Trwa ładowanie...
emerytura
KM
23-05-2023 21:49

Emerytura już w wieku 53 lat. Rząd ma konkretne plany

W sejmie pojawiły się dwa projekty dotyczące wieku, w którym będzie można przejść na wcześniejszą emeryturę. Oczywiście po przepracowaniu wskazanego czasu. Co dokładnie oznacza emerytura stażowa i kogo będzie dotyczyć?

Kiedy wejdzie w życie emerytura stażowa?Kiedy wejdzie w życie emerytura stażowa?Źródło: Adobe Stock, fot: Piotr Serafin
d23908i
d23908i

Dyskusje na temat emerytur stażowych trwają od 2015 roku. Wcześniej zapowiadał je kandydujący na prezydenta Andrzej Duda, a sześć lat później po raz pierwszy złożono projekt ustawy do sejmu. 

Dla kogo emerytura stażowa? 

Według projektu obywatelskiego złożonego przez NSZZ Solidarność, aby otrzymać emeryturę stażową, należy spełnić dwa warunki. Przede wszystkim osoba, która rozpocznie pracę w wieku 18 lat, będzie mogła przejść na wcześniejszą emeryturę po przepracowaniu 35 lat (w przypadku kobiet) lub 40 (w przypadku mężczyzn). Oznaczałoby, że kobieta mogłaby, rozpocząć emeryturę stażową osiągając 53 lata, a mężczyzna 58 lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"To jest hit". Testujemy kosmetyki do pielęgnacji twarzy marki FaceBoom

Drugi warunek zakłada zebranie odpowiedniego kapitału emerytalnego. Aby móc przystąpić do emerytury stażowej, zainteresowana osoba musi posiadać wystarczającą liczbę składek zgromadzonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, aby zapewnić comiesięczne świadczenie w wysokości co najmniej 120 proc. minimalnej emerytury, która w 2023 roku wynosi 1 588,44 zł. Dodatkowo warto wiedzieć, że emerytura stażowa jest dobrowolna.

Projekt złożony przez prezydenta różni się dłuższym czasem pracy

Projekt prezydencki prezentuje podobne założenia, chociaż istnieją niewielkie różnice. Przede wszystkim dotyczą one lat, które należałoby przepracować, aby otrzymać świadczenie. Zapis ten jest zależny od płci.

d23908i

Dla kobiet byłoby to 39 lat, a dla mężczyzn 44 lata. Innymi słowy, kobieta rozpoczynająca pracę w wieku 18 lat, mogłaby przejść na emeryturę po osiągnięciu 57 lat. Warto jednak zaznaczyć, że emerytura stażowa objęłaby nie tylko osoby ubezpieczone w powszechnym systemie emerytalnym, ale również rolników.

Kiedy wejdą w życie emerytury stażowe?

Premier Mateusz Morawiecki pod koniec 2022 r. zapowiadał, że ma powstać specjalna komisja zajmująca się emeryturami stażowymi. W marcu tego roku Andrzej Duda udał się na spotkanie z przewodniczącym Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, z którym poruszył m.in. to zagadnienie.

Mimo że projekty po raz pierwszy złożono w sejmie w grudniu 2021 roku, wciąż nie ma konkretnych decyzji w ich sprawie. Portal strefabiznesu.pl podaje, że być może rozstrzygnięcia doczekamy się jeszcze w tym roku. Podobne zdanie mają także dziennikarze "Dziennika Zachodniego".

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d23908i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23908i