Fashion Week Poland 2010 - co się działo?
FashionPhilosophy Fashion Week Poland to projekt Irminy Kubiak i Jacka Kłaka, którzy dzięki swojej wytrwałości i ciężkiej pracy stworzyli największą modową imprezę w kraju, zbierającą w jednym miejscu profesjonalistów, amatorów i pasjonatów, aby dać im możliwość wymiany myśli i przedstawienia się szerokiemu gronu odbiorców.
FashionPhilosophy Fashion Week Poland to projekt Irminy Kubiak i Jacka Kłaka, którzy dzięki swojej wytrwałości i ciężkiej pracy stworzyli największą modową imprezę w kraju, zbierającą w jednym miejscu profesjonalistów, amatorów i pasjonatów, aby dać im możliwość wymiany myśli i przedstawienia się szerokiemu gronu odbiorców.Nasza redakcja uczestniczyła we wszystkich podczas FashionPhilosophy.
Gościliśmy zarówno na obleganych przez widzów pokazach mody, konferencjach prasowych oraz wystawach, jak i pokazach Off i wykładach. Odwiedzaliśmy showroomy, rozmawialiśmy z widzami, projektantami i gośćmi specjalnymi. Zapraszamy na relację z FashionPhilosophy Fashion Week Poland!
Tegoroczna edycja Festiwalu trwała pięć dni i została zainaugurowana konkursem dla kreatywnych młodych projektantów - Złota Nitka. Nagrody zostały rozdane w dwóch kategoriach – „pret-a-porter” oraz „premiere vision”. W pierwszej z nich nagrodzona została Karolina Gleguła i jej kolekcja LIQUID - zobacz zdjęcia z pokazu – doceniona za spójność, przemyślane pomysły i najwyższą jakość wykonania. Nagrodzona w drugiej kategorii projektantka to Kamila Gawrońska-Kasperska zkolekcją (METROPOLIS - zobacz zdjęcia z pokazu)
. Jeszcze przed ogłoszeniem werdyktu Robert Kupisz w rozmowie z nami podziwiał autorkę METROPOLIS za dyscyplinę twórczą i umiejętność stworzenia efektownej całości w oparciu na trzech barwach i prostych krojach.
Na Fashion Week nie mogło zabraknąć wielkich nazwisk światowej i polskiej mody. Aleja Projektantów skupiła takich twórców jak * Paprocki i Brzozowski - zobacz zdjęcia z pokazu, Łukasz Jemioł - zobacz wywiad z projektantem**, **Ewa Kozieradzka - zobacz rozmowę z artystką, Agata Wojtkiewicz (na pokazie której gościem specjalnym była Ilona Felicjańska – zobacz zdjęcia z wybiegu** i **przeczytaj wywiad z modelką!, Joanna Klimas - zobacz rozmowę z projektantką, MMC Studio Design - zobacz projekty grupy** , **Natalia Jaroszewska - zobacz pokaz najnowszej kolekcji projektantki** i wielu innych. Trzydniowy maraton mody zaowocował dwudziestoma pokazami szeroko omawianymi w kuluarach Festiwalu. Swoją obecnością Polski Tydzień Mody uświetnili **Roksolana Bogutska - zobacz zdjęcia z pokazu**, **Nuno Gama - zobacz zdjęcia z pokazu**, **Kenzo Takada - zobacz galerię zdjęć projektanta ,i Agatha Ruiz De la Prada - zobacz zdjęcia z pokazu**. Powiew haute couture z Francji zapewnił pokaz kolekcji Eymerica Francois, która wywołała wiele kontrowersji i raczej mieszanych odczuć - **zobacz zdjęcia z pokazu*.
Od początku Fashion Week na niesamowitych postindustrialnych terenach Łodzi odbywał się projekt offowy – Off out of Schedule. Awangardowi twórcy korzystając z wyjątkowych wnętrz przedstawili swoje projekty często wykraczające poza samą modę. Najwięcej zachwytów budził pokaz Ani Kuczyńskiej - sprawdź, jak Wojciech Grzybała ocenił jej pokaz.
FashionPhilosophy to nie tylko moda ale także fotografia, stąd debiutujący w tym roku projekt Young Fashion Photographers NOW.
Całości Festiwalu towarzyszył ulokowany w hali EXPO Showroom – handlowo-wystawowy salon projektantów, gdzie obok tak wielkich nazwisk jak Joanna Klimas swoje prace pokazywali m.in. autorzy ręcznie wykonywanych dodatków.
Ludzi z modowej branży szczególnie przyciągał Concept Store czyli impreza odbywająca się w łódzkiej Manufakturze. Zebrani tam goście mogli obejrzeć kolekcje finalistów Złotej Nitki, a także uczestniczyć w wykładach specjalistów. Nam udało się porozmawiać na miejscu z personal shopperką, która podczas Concept Store przekonywała, że moda może być filozofią. Kim jest personal shopper? Przeczytaj wywiad z Moniką Jurczyk!
Tegoroczna edycja Polskiego Tygodnia Mody była dowodem na to, że impreza jest w stanie wpisać się na stałe w cykl europejskich świąt mody. Wszyscy nasi rozmówcy zgodnie twierdzili, że FashiopnPhilosophy jest niezwykle ważnym i potrzebnym wydarzeniem, a jego poziom jest godny podziwu. Jak powiedzieli nam organizatorzy, ich największym oczekiwaniem wobec tego projektu było zadowolenie uczestników, więc cieszą ich reakcje widzów, projektantów i gości. „Frekwencja nas przerosła” – mówił nam z radością Kłak - zobacz wywiad z organizatorami!.
Fashion Week Poland wyraźnie przeradza się w imprezę o światowej randze, czy stanie się stałym punktem ma europejskiej mapie mody? Z pewnością będziemy na kolejnej edycji FashionPhilosophy, by się o tym przekonać!