Świętuje Dzień Matki. Jednym rysunkiem wsadziła kij w mrowisko

Matylda Damięcka pokazała grafiki na Dzień Matki
Matylda Damięcka pokazała grafiki na Dzień Matki
Źródło zdjęć: © AKPA, Instagram | thegirlwhofellonearth

26.05.2024 12:11, aktual.: 26.05.2024 12:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Post Matyldy Damięckiej chwyta za serce. Artystka opublikowała grafiki z okazji Dnia Matki, które skłaniają do refleksji. Jedna z nich, przedstawiająca obraz Matki Boskiej w kolorach tęczy, budzi jednak u niektórych spore kontrowersje.

Dzień Matki to jedno z najpiękniejszych świąt w roku, obchodzone w wielu krajach na całym świecie. To czas, kiedy możemy wyrazić naszą miłość i wdzięczność dla najważniejszych kobiet w naszym życiu – naszych mam.

W Polsce święto to obchodzimy 26 maja. To nie tylko okazja do obdarowania matki prezentami, ale przede wszystkim czas refleksji nad jej rolą w naszym życiu.

Na takową skusiła się Matylda Damięcka, która znana jest nie tylko jako aktorka i piosenkarka, ale także autorka grafik, za pomocą których komentuje życie społeczno-polityczne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dzień Matki na ilustracjach

Artystka prowadzi instagramowe konto @thegirlwhofellonearth, gdzie często publikuje rysunkowe komentarze dotyczące bieżących wydarzeń.

Tym razem zdecydowała się pokazać grafiki z okazji Dnia Matki. "Mamasdej" - napisała w opisie posta. A następnie dodała: Mechanizm Afirmujący Twój Każdy Aspekt".

Matylda chciała pokazać macierzyństwo w różnej formie, też tej nieoczywistej i niezauważalnej na pierwszy rzut oka. Pierwsza z grafik nawiązuje do słynnego obrazu Michała Anioła "Stworzenie Adama". Na dłoni matki zamiast pierścienia widoczny jest smoczek. Autorka zapewne chciała zwrócić uwagę na to, że więź mamy i dziecka jest silna i nierozerwalna, ale równocześnie przemijająca.

© fot. Instagram | thegirlwhofellonearth

Na kolejnej z grafik Matylda pokazała, czym jest macierzyństwo bez filtra. Nie jest tajemnicą, że ciało kobiety zmienia się po porodzie. Wszechobecna presja mediów społecznościowych na nieskazitelny wygląd sprawia, że dla wielu aspekt ten staje się niezauważalny i pomijany.

© fot. Instagram | thegirlwhofellonearth

Kolejna praca Damięckiej pokazuje różne wymiary macierzyństwa. Niektóre kobiety decydują się na bycie "psią" lub "kocią mamą". Czy ktoś naprawdę ma czelność je za to krytykować?

© fot. Instagram | thegirlwhofellonearth

Grafika w kolorach tęczy

Największe emocje wywołała grafika Matyldy Damięckiej przedstawiająca obraz Matki Boskiej, która pomalowana jest kolorową kredką, trzymaną przez postać Dzieciątka. Artystka, choć nie podzieliła się własną interpretacją, mogła w ten sposób docenić mamy, które wspierają swoje dzieci niezależnie od ich życiowych wyborów czy orientacji.

© fot. Instagram | thegirlwhofellonearth

Tęczowy wizerunek Maryi wzbudza jednak kontrowersje. Przekonały się o tym trzy aktywistki, które w 2019 roku rozwiesiły wokół kościoła plakaty i naklejki przedstawiające przerobiony obraz Matki Bożej Częstochowskiej z widoczną aureolą w kolorach tęczy. To nie spodobało się wiernym, którzy wnieśli do sądu akt oskarżenia.

Ostatecznie zostały jednak uniewinnione. W marcu 2021 r. Sąd Rejonowy w Płocku uznał, że ich zachowanie nie wypełniło znamion zarzucanego im czynu. Według sądu czyny kobiet były motywowane obroną i wsparciem osób LGBT, a tęcza nie wyraża pogardy i obrazy.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (559)
Zobacz także