DomKrochmal. Jak zrobić go w domu i do czego najlepiej wykorzystać?

Krochmal. Jak zrobić go w domu i do czego najlepiej wykorzystać?

Krochmal domowej roboty możesz wykorzystać na wiele sposobów. Do jego przygotowania potrzebujesz wyłącznie dwóch składników. Możesz się zdziwić, ale właśnie krochmal pomoże przy codziennych porządkach oraz w pielęgnacji. Naturalne środki takie jak krochmal mają wiele ciekawych właściwości, które można uniwersalnie wykorzystać.

Krochmal jest pomocny na wiele różnych sposobów.
Krochmal jest pomocny na wiele różnych sposobów.
Źródło zdjęć: © 123RF

Krochmal może być przygotowany z wielu różnych składników, ale najczęstszym przepisem jest ten, w którym występuje skrobia ziemniaczana. Możesz także skorzystać z ryżu lub cukru – mnogość wariantów jest naprawdę imponująca w tym przypadku. Jeśli zastanawiasz się nad tym, kiedy używać domowego krochmalu, zajrzyj poniżej.

Krochmal – jak go przygotować?

Do tradycyjnego krochmalu potrzebujesz jedynie skrobi ziemniaczanej oraz wody. Niemożliwe? A jednak! Wystarczy krok po kroku wykonać poniższą instrukcję:

  1. Przygotuj 1 litr wody – odlej od całości szklankę wody, a pozostałą część zagotuj.
  2. Do odlanej szklanki dodaj 1 łyżkę mąki ziemniaczanej. Wszystko wymieszaj.
  3. Po zagotowaniu wody w garnku dolej mieszankę z mąką. Energicznie mieszaj miksturę, aż uzyskasz gęsty i śliski krochmal.

Mając gotowy krochmal, możesz od razu wlać go do miski z rzeczami gotowymi do krochmalenia, ale równie dobrze możesz dodać odrobinę do pralki, a następnie włącz funkcję płukania tkanin. Dzięki temu zapewnisz skuteczną ochronę przed bakteriami oraz zapobiegniesz zagnieceniom.

Krochmal – jak można go wykorzystać?

Jak już wiesz, krochmal od lat służył i nadal służy do tkanin. Czy wiesz, że może być z powodzeniem stosowany także do pielęgnacji? Popularne zastosowanie krochmalu:

  • do tkanin, pościeli i odzieży – krochmalenie pozwoli na zabezpieczenie tkanin przed wilgocią, bakteriami oraz zarazkami;
  • do koszul – zabezpiecza przed gnieceniem i sprawia, że są gładkie w dotyku;
  • do pielęgnacji – może być z powodzeniem stosowany do pielęgnacji dzieci, bo łagodzi podrażnienia i jest delikatny.

Krochmal – jak sprawdzi się w kąpieli?

Krochmal dodany do kąpieli działa antybakteryjnie, ale także łagodzi wszelkie podrażnienia na skórze. Doskonale wspomoże leczenie trądziku, uczulenia oraz oparzenia. Przy regularnych kąpielach z dodatkiem krochmalu zauważysz złagodzenie zmian – wystarczy 10 minut kąpieli. Na 3 litry wody przypada 1 czubata łyżka mąki ziemniaczanej. Najpierw rozpuść mąkę w szklance wody, dopiero potem zalej ją gorącą wodą, aby cieszyć się ze zdrowotnej kąpieli.

Badania wskazują, że Polki są coraz bardziej niezależne

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)