UrodaDomowe kosmetyki do twarzy

Domowe kosmetyki do twarzy

Wśród kobiet króluje trend na domowe kosmetyki, ponieważ nie zawierają one substancji szkodliwych dla zdrowia i urody. Są one niezwykle proste w wykonaniu, a efekty ich stosowania najczęściej dorównują drogim produktom dostępnym w drogeriach.

Domowe kosmetyki do twarzy
Źródło zdjęć: © 123RF.COM

Szkodliwe substancje zawarte w kosmetykach

Trend na naturalne kosmetyki do twarzy i ciała pojawił się niedawno w odpowiedzi na doniesienia o trujących i uczulających substancjach zawartych w produktach drogeryjnych. Do najczęściej spotykanych substancji mogących zaszkodzić zdrowiu należą:
formaldehyd: w kosmetyce stosowany jako środek działający bakteriobójczo oraz konserwująco, działa drażniąco i jest silnym alergenem.
konserwanty i parabeny: działają grzybobójczo, toteż przedłużają przydatność kosmetyków. Powodują często reakcje alergiczne
lanolina: substancja natłuszczająca pochodzenia zwierzęcego, może powodować silne podrażnienia oraz reakcje alergiczne
parafina: destylat ropy naftowej, jej obecność w kosmetyku doprowadza do rozwoju bakterii na skórze odpowiedzialnych za powstawanie zaskórników i trądziku
silikon: daje poczucie gładkości, toteż jest składnikiem kremów nawilżających, baz pod makijaż, fluidów oraz kosmetyków do włosów. U osób mających cerę wrażliwą, zamiast niwelować trądzik i zaskórniki, może je wręcz nasilać
SLS i SLES: obie substancje znajdują się w produktach myjących: szamponach, płynach do kąpieli. Mają właściwości drażniące i uczulające
syntetyczne zapachy i barwniki: są zdecydowanie tańsze niż ich naturalne odpowiedniki, mają działanie alergiczne oraz rakotwórcze
Wymienione substancje to tylko niektóre szkodliwe środki używane w produkcji kosmetyków. Można więc wywnioskować, że wiele z nich ma działanie chwilowe, dające jedynie fałszywe poczucie świeżości lub nawilżenia.

Obraz
© Fotolia

Domowy peeling i scrub do twarzy:

Domowe peelingi możesz stworzyć z wielu składników, które znajdziesz w sklepie lub na kuchennej półce. W domowych warunkach przygotujesz na przykład peeling kawowy. Możesz wykorzystać w tym celu łyżeczkę czarnej lub zielonej kawy mielonej. Wymieszaj ją z łyżką nierafinowanej i zimnotłoczonej oliwy z oliwek lub olejem kokosowym. Możesz również dodać łyżeczkę miodu. Taką miksturę nałóż na twarz i masuj delikatnie okrężnymi ruchami przez około 5 minut. Po tym czasie delikatnie zmyj peeling z twarzy. Skóra po takim zabiegu będzie gładka, dogłębnie oczyszczona oraz nawilżona.

Obraz
© Shutterstock.com

Do pielęgnacji ciała możesz również wykorzystać cukier. Chcąc stworzyć domowy scrub do ciała lub twarzy wymieszaj łyżkę cukru z dwoma łyżkami oleju nierafinowanego. Do mieszanki dodaj kilka kropel świeżo wyciśniętego soku z cytryny lub odrobinę startej skórki pomarańczy. Taki scrub idealnie sprawdzi się w dogłębnym oczyszczaniu, nawilżaniu i rozświetlaniu matowej i suchej cery.

Maslo karite zamiast kremu do twarzy

Balsamy oraz kremy nawilżające z drogerii z powodzeniem wymienisz na masło karite. Mało Shea (karite) doskonale odżywia i regeneruje naskórek oraz przyspieszy gojenie się drobnych ranek. Dodatkowo działa jako krem przeciwstarzeniowy z uwagi na zawartość witamin A oraz E, które są silnymi przeciwutleniaczami. W zimie spełni funkcję kremu ochronnego oraz balsam do ust, ponieważ ochroni twoją skórę przed zimnem i wiatrem. Masło karite nie wywołuje uczuleń, a wręcz łagodzi zmiany alergiczne. Możesz je z powodzeniem stosować jako maskę na włosy, która je wygładzi i nada blasku. Masło karite możesz także użyć w profilaktyce rozstępów. Nie wywołuje uczuleń, więc mogą je je stosować kobiety w ciąży oraz dzieci.

Obraz
© Shutterstock.com

Domowa maseczka do twarzy

W stosowaniu domowych maseczek do skóry przesuszonej wspaniale sprawdza się nierafinowany olej lniany. Wystarczy łyżeczkę oleju nałożyć na twarz i zmyć po 10 minutach. Olej ten ma bowiem ma właściwości natłuszczające, wygładzające i odżywcze, działa także ochronnie i przeciwzapalnie. Możesz również użyć siemienia lnianego: wystarczy 2 łyżki nasion zalać ½ szklanki gorącej wody. Poczekaj, aż całość przybierze postać kleiku i nałóż na twarz. Maseczka ta skutecznie nawilży i odświeży skórę, a jej regularne stosowanie spłyci zmarszczki. W domowej pielęgnacji twarzy wspaniale sprawdzi się również miód. Możesz go nakładać na twarz jako maseczkę, która usunie nadmiar sebum, oczyści cerę oraz delikatnie ją nawilży. Przy cerze suchej możesz połączyć miód z avocado, wrażliwą cerę ukoi natomiast mieszanka miodu i aloesu.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)