UrodaDobierz makijaż do kształtu twarzy

Dobierz makijaż do kształtu twarzy

Odpowiednie podkreślenie i wymodelowanie twarzy sprawia, że każda kobieta może wyglądać jak gwiazda z Hollywood. Podpowiadamy, jak dobrać makijaż do kształtu twarzy i jak ją modelować, by podkreślić nasze atuty.

Dobierz makijaż do kształtu twarzy
Źródło zdjęć: © 123RF

Pewnie nie raz zastanawiałyście się, dlaczego gwiazdy wyglądają zupełnie inaczej na zdjęciach w modowych magazynach, a inaczej przyłapane przez paparazzich na ulicy. Oczywiście to magiczne działanie programów do graficznej obróbki sprawia, że wyglądają 20 lat młodziej, mogą się poszczycić idealną cerą i brakiem zmarszczek. Kolejna kwestia to makijaż. Odpowiednie podkreślenie i wymodelowanie twarzy sprawia, że każda kobieta może wyglądać jak gwiazda z Hollywood. Podpowiadamy, jak dobrać makijaż do kształtu twarzy i jak ją modelować, by podkreślić nasze atuty.

Jaki mam kształt twarzy?
Kształtów twarzy jest sporo – a nawet te o tym samym np. kwadratowe mogą się różnić szeregiem elementów, jak rozstaw oczu, kształt ust, linia brwi itd. My skupiliśmy się na tym, jak modelować poszczególne kształty twarzy, by zbliżyć je do tego idealnego – czyli owalu.

Jeżeli chcesz określić swój kształt twarzy, odgarnij włosy z czoła - możesz założyć szeroką opaskę, tak by cała twarz była widoczna. Najlepiej zrobić to w dziennym świetle, bez makijażu. Spójrz na swoją twarz. Zobacz, jakie elementy w niej dominują - kości żuchwy, oczy, czoło? Postaraj się określić na początku, czy masz kształt twarzy miękki, łagodny czy kanciasty i ostry. Kanciaste twarze mają prostą linię zarastania włosów, widoczne kości żuchwy i kości policzkowe. Te owalne mają miękka linię zarastania włosów, owalny kształt dolnej części twarzy i kości policzkowe najczęściej nie są ostro zaznaczone. Kolejny krok to ocena kształtu oczu - wąsko, szeroko, głęboko osadzone, a w końcu brwi i ust. Zawsze makijażem podkreślaj to, co masz w twarzy najpiękniejsze.

Przy analizie twarzy dzielimy ją na trzy strefy, a potem jeszcze na pół, wyznaczając symetrię połówek.

Podział twarzy na 3 strefy:

- Strefa czoła - zaczyna się od nasady włosów i kończy między brwiami, trochę powyżej trzonu nosa.
- Strefa środkowa - od trzonu nosa do jego końca.
- Strefa brody – od końcówki nosa do końca brody.

Wysokość każdej z nich powinna być taka sama. Jeżeli np. strefa czoła jest nieco dłuższa, oznacza to, że masz wysokie czoło. Nie musisz oczywiście dokonywać dokładnych pomiarów- najczęściej duże dysproporcje są widoczne gołym okiem, a te małe praktycznie niezauważalne i możesz je też skorygować np. fryzurą.

Modelowanie twarzy

Modelując twarz, działamy zasadą światłocienia. To, co chcemy uwypuklić, możemy rozjaśnić, a to, co schować, przyciemnić. Do cieniowania najlepszy jest matowy bronzer - bez drobinek. Jego odcień i kolor dobierz do swojego typu urody. Zbyt ciemne odcienie mogą postarzać, więc raczej unikaj mocnych kontrastów.

Takie kosmetyki jak bronzer czy róż nakładamy warstwowo - aż do uzyskania idealnego looku. Jeżeli boisz się efektu przerysowania, zmieszaj róż z naturalnym pudrem. Wówczas efekt będzie bardziej naturalny. Przed nałożeniem kosmetyku na twarz, strzep jego nadmiar na dłoni. Pamiętaj, że przejścia między kolorami powinny być łagodne i płynne. Do modelowania twarzy możesz używać różnych kolorów podkładów - czyli wykonać go na mokro, a dopiero potem nałożyć puder. Możesz też używać kosmetyków w pudrze - wówczas nakładasz je na wcześniej upudrowaną twarz.

Jak korygować wady?

Partie twarzy, które możesz skorygować cieniowaniem- uwypuklić, skrócić, cofnąć czy wyszczuplić.

Okrągłe policzki

Kosmetyk, którym cieniujemy, nakładamy ukośnie poniżej kości policzkowej. Przy twarzach okrągłych linia ta powinna być bardziej pionowa, przy podłużnych - bardziej pozioma, ale zawsze zachowujemy skos.

