego partnera. W rzeczywistości w 30 proc. przypadków zdarza się, że odgryza samcowi głowę.
W Polsce objęta ochroną
Modliszka zwyczajna w naszym kraju jest objęta ścisłą ochroną. Jako gatunek zagrożony wyginięciem wpisano ją do Polskiej Czerwonej Księgi. Warto pamiętać, że modliszki są nieszkodliwe dla człowieka, a ich zabijanie, łapanie oraz zbieranie jaj podlega karze i przyczynia się do niszczenia bioróżnorodności w naturze.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl