UrodaDopasuj kolor w zgodzie z naturą – lato

Dopasuj kolor w zgodzie z naturą – lato

Każda z nas ma przypisany swego rodzaju kolorystyczny kod, na który składają się m.in. odcień skóry, włosów i tęczówki, z którym harmonizują (lub nie) konkretne zestawy barw. Warto wsłuchać się we wskazówki, jakie wysyła natura przy wyborze poszczególnych elementów garderoby. Właściwie dobrana kolorystyka sprawi, że w swojej skórze będziesz czuła się wyjątkowo dobrze.

27.04.2015 | aktual.: 27.04.2015 13:32

Każda z nas ma przypisany swego rodzaju kolorystyczny kod, na który składają się m.in. odcień skóry, włosów i tęczówki, z którym harmonizują (lub nie) konkretne zestawy barw. Warto wsłuchać się we wskazówki, jakie wysyła natura przy wyborze poszczególnych elementów garderoby. Właściwie dobrana kolorystyka sprawi, że w swojej skórze będziesz czuła się wyjątkowo dobrze.

Zwykły dzień, zwykła wizyta w sklepie. Niezwykła bluzka na manekinie niemal mówi do ciebie: „jestem TĄ, której szukasz”. Ochoczo kierujesz się w stronę przymierzalni, jesteś już niemal pewna wyboru, przymiarka ma być jedynie formalnością. Przyodziewasz ciuch: leży świetnie, rozmiar trafiony w dziesiątkę, ale… no właśnie ale. Co z twoim odbiciem w lustrze? Twarz jakby zmęczona, bez wyrazu, szara skóra, błysk w oku ustąpił miejsca cieniom. Nie myślisz już o nowej bluzce, chcesz z przymierzalni jak najszybciej uciekać. W domu raz jeszcze spoglądasz w lustro – jednak nie jest tak źle, z całą pewnością dopadł cię chwilowy kryzys formy, a może to wina światła w przymierzalni? Może jednak przyczyna leży zupełnie gdzie indziej? Wszystko wskazuje na to, że wspomniana wcześniej bluzka kompletnie nie korespondowała z twoim typem urody.

Nowoczesne analizy kolorystyczne wśród 4. głównych typów kolorystycznych: wiosny, lata, jesieni i zimy, wyróżniają także ich poszczególne podtypy, pozwalające rzetelniej sprecyzować grupę kolorów, w otoczeniu których naturalna uroda będzie prezentować się najkorzystniej.

Dominującym wśród Polek jest typ letni, wraz ze swoimi trzema podtypami i na nim skupimy się w pierwszej kolejności. Nie bez powodu kolekcje znanych marek, zwłaszcza rodzimych w niemal 80% poruszają się wokół bezpiecznej przestrzeni bardzo określonej palety barw.

Lato chłodne, romantyczne

Skóra: beżowa lub szara z wyraźną domieszką chłodnego, różowego lub niebieskiego tonu.

Włosy: jasny po ciemny blond w tzw. „mysim” odcieniu, zgaszony jasny i średni brąz. Większość kobiet o letnim typie urody regularnie poddaje się zabiegowi koloryzacji, ponieważ naturalny odcień ich włosów jest mało wyrazisty.

Oczy: błękitne, niebieskie, zielone, orzechowe, ale z wyraźną domieszką szarości i często charakterystyczną ciemną obwódką wokół tęczówki.

Chłodne lato bezwzględnie powinno wystrzegać się wszelkich ciepłych barw w garderobie. Jego urodę natomiast idealnie podkreślą chłodne odcienie, w szczególności przełamane nutą szarości róże i fiolety, błękity oraz chłodne przytłumione zielenie. Z duetu bieli i czerni zdecydowanie wybiera pierwszą z nich, w najczystszej postaci i nie jako dominujący element stylizacji. W formalnych zestawach przytłaczającą czerń zastępuje grafitem, antracytem i głębokim odcieniem „brudnego” granatu.

Chłodne lato zyskuje, czerpiąc wyraziste kolory od pokrewnego typu urody – chłodnej zimy - takie jak fuksja, chaber czy szmaragdowa zieleń.

Odpowiedni makijaż skieruje wizerunek chłodnego lata w jeden z dwóch, zupełnie odmiennych kierunków. Paleta odcieni, szarości, grafitów, metalicznych poświat z niebieskawym akcentem, mocno zaznaczona linia oka i starannie ujednolicona cera nada twarzy niemal posągowego efektu, świetnie sprawdzi się w zimowym okresie i na wielkie wyjścia. Połączenie lekkich pastelowych i nieco przybrudzonych odcieni różu oraz neutralnych brązów, w towarzystwie świeżego różu na policzkach i rozświetlacza w okolicach skroni, niesie za sobą efekt subtelny i romantyczny. Lato, zwłaszcza w okresie zimowym lubuje się w bronzerach, nadających skórze subtelny odcień naturalnej opalenizny.

