"Endo belly" to problem wielu kobiet. Co pomoże na uciążliwe objawy?
Nagły problem z dopięciem ulubionych spodni, uciążliwe wzdęcia, ból w podbrzuszu, uczucie ciężkości - z tym mierzą się kobiety, które cierpią na tzw. endo belly. Na szczęście istnieją sposoby, aby powyższe objawy złagodzić.
09.05.2024 13:49
Problem zaczyna się zazwyczaj w drugiej połowie cyklu, towarzyszy miesiączce, a po niej stopniowo zanika. Niedogodności towarzyszące endometriozie mogą być mniej uciążliwe, jeżeli odpowiednio o siebie zadbamy. Na czym dokładnie polega "endo belly", co powoduje nasilenie objawów i jak z nimi walczyć?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: "Musimy im towarzyszyć w codzienności". Setki tysięcy kobiet zmagają się z tym problemem
"Nie dopinasz spodni, które wczoraj pasowały jak ulał"
Kobiety cierpiące na endometriozę mierzą się z ogromnym bólem. W 2021 Warszawski Uniwersytet Medyczny przekazał, że na tę przypadłość może cierpieć nawet 176 mln kobiet w wieku rozrodczym. Jednym z uciążliwych objawów choroby jest bolesny wzdęty brzuch.
"Nie dopinasz spodni, które wczoraj pasowały jak ulał. W tramwaju 10-latka chce Ci ustąpić miejsca, a Twoja fryzjerka, gdy wpadasz spóźniona z powodu incydentu ze spodniami, składa Ci gratulacje, wymownie patrząc na Twój brzuch. Obracasz to w żart, ale czujesz, że dziś nie będzie Ci już do śmiechu" - czytamy w poście opublikowanym na profilu o nazwie "misjaona".
Jak przeczytamy na wspomnianym instagramowym koncie, wpływ na pojawienie się tego objawu mają m.in.:
- inne choroby jelitowe;
- poziom poszczególnych hormonów (zależnych od fazy cyklu);
- kondycja mikrobiomu;
- to czy, w naszym organizmie występuje stan zapalny.
Jak zmniejszyć objawy "endo belly"?
Jak przeczytamy w poście, którego autorem jest ginekolog Marcin Wrona, istnieją sposoby na to, aby załagodzić objaw "endo belly". Pomocny ma być napar z rumianku lub mięty, ograniczenie stresu, stosowanie leków na wzdęcia, leczenie pokarmowych nietolerancji, a także przejście na dietę przeciwzapalną, wspierającą mikrobiom (tu konieczna jest konsultacja z dietetykiem) oraz włączenie do codziennego planu dnia aktywności fizycznej. Specjalista zaleca też kontakt z urofizjoterapeutą.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl