Emeryci popełniają błąd. Tracą nawet kilkaset złotych co miesiąc
Nieznajomość prawa i przepisów, może szkodzić, także w przypadku wypłaty emerytury. Zdradzamy, kiedy warto na nią przejść, by móc cieszyć się wyższym świadczeniem.
Zanim wybierzemy się na zasłużoną emeryturę, warto dowiedzieć się o niej jak najwięcej. Okazuje się, że w tym przypadku ważny jest także czas, kiedy na nią przejdziemy. To waśnie od tej decyzji zależy, jak wysokie świadczenie zostanie nam wypłacone.
Komu przysługuje emerytura?
Wiele Polaków czeka na długo wyczekiwaną emeryturę. Najpierw trzeba jednak spełnić kilka warunków.
Emerytura to swego rodzaju zabezpieczenie finansowe, które przysługuje Polakom po osiągnięciu konkretnego wieku. W przypadku mężczyzn jest to 65 lat. Kobiety natomiast muszą ukończyć 60 lat, jeśli chcą otrzymywać comiesięczne świadczenie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Europejska emerytura w Polsce. "Będzie odporna na zakusy polityków"
To jednak niejedyny warunek, którzy seniorzy powinni spełnić. Ważną kwestią są także staż pracy. Panie muszą wykazać, że pracowały przez przynajmniej 20 lat, a panowie z kolei przez minimum 25 lat.
Wypłacaniem emerytury zajmuje się Zakład Społecznych Ubezpieczeń. Jest to możliwe dzięki składkom, które przez lata odprowadzaliśmy na ten cel.
ZUS wylicza wysokość naszego świadczenia dzieląc zebrane składki przez średni czas życia obywateli. W najnowszych danych podanych przez GUS jest to obecnie 254,3 miesięcy w przypadku kobiet oraz 210 miesięcy wśród mężczyzn.
Co zrobić, żeby otrzymywać większą emeryturę?
Większa emerytura może znacznie ułatwić życie wielu seniorom. Warto wiedzieć, co zrobić, by wypłacane świadczenia były nieco wyższe. Okazuje się, że istnieje na to bardzo prosty sposób. Każdego roku świadczenie to jest poddawane waloryzacji, dlatego jeśli akurat zdecydujemy się na rezygnację z pracy, powinniśmy zwrócić na to szczególną uwagę.
ZUS w 2023 roku podwyżki emerytur wynikające z ich waloryzacją dopisze do kont Polaków już 1 czerwca. Właśnie dlatego seniorzy, którzy mogli przed tym terminem zrezygnować z pracy, powinni wstrzymać się do lipca lub sierpnia. Biorąc pod uwagę, że w tym roku wskaźnik waloryzacji wyniósł 14,8%, może to być nawet kilkaset złotych miesięcznie więcej.
Warto także pamiętać, że każdy dodatkowy miesiąc pracy po osiągnięciu określonego wieku emerytalnego, zwiększa nasze comiesięczne emerytury.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl