FitnessEliksir młodości - biała herbata

Eliksir młodości - biała herbata

Eliksir młodości - biała herbata

17.07.2006 08:56, aktual.: 23.03.2013 19:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Doskonała na lato, orzeźwiająca, o bogatym smaku. Eliksir młodości.
To tylko niektóre zalety białej herbaty.

Znamy już smak i zalety herbaty zielonej i czerwonej. Natomiast biała jest wciąż mało popularna, a warto poznać jej właściwości oraz ciekawy i bogaty smak. Jest doskonała przede wszystkim na lato - orzeźwia i sprawia, że w upalne dni łatwiej się skoncentrować.

Jej liście zbiera się wczesną wiosną, kiedy jest otulona białymi nitkami, skąd wzięła się jej nazwa, a powstaje z pączków, które jeszcze nie zdążyły się rozwinąć. Produkcja tej herbaty odbywa się według tradycyjnych, bardzo rygorystycznych zasad. Hoduje się ją jedynie w Chinach i na Sri Lance. Dlatego produkowana jest na niewielką skalę, a jej koszt jest dość wysoki. Np. w sklepie Vitamarket za 500 g białej herbaty trzeba zapłacić około 24 zł. Jest najdroższą odmianą herbaty.

Amerykańscy uczeni dowiedli, że biała herbata ma właściwości antymutogenne (przeciwdziała powstawaniu zmian nowotworowych w komórkach) o wiele silniejsze niż znana z tego herbata zielona. Dlatego poleca się ją przede wszystkim tym osobom, które mogą być obciążone genetycznie chorobą nowotworową. Przeciwdziała także powstawaniu wolnych rodników.

Biała herbata jest również doskonała dla wszystkich obawiających się przedwczesnego starzenia się. Przeciwdziała procesowi starzenia, dlatego niektórzy mówią o niej iż jest "eliksirem młodości". Jest także doskonała na krążenie krwi, jak również obniża poziom cholesterolu.

Jest doskonałym napojem na upały. Ma działanie orzeźwiające, ale także, co niezwykle istotne, wspomaga koncentrację. Dlatego pić ją powinni wszyscy ci, którzy w upały muszą pracować intelektualnie. Wielu poleca ją także zamiast kawy. Jest o wiele zdrowsza, a również silnie pobudza. Jest również środkiem, który redukuje napięcie i stresy.

Należy parzyć ją ok. 8-10 minut w temperaturze ok. 85 stopni C. Zaparzona daje jasny kolor. Na filiżankę napoju potrzebna jest łyżka liści.

Biała herbata znalazła także swoje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Dodaje się ją do różnego rodzaju kosmetyków głównie jako środek kojący podrażnienia i delikatnie nawilżający. Biała herbata stosowana w kosmetykach dodaje również skórze blasku i witalności, zapobiega także powstawaniu zmarszczek. Firma Avon mówi o swoich kosmetykach do pielęgnacji twarzy z dodatkiem białej herbaty: To produkt dla kobiet o najwyższych wymaganiach, myślących o swym ciele z troską i w nowoczesny, całościowy sposób. Adresowany jest do kobiet poszukujących kosmetyków luksusowych.

Dobroczynne działanie białej herbaty jest wciąż niedocenione przez polskich smakoszy herbat, jednak, na szczęście powoli wchodzi na rynek i można ją kupić w coraz większej ilości herbaciarni, jak również w wielu sklepach internetowych. Trudno przecenić jej zalety – jest nie tylko zdrowa, ale i smaczna.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także