FitnessDownhill - ekstremalna jazda na rowerze

Downhill - ekstremalna jazda na rowerze

Downhill - ekstremalna jazda na rowerze
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

22.09.2018 17:34

Downhill, czyli z angielskiego kolarstwo zjazdowe, to ekstremalny sport dla tych, którzy szukają naprawdę mocnych wrażeń. Jaka jest historia tej dyscypliny i na czym polega rowerowy zjazd pełen adrenaliny? Co oprócz roweru jest potrzebne do trenowania?

Co to jest downhill?

Downhill to ekstremalny sport, który polega na zjeżdżaniu w dół, oczywiście na rowerze. Dyscyplina ta znana jest również jako kolarstwo zjazdowe albo kolarstwo grawitacyjne.

Zjazdy indywidualne odbywają się najczęściej na stromych stokach, które są wąskie, kamieniste i poprzecinane korzeniami i innymi naturalnymi przeszkodami. Widowiskowe zjazdy downhill wzbogaca się o dodatkowe uskoki o różnej wysokości. Jeden, standardowy rowerowy przejazd zajmuje od 2 do 5 minut, a czas przejazdu jest mierzony przy pomocy bramek, przez które przejeżdżają rowerzyści. Podczas downhillowych wyścigów o zwycięstwie często decydują ułamki sekund.

Downhill - historia

Pierwszy wyścig zjazdowy odbył się w październiku 1976 roku w kalifornijskim mieście Fairfax. Do mety dotarł wówczas tylko jeden zawodnik o nazwisku Alan Bonds. Uczestnicy zjazdu mieli do pokonania około 400 metrów, czyli mniej więcej 5 minut ekstremalnej jazdy.

Pierwsze rowery wykorzystywane do zjazdów wyposażone były w dętkowe opony i nazywano je trzaskaczami lub rowerami gazeciarzy. Natomiast pierwsze profesjonalne rowery przeznaczone do tej dyscypliny sportowej pojawiły się dopiero w latach 90. minionego stulecia. Rowery zostały wówczas wzbogacone o widelce amortyzowane, hamulce tarczowe czy amortyzowane ramy.

Pierwsze mistrzostwa w downhillu odbyły się w 1990 roku w Kolorado. Natomiast w Polsce premiera Mistrzostw Polski w tym sporcie miała miejsce 9 lat później w Szklarskiej Porębie. Zwycięzcą został Szymon Syrzistie. Rekordzistą prędkości z kolei jest austriacki rowerzysta, Markus Stöckl, który w 2007 roku po ośnieżonym stoku w Chile zjechał z prędkością 210 km/h.

Sprzęt do downhill

Trenowanie downhillu nie jest oczywiście możliwe bez posiadania odpowiedniego roweru. Można wyodrębnić kilka typów rowerów, które sprawdzą się w zjazdach:

  • Rowery z podwójnym zawieszeniem - to rowery najczęściej używane do jeżdżenia zjazdowego. Wyposażone są w amortyzowany widelec i amortyzowaną ramę.
  • Rowery FreeRide - to rowery, które nie są już tak popularne jak te opisane wyżej. Wyposażone były zazwyczaj w amortyzator jednopółkowy o skoku do 180 mm.
  • Rowery Enduro - ten typ rowerów najlepiej sprawdza się przy podjazdach, dlatego też słabiej wypadają w zjazdach. Zastąpiły one rowery FreeRide.
  • Rowery Hardtail - te rowery są wyposażone tylko w przedni amortyzator. Są one wybierane przez osoby z ograniczonym budżetem, bo ich niewątpliwą zaletą jest stosunkowo “niska” cena.

Rowery do downhillu to nie jest najtańszy sprzęt. Ceny rowerów zaczynają się od 3 tysięcy, ale można trafić również na okaz wart 50 tysięcy złotych.

Oprócz roweru trzeba zainwestować również w kask, ochraniacze na kolana, rękawiczki, a także w zbroję, czyli ochraniacze na plecy i klatkę piersiową. To zestaw początkowy. Z czasem wymagany sprzęt będzie się powiększał, ale warto już na samym początku mieć przy sobie pompkę, klucze płaskie i ampulowe.

Najlepsze trasy w Polsce na downhill

Tory i trasy do downhillu powstają w wielu miejscach na terenie całej Polski. Najbardziej ekstremalne zjazdy odbywają się jednak w wysokich górach, więc po większe emocje właśnie w góry należy się wybrać. Wśród najlepszych tras do downhillu wymienia się zjazdy w Szczyrku, Wiśle oraz Wierchomli.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także