Trwa ładowanie...
d8dauoe

Ekspresy ciśnieniowe i kapsułkowe. Nawet od 189 zł

Niezależnie czy często przyjmujesz gości, czy lubisz raczyć się kawą w samotności, przyda ci się ekspres do kawy. Jeśli nie chcesz wydać fortuny, możesz zdecydować się na wersję kapsułkową lub manualną. Obie mają swoje zalety.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ekspresy kapsułkowe kupisz już od 189 zł
Ekspresy kapsułkowe kupisz już od 189 zł (iStock.com)
d8dauoe

Poniżej znajdziesz kilka popularnych modeli ekspresów ciśnieniowych i kapsułkowych oraz ich krótkie omówienie.

Kapsułki – tani ekspres, szybka kawa

Największą zaletą ekspresów kapsułkowych jest ich cena. Za dobrej jakości modele zapłacisz nawet 189 zł. Do tego dochodzi jednak koszt kapsułek, które są droższe niż kawa przygotowywana w tradycyjnym ekspresie. Każda duża firma produkująca tego typu urządzenia ma w swojej ofercie ekspresy kapsułkowe. Niestety, ze względu na swój kształt nie wszystkie kapsułki są kompatybilne z danym urządzeniem. Oznacza to, że decydując się na konkretny ekspres, jesteśmy "skazani" na kawę jednej firmy. Dlatego warto wcześniej sprawdzić, która będzie ci smakować najbardziej.

Przygotowanie wybornego napoju nie jest trudne 123RF.COM
Przygotowanie wybornego napoju nie jest trudne

Poza tym ekspresy kapsułkowe są proste w obsłudze, wystarczy tylko upewnić się, że pojemnik jest wypełniony wodą, włożyć kapsułkę i wcisnąć przycisk. Do tego wszystkiego dochodzi łatwe czyszczenie i szybkie przygotowanie napoju. Ekspres kapsułkowy sprawdzi się o wiele lepiej w przypadku dużych uroczystosci, gdzie musisz szybko przygotować kawę dla wielu gości. W przypadku ekspresu ciśnieniowego proces parzenia jest o wiele dłuższy i wymaga większej wprawy. Przy wyborze ekspresu kapsułkowego liczą się te same zasady, co w przypadku innych tego typu urządzeń. Trzeba więc zwrócić uwagę na ciśnienie, pobór mocy, a także możliwość wyboru rozmiaru przygotowywanej kawy.

d8dauoe

Ekspresy ciśnieniowe manualne

To nieco większy wydatek niż ekspres kapsułkowy, choć przy dłuższej eksploatacji jest od niego zdecydowanie bardziej oszczędny. Cena kawy z typowego ekspresu ciśnieniowego jest o wiele niższa niż w przypadku sprzętu na kapsułki. Z drugiej strony ekspresy manualne są o wiele tańsze od automatycznych. To sprawia, że są one bardzo często wybierane do gospodarstw domowych.

Podobnie jak ekspres kapsułkowy, sprzęty ciśnieniowe nie zajmują wiele miejsca w kuchni, są jednak nieco trudniejsze w obsłudze. Ich używanie wymaga o wiele większej wprawy i zanim przygotujesz idealną kawę, musisz odpowiednio "wyczuć" sprzęt. Liczy się wszystko, od ilości wsypanej kawy po stopień ubicia. Nauka jest warta zachodu, gdyż kawa z ekspresu manualnego jest przez wielu smakoszy uznawana za najlepszą.

Nic nie zastąpi zapachu świeżo zmielonej kawy WP.PL
Nic nie zastąpi zapachu świeżo zmielonej kawy

By ekspres służył dobrze przez długie lata, a kawa smakowała za każdym razem równie wyśmienicie, trzeba dokładnie czyścić wszystkie elementy po każdym użyciu. To może być nieco kłopotliwe zwłaszcza wtedy, gdy mamy do przygotowania dużą liczbę filiżanek. Tego typu sprzęt, z wbudowanym spieniaczem do mleka to rozwiązanie dla smakoszy, którzy dbają o należycie przygotowaną kawę. Ze względu na to lepiej sprawdzi się raczej u osób, dla których picie i parzenie kawy jest swoistym rytuałem. W innym przypadku lepiej zainwestować w ekspres kapsułkowy lub przelewowy.

Oczywiście w każdej sytuacji można znaleźć złoty środek. W tym przypadku jest to sprzęt łączący ekspres manualny z dodatkową funkcją obsługiwania kapsułek. Spełni on wymagania zarówno bardziej, jak i mniej wyrafinowanych smakoszy kawy.

d8dauoe

Podziel się opinią

Share

d8dauoe

d8dauoe