Trwa ładowanie...

Dziewczynka z plakatów WOŚP ma dziś 23 lata

- Te piękne oczy, takie ciemne oczy, przepiękny bobas. No każdy, kto brał to zdjęcie, mówił: „super, jakie to jest fajne zdjęcie” – mówi Jerzy Owsiak w filmie „Miłość, przyjaźń, muzyka – 20 lat grania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”, który powstał z okazji 20-lecia WOŚP.

Share
Dziewczynka z plakatów WOŚP ma dziś 23 lata
Źródło: Archiwum prywatne, Fot: Wojciech Makara/Adrianna Brzozowska
d1eh1b9

Dziewczynka na słynnym w całej Polsce zdjęciu to ośmiomiesięczna Jagoda – dziś ma 23 lata, jest spełnioną żoną, mamą i utalentowaną artystką.

- Ludzie pamiętają to zdjęcie, pamiętają te oczy. Ja jestem ich dumną posiadaczką, dlatego bardzo jest mi miło jak ktoś chce usłyszeć o mojej historii, która zaczęła się w ponad 20 lat temu i nadal trwa - mówi Jagoda Szpojnarowicz-Pyda w rozmowie z Wirtualną Polską. - Czuję, że przez te małe czarne oczka jestem związana z WOŚP, bowiem prawie od samego początku (czyli trzeciego finału), aż do dziś, mój wizerunek towarzyszy Orkiestrze. Jurek o mnie pamięta, ludzie pamiętają i jest to piękna przygoda, o której warto będzie opowiadać dzieciom czy wnukom.

d1eh1b9

Zobacz także: Co gwiazdy przekazały na WOŚP?

Rodzice opowiedzieli Jagodzie, jak powstała fotografia, która później stała się symbolem WOŚP. W 1993 roku fotograf Wojciech Makary dostał od Jurka Owsiaka zadanie wykonania zdjęcia, które mogłoby reklamować Orkiestrę. Makary od razu pomyślał o córce przyjaciół, która miała wówczas nieco ponad pół roku. Podczas sesji Jagódka leżała na rozłożonych prześcieradłach, a wokół pełno było gadżetów związanych z WOŚP: balonów i serduszek. Małe dziecko w końcu znudziło się pozowaniem.

- Zaczęłam płakać i wtedy dostałam kubek orkiestry, żebym się czymś zajęła. Złapałam ten kubek mocno, otworzyłam szeroko oczy z ciekawości i akurat to była ta jedna jedyna klatka.

d1eh1b9

Oczywiście w 1993 roku nie było wiadomo, czy zdjęcie wyjdzie, nie było aparatów cyfrowych z podglądem, trzeba było czekać na wywołanie kliszy. Szybko jednak okazało się, że ta fotografia to strzał w „10”.

fot. Adrianna Brzozowska
Źródło: fot. Adrianna Brzozowska, Fot: Adrianna Brzozowska

Zdjęcie zachwyciło wszystkich: zarówno autora, Wojciecha Makarę, Jurka Owsiaka, rodziców dziewczynki i oczywiście wielu Polaków. Przygoda Jagody z WOŚP nie zakończyła się na tym zdjęciu. Gdy była w pierwszej klasie liceum, Jurek Owsiak zaprosił ją do programu na żywo, podczas którego odbyła się licytacja plakatu z jej fotografią. Z okazji 20-lecia Orkiestry Jagoda wzięła również udział w reportażu telewizyjnym.

Dziś Jagoda jest mamą i żoną na pełen etat. Ma artystyczną duszę - obroniła licencjat z Animacji Kultury na UMCS o specjalizacjach film - foto oraz teatr - taniec, ukończyła Szkołę Muzyczną I stopnia w Sanoku. Kocha grę na skrzypcach. Jej synek ma obecnie dwa lata, ale Jagoda już myśli o kolejnym dziecku.

d1eh1b9

- Mam nadzieję, że będzie to córeczka o pięknych czarnych oczkach - dodaje Jagoda Szpojnarowicz-Pyda.

fot. Adrianna Brzozowska
Źródło: fot. Adrianna Brzozowska, Fot: Adrianna Brzozowska
d1eh1b9

Podziel się opinią

Share
d1eh1b9
d1eh1b9