Trwa ładowanie...

Dziecko zazdrosne o rodzica

11-letnia dotąd najlepsza córeczka tatusia, który był jej największym autorytetem, od pewnego czasu okazuje mu niechęć, jest w stosunku do niego arogancka wręcz niemiła i jest po prostu zazdrosna o swoją mamę.

Dziecko zazdrosne o rodzicaŹródło: -sxc.hu
d4j3d48
d4j3d48

11-letnia dotąd najlepsza córeczka tatusia, który był jej największym autorytetem, od pewnego czasu okazuje mu niechęć, jest w stosunku do niego arogancka wręcz niemiła i jest po prostu zazdrosna o swoją mamę. Nie może patrzeć jak rodzice się przytulają, rozmawiają ze sobą. Co jest tego powodem, jak się zachować w takiej sytuacji? Jak reagować?

Tak bywa, że dzieci zaczynają być zazdrosne o rodzica, rywalizują, czasem wręcz walczą z rodzicem przeciwnej płci. Co robić? Przede wszystkim nie karcić, nie ośmieszać, nie zakazywać, ale też zachowywać się jak dotąd – naturalnie, z wszystkimi tymi dotychczasowymi zachowaniami, które dotąd mała obserwowała - przytulać, głaskać, całować.

Proszę zwrócić uwagę na to, ile czasu i jak poświęca Pani córce, jak tata. Czy tata nie zaniedbał relacji ze swoją małą księżniczką? Czy w ostatnim czasie nie zaczął „faworyzować” mamy? Czy nie jest go zbyt mało czułości okazywanej córeczce, czy przypadkiem mała nie ma większych potrzeb? Warto zapewniać małą o uczuciach, powtarzać, że jest kochana, że bardzo ją obydwoje Państwo kochacie, że kochacie też siebie.

Dziecko powinno zrozumieć, że w sercu mamy wystarczy miejsca dla taty i dla niej, a w sercu taty wystarczy miejsca dla mamy i dla niej. Rozmawiajcie o wzajemności, wymianie emocji, serdeczności i potrzebie okazywania sobie czułości, miłości i przywiązania.

Pokazujcie Państwo małej, że Wasza rodzina jest wyjątkowa, kochacie się wyjątkowo i chcecie, by tak zawsze było. Mała wreszcie zrozumie, że największy skarb Waszej rodziny to miłość Miłość, która łączy każdego z was osobno i wszystkich razem w jedną rodzinę.

Krystyna Zielińska - psycholog dziecięcy i logopeda

d4j3d48
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4j3d48