Blisko ludziDzień Dziecka w Polsce i na świecie. Jak świętujemy?

Dzień Dziecka w Polsce i na świecie. Jak świętujemy?

Dzień Dziecka w Polsce i na świecie. Jak świętujemy?
Źródło zdjęć: © East News | Piotr Kamionka/REPORTER

31.05.2019 09:41, aktual.: 01.06.2019 16:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dzień Dziecka w większości krajów Unii Europejskiej obchodzony jest 1-go czerwca. Maluchy tradycyjnie dostają od rodziców prezenty i uczestniczą w festynach i konkursach. Poza Europą święto obchodzone jest często w zupełnie inny sposób.

Dzień Dziecka w Polsce

Dzień Dziecka tuż-tuż. 1-go czerwca obchodzimy święto wszystkich dzieci. Dzień ustanowiono w 1954 przez ONZ. Chodziło wówczas o upowszechnienie ideałów dotyczących praw dzieci. W Polsce Dzień Dziecka obchodzimy od 1950 roku.

Z tej okazji większość szkół, domów kultury i instytucji lokalnych organizuje festyny i zawody dla dzieci. W tym roku Dzień Dziecka przypada w sobotę. Zapowiada się piękna pogoda, więc warto zabrać dziecko na długi spacer i lody.

Dzień Dziecka na świecie

Okazuje się, że nie w każdym kraju Dzień Dziecka obchodzony jest 1-go czerwca. We Francji święto to przypada 6 stycznia. Funkcjonuje jako Międzynarodowy Dzień Rodzin.

Ciekawie świętuje się w Japonii, gdzie Dzień Dziecka obchodzony jest aż dwa razy do roku – 5 maja i 3 marca. Wszystko to za sprawą podziału na płeć. Dziewczynki świętują w marcu i z tej okazji przygotowują lalki na specjalny festiwal, chłopcy zaś w maju biorą udział w święcie samurajów.

Dzień Dziecka to nie tylko prezenty

W Paragwaju Dzień Dziecka obchodzony jest jeszcze inaczej. Jest on okazją do upamiętnienia 3,5 tys. dzieci w wieku od 6 do 15 lat. Poległy one, walcząc w obronie kraju przeciwko 20 tys. żołnierzy.

W Indiach zaś świętowanie związane jest z urodzinami Jawaharlal Nehru, który zapoczątkował tam Dzień Dziecka. Z tej okazji dzieci nie muszą zakładać do szkoły mundurków i mogą przyjść ubrane w kolorowe ubrania. Ważnym elementem świętowania jest również róża. Dzieci przypinają ją sobie do ubrań, a następnie przekazują komuś innemu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także