Trwa ładowanie...

Dorota Zawadzka pokazała, czego księża wymagają od dzieci

"Nie rozumiem, czemu się o to pyta dzieci?" – pisze na Facebooku Dorota Zawadzka. Psycholożka opublikowała fragment rachunku sumienia, który powinny robić dzieci przed spowiedzią. Krytykuje takie metody.
Share
Dorota Zawadzka skrytykowała metody nauczania księży
Dorota Zawadzka skrytykowała metody nauczania księżyŹródło: 123RF
d42padt

Dorota Zawadzka zamieściła na Facebooku fragment notatki, jaką dzieci mają otrzymywać od księży. Autorką zdjęcia jest Dorota Brejza. W przygotowaniu do spowiedzi ma im pomóc gotowa ściąga z pytaniami, na które powinny szczerze odpowiedzieć. Wśród nich znalazły się pytania takie jak:

Czy patrzyłem na nieskromne rzeczy?
Czy wykorzystywałem filmy, zdjęcia lub inne osoby do podniecania się?
Czy robiłem coś bezwstydnego sam lub z kimś?

Zobacz także: Stop seksualizacji dzieci, czyli jak Kościół "niechcący" uczy 9-latków o masturbacji

d42padt

"Nie rozumiem, co księdza to interesuje. Nie rozumiem, czemu się o to pyta dzieci? Moim zdaniem właśnie dobrze prowadzona edukacja seksualna pozwoli ochronić dziecko" – napisała psycholożka przy zdjęciu.

Pod postem rozgorzała dyskusja dotycząca załączonego zdjęcia. Część obserwatorek zwróciła uwagę, że opublikowany fragment rachunku sumienia jest skierowany do każdego, kto przystępuje do sakramentu pokuty, nie tylko do dzieci, a księża nie wymagają odpowiedzi na powyższe pytania. Mimo to znajduje się w książeczce modlitewnej do komunii.

Choć oficjalnie dziecko nie ma obowiązku odpowiadać księdzu na zadane pytania, samo ich pojawienie się budzi wątpliwości. W końcu – jak zauważają osoby wypowiadające się pod postem Zawadzkiej – czego nauczą się dzieci, czytające o "nieskromnych" i "bezwstydnych" myślach i uczynkach?

d42padt

Jedna z internautek biorących udział w dyskusji przyznała, że jej samej ksiądz zadał podobne pytanie podczas przygotowań.

– Otrzymałam takie pytania i "czy podglądam siostrę lub brata w kąpieli?". Do dziś to pamiętam i moje zażenowanie. Odpowiadałam "nie", a ksiądz: "przypomnij sobie, może nie pamiętasz" – napisała przy zdjęciu. Choć ksiądz pytać nie powinien – może. I możliwe, że w wielu przypadkach pyta.

Zawadzka zwraca uwagę na rolę edukacji seksualnej w życiu dzieci. Nauki, dzięki której będą miały świadomość, czym jest seks i co oznaczają słowa "nieczysty" czy "bezwstydny".

Jednak czy dzieci w ogóle powinny mieć styczność z takimi określeniami podczas przygotowań do komunii? Czy ksiądz ma prawo je o to pytać i co powinny odpowiedzieć? Na to pytanie muszą odpowiedzieć sobie rodzice stający przed wyborem, czy zapisać dziecko na lekcje religii i czy posłać je do pierwszej komunii.

d42padt

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: "Tradycyjnie Pyszne": przepis na torcik

d42padt

Podziel się opinią

Share
d42padt
d42padt