Trwa ładowanie...
d4fixls

Downhill - ekstremalna jazda na rowerze

Downhill, czyli z angielskiego kolarstwo zjazdowe, to ekstremalny sport dla tych, którzy szukają naprawdę mocnych wrażeń. Jaka jest historia tej dyscypliny i na czym polega rowerowy zjazd pełen adrenaliny? Co oprócz roweru jest potrzebne do trenowania?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Downhill to ekstremalny sport rowerowy.
Downhill to ekstremalny sport rowerowy. (Materiały prasowe)
d4fixls

Co to jest downhill?

Downhill to ekstremalny sport, który polega na zjeżdżaniu w dół, oczywiście na rowerze. Dyscyplina ta znana jest również jako kolarstwo zjazdowe albo kolarstwo grawitacyjne.

Zjazdy indywidualne odbywają się najczęściej na stromych stokach, które są wąskie, kamieniste i poprzecinane korzeniami i innymi naturalnymi przeszkodami. Widowiskowe zjazdy downhill wzbogaca się o dodatkowe uskoki o różnej wysokości. Jeden, standardowy rowerowy przejazd zajmuje od 2 do 5 minut, a czas przejazdu jest mierzony przy pomocy bramek, przez które przejeżdżają rowerzyści. Podczas downhillowych wyścigów o zwycięstwie często decydują ułamki sekund.

d4fixls

Downhill - historia

Pierwszy wyścig zjazdowy odbył się w październiku 1976 roku w kalifornijskim mieście Fairfax. Do mety dotarł wówczas tylko jeden zawodnik o nazwisku Alan Bonds. Uczestnicy zjazdu mieli do pokonania około 400 metrów, czyli mniej więcej 5 minut ekstremalnej jazdy.

Pierwsze rowery wykorzystywane do zjazdów wyposażone były w dętkowe opony i nazywano je trzaskaczami lub rowerami gazeciarzy. Natomiast pierwsze profesjonalne rowery przeznaczone do tej dyscypliny sportowej pojawiły się dopiero w latach 90. minionego stulecia. Rowery zostały wówczas wzbogacone o widelce amortyzowane, hamulce tarczowe czy amortyzowane ramy.

Pierwsze mistrzostwa w downhillu odbyły się w 1990 roku w Kolorado. Natomiast w Polsce premiera Mistrzostw Polski w tym sporcie miała miejsce 9 lat później w Szklarskiej Porębie. Zwycięzcą został Szymon Syrzistie. Rekordzistą prędkości z kolei jest austriacki rowerzysta, Markus Stöckl, który w 2007 roku po ośnieżonym stoku w Chile zjechał z prędkością 210 km/h.

d4fixls

Sprzęt do downhill

Trenowanie downhillu nie jest oczywiście możliwe bez posiadania odpowiedniego roweru. Można wyodrębnić kilka typów rowerów, które sprawdzą się w zjazdach:

  • Rowery z podwójnym zawieszeniem - to rowery najczęściej używane do jeżdżenia zjazdowego. Wyposażone są w amortyzowany widelec i amortyzowaną ramę.
  • Rowery FreeRide - to rowery, które nie są już tak popularne jak te opisane wyżej. Wyposażone były zazwyczaj w amortyzator jednopółkowy o skoku do 180 mm.
  • Rowery Enduro - ten typ rowerów najlepiej sprawdza się przy podjazdach, dlatego też słabiej wypadają w zjazdach. Zastąpiły one rowery FreeRide.
  • Rowery Hardtail - te rowery są wyposażone tylko w przedni amortyzator. Są one wybierane przez osoby z ograniczonym budżetem, bo ich niewątpliwą zaletą jest stosunkowo “niska” cena.

Rowery do downhillu to nie jest najtańszy sprzęt. Ceny rowerów zaczynają się od 3 tysięcy, ale można trafić również na okaz wart 50 tysięcy złotych.

Oprócz roweru trzeba zainwestować również w kask, ochraniacze na kolana, rękawiczki, a także w zbroję, czyli ochraniacze na plecy i klatkę piersiową. To zestaw początkowy. Z czasem wymagany sprzęt będzie się powiększał, ale warto już na samym początku mieć przy sobie pompkę, klucze płaskie i ampulowe.

Najlepsze trasy w Polsce na downhill

Tory i trasy do downhillu powstają w wielu miejscach na terenie całej Polski. Najbardziej ekstremalne zjazdy odbywają się jednak w wysokich górach, więc po większe emocje właśnie w góry należy się wybrać. Wśród najlepszych tras do downhillu wymienia się zjazdy w Szczyrku, Wiśle oraz Wierchomli.

d4fixls

Podziel się opinią

Share
d4fixls
d4fixls