Fenomen obozów tematycznych dla dzieci na wakacje. Czy wiesz, jak dobrać odpowiedni obóz dla dziecka?
Wybór dobrze zorganizowanych i ciekawych wakacji to rozterka wielu rodziców. Największą trudnością jest znalezienie wyjazdu, który nie tylko zainteresuje naszą pociechę, ale także wesprze jej rozwój, sprawi, że nie dostaniemy smsa "Nudzi mi się". Na co warto zwrócić uwagę i jak dobrze wybrać kolonie lub obóz?
Zanim zaproponujemy dziecku konkretny pomysł, warto samemu dokładnie sprawdzić możliwości i dokonać wstępną selekcję.Dziecku będzie trudno przeanalizować kilka ofert, a już wstępny wybór rodziców ułatwi proces decyzji. Przede wszystkim to my wiemy, w jakich warunkach nasze dziecko czuje się dobrze, co je nudzi, a co może zainteresować. Jak przekonują pedagodzy – najlepiej z dzieckiem ustalać wybór opierając się na trzech propozycjach. W kontekście wakacji możemy do tematu podejść w ten sam sposób. Wybrać trzy opcje np. według klucza: wyjazd, który rozwinie hobby lub talent, obóz, na którym złapie bakcyla w zupełnie nowej dziedzinie albo będzie miało szansę popracować nad swoją piętą Achillesową. To mogą być języki, sport, ale także umiejętności interpersonalne jak pewność siebie i występ przed grupą. Warto pamiętać, że dziecku trudno jest wybrać samodzielnie najlepszą propozycję i potrzebuje wsparcia, dobrych argumentów. Jasnego wytłumaczenia, dlaczego dana atrakcja może być dla niego interesująca. To jest szczególnie istotne w przypadku mniejszych dzieci (7-11 lat) – często boją się rozłąki z rodzicami, nowych sytuacji i wymagają indywidualnego podejścia.
Spokojni rodzice
Bardzo istotnym aspektem jest wybór organizatora wypoczynku. Jak to zrobić? Przede wszystkim dokładnie sprawdzić, ile lat firma funkcjonuje na rynku, jak szeroką ofertę proponuje – im większe doświadczenie, tym większa gwarancja ciekawego i bezpiecznego wypoczynku. Warto też popytać wśród znajomych, przeczytać opinie rodziców w internecie, a także przejrzeć fora. Jeżeli podane informacje nie wydają nam się wystarczające, warto zadzwonić i dopytać. Szczególnie, gdy nasze dziecko jedzie na taki wyjazd pierwszy raz i nie mamy z takimi wakacjami doświadczenia. Lepiej również upewnić się, czy kolonie lub obóz będą dostosowane do możliwości dziecka – np. słabo pływa, a wyjazd zakłada dużo aktywności w wodzie. Co więcej, warto zwrócić uwagę na certyfikaty i przynależność do międzynarodowych organizacji turystycznych, które świadczą o wysokiej jakości usług. Im więcej czasu poświecimy na szukanie i sprawdzenie możliwości, tym lepszą podejmiemy decyzję.
Wyjazd dobry dla dziecka, a nie dla ciebie
Najgorszą motywacją do wyboru jest poczucie, że sami chcielibyśmy w młodości na dany wyjazd pojechać. Warto pamiętać, że to ma być przyjemny czas dla dziecka, a nie spełnienie naszych marzeń lub ambicji. I tutaj kluczowa jest rozmowa, przedstawienie opcji, ale także wsłuchanie się w potrzeby pociechy. Jeżeli sportowy wyjazd przeraża dziecko, to nie powinniśmy go do niego zmuszać. Lepiej poszukać wyjazdu, który łączyłby różne aktywności, a zajęcia będą miały formę rekreacyjną, a nie wyczynowego treningu sportowego. Z drugiej strony, np. wyjazdy językowe nie mają w programie tylko nauki, ale również szereg innych atrakcji. Istotne jest obiektywne ocenienie możliwości dziecka, tego, co lubi, a na co reaguje negatywnie. Wybór dla młodszych dzieci warto skonsultować na przykład z nauczycielem – może wskaże talent, który należy u dziecka rozwijać lub wspomóc jego umiejętności.
Sprawdź koniecznie
Transport powinien być zorganizowany we współpracy z uznanymi i licencjonowanymi firmami. Należy też zwrócić uwagę na długość trasy i