Szerokie kości żuchwy

Bronzer nakładamy na kości żuchwy, ścinamy tym samym delikatnie boki żuchwy. Kosmetyk powinien być co najwyżej dwa tony ciemniejszy od pudru i praktycznie niewidoczny na twarzy. Przy makijażu wieczorowym możemy nieco mocniej konturować twarz.

Szerokie czoło

Nakładamy bronzer na skórę przy nasadzie włosów, bo bokach. Ten zabieg optycznie zmniejsza powierzchnię czoła.

Szeroki nos

Przyciemniamy go po bokach, a grzbiet możemy rozjaśnić jasną, pionową cienką linią. Dzięki temu stanie się on węższy. Ten sam zabieg stosujemy, jeżeli chcemy wydłużyć nos.

Długi nos i wystająca broda

Zbyt długi nos i szpiczastą brodę możemy optycznie skrócić, nakładając na koniec drobinę bronzera.

Płaskie czoło

Żeby nadać mu bardziej plastyczny kształt, rozjaśnij jego środek, a boki i górę możesz nieco przyciemnić łagodnym łukiem.

Mało widoczne kości policzkowe

Nawet szczupłe twarze nie zawsze mają widoczną linię policzków. Jeżeli chcesz je podkreślić, nałóż bronzer poniżej linii kości, a na same kości jasny, opalizujący róż. Dzięki temu linia policzków wyjdzie na pierwszy plan.

Głęboko osadzone oczy

W tym wypadku należy używać jasnych cieni, te ciemne tylko potęgują efekt głębokiego osadzenia oczu. Na środek powieki możesz dodać nieco opalizującego cienia. Ten ciemny nakładamy w tym wypadku tylko w zewnętrznym kąciki – aby nieco wydłużyć kształt oczu i nadać im koci kształt.

* Jak cieniować twarz?*
Twarz okrągła
Twarz okrągła charakteryzuje się niskim czołem i pełnymi policzkami. Jeżeli chcemy ją zbliżyć do kształtu idealnego – owalu, należy ją nieco wyszczuplić i wydłużyć. W tym celu rozjaśniamy środek czoła i brodę. Bronzer nakładamy pod kością policzkową i drobinkę bo bokach czoła i linii żuchwy. Jasny róż możemy nałożyć na kość policzkową. Przy takim kształcie twarzy dobrze jest zaakcentować oczy i linię brwi. Można do tego użyć cieni w kolorach ziemi - neutralne kolory pięknie modelują bez efektu przemalowania. Jeżeli mamy opadające powieki, nie ma sensu używanie eyelinera, lepiej wyciągnąć je cieniami. Te ciemne nakładamy nieco powyżej ruchomej linii powieki – tak by smuga cienia była widoczna, gdy patrzymy przed siebie w lusterko.

Twarz trójkątna

Przy zarysie trójkąta mamy szerokie, płaskie czoło, a partia podbródka jest mocno wydłużona, często szpiczasta. Rezultatem jest brak proporcji. Czoło i policzki są zbyt duże w stosunku do podbródka. Najszerszym miejscem twarzy są kości policzkowe, które są najczęściej osadzone na wysokości oczu, a więc wyżej niż w twarzy owalnej. Zadaniem makijażu jest przywrócenie proporcji - załagodzenie zbyt ostrych rysów i zaokrąglenie twarzy. Za duże czoło przypudrowujemy ciemnym pudrem bo bokach Róż na policzki należy stosować ostrożnie, nakłada się go na najwyższy punkt kości policzkowej. Koniec brody lekko przyciemniamy.

Twarz owalna

Ten kształt uznawany jest za ideał. Najszerszym miejscem jest kość policzkowa, umiejscowiona dokładnie na środku twarzy. Począwszy od tego miejsca twarz zwęża się ku górze i w dół, czyli twarz łagodnie zaokrągla się na czole i zatacza owalną linię wokół podbródka. Przy tym kształcie należy tylko delikatnie podkreślić kości policzkowe - przyciemniamy linię poniżej kości, a na kość nakładamy róż. W makijażu takiej twarzy tylko lekko ją modelujemy, a raczej skupiamy się na zaakcentowaniu oczu lub ust.

* Twarz kwadratowa*

Wyraźne zarysowane kąty dolnej szczęki tworzą harmonijną całość z kątami czoła. Twarz jest jednakowo szeroka u góry, jak i na dole, a czoło jest dość niskie. Partie boczne tworzą proste linie łączące kąty czoła z kątami podbródka. W makijażu należy złamać duże płaszczyzny poprzez ukośne nałożenie bronzera pod kości, a róż elipsą na same szczyty kości. Bronzerem też ścinamy boki czoła i kości żuchwy. Żeby nieco podnieść czoło możemy nałożyć jasny puder pionową linia na środku czoła i brodzie. Pamiętaj, że kosmetyki powinny być tylko dwa tony - jaśniejsze/ciemniejsze od pudru bazowego.

Samanta Fałkowska/(mtr), WP Kobieta

POLECAMY:

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)