Na ustach najkorzystniej prezentować się będzie szeroka gama pomadek w chłodnych odcieniach różu. Klasyczną czerwień możesz zmodyfikować do potrzeb twojego typu urody, mieszając ją z niewielką ilością szminki w odcieniu brudnego różu.

Lato zgaszone, przytłumione

Skóra: szara, naturalnie ziemista, beżowa, bez wyraźnego różowego podbicia

Włosy: od jasnego blondu po ciemny brąz, bez wyraźnego, intensywnego pigmentu, przytłumione szarością

Oczy: często kolor tęczówki na pierwszy rzut oka jest trudny do sprecyzowania – szary z domieszką zieleni, błękitu, bez wyraźnego odcięcia tęczówki od białka

Charakterystyczną cechą chłodnego lata jest pozorny brak charakteru, neutralność i brak wyraźnych kontrastów. W konsekwencji siła, zatem odpowiednia paleta barw dla zgaszonego lata to korespondujące ze sobą neutralne odcienie beżu, brudnego różu, błękitów i fioletów pozbawionych intensywnych pigmentów. Z powodzeniem możesz również sięgać po szeroką gamę odcieni szarości, ożywioną dodatkami zaczerpniętymi od zbliżonego typu urody – zgaszonej jesieni, np. miętę i delikatną brzoskwinię. Czerń i biel w nadmiernej ilości mogą przytłoczyć delikatną urodę, tę pierwszą warto stosować jako dodatek do stylizacji, drugą zastąpić pochodnymi, przybrudzonymi odcieniami (beż, jasny popiel).

W makijażu zgaszonego lata, podobnie jak w stylizacji, odrzucamy intensywne barwy i wyraziste kontrasty. Palety kolorystyczne opieraj na zgaszonych odcieniach różu i fioletu, neutralnych beżach i chłodnych, szarych brązach. Wieczorowe smoky eyes sprawdzi się w mniej wyrazistej wersji opartej na szarościach i grafitach z mocnym ciemnym akcentem przy linii rzęs.

Starannie dobieraj czerwoną pomadkę, postaw na zbliżoną odcieniem do naturalnego pigmentu wargowego lub w wersji wieczorowej – w odcieniu buraczkowego lub burgundu. Charakterystyczny ziemisty odcień skóry sprawia, że kobiety o tym typie urody mają spory problem z dobraniem idealnego podkładu – swojego koloru szukaj zwłaszcza wśród marek kierujących swoje produkty do profesjonalnych wizażystów, ich kolorówka jest zróżnicowana i nie brakuje w jej ofercie „trudnych” odcieni.

Jasne, subtelne lato

Skóra: jasna, często porcelanowa z wyraźnie chłodnym podbiciem, opala się z trudem

Włosy: zazwyczaj popielate i platynowe odcienie blondu, czasem z delikatnie ciepłą nutą, ciemniejące z wiekiem

Oczy: tęczówka często w jasnym, szklistym odcieniu błękitu lub zieleni, w towarzystwie jasnej oprawy brwi i rzęs

Jasne lato charakteryzuje się swoją delikatnością, często więc przypisane jest blondynkom o eterycznej urodzie. Powinny one unikać ciemnych barw, wyraźnych kontrastów i jak ognia – czerni. Subtelną urodę pięknie podkreślą natomiast biel oraz pastele. Bananowa żółć, błękit nieba, liliowy, mięta – to kolory wręcz stworzone dla kobiet o tym typie urody.

Odpowiedni makijaż dla jasnego lata koresponduje z typem urody – jest delikatny, lekki i świeży. Szczególną uwagę powinnaś zwrócić na odpowiedni kamuflaż – skóra jasnego lata ma tendencję do charakterystycznej transparentności, uwidaczniając wszelkie niedoskonałości, cienie i poszerzone naczynka.

Lekki, nieobciążający delikatnej skóry podkład i rozświetlona cera w towarzystwie różów (pastelowych, brzoskwiniowych) i tusz do rzęs w odcieniu brown/black – to makijaż idealny na dzień. Na wieczór dopełnieniem będzie czarna kreska eyelinerem i/lub szminka w apetycznym arbuzowym lub truskawkowym odcieniu.

modaurodalato
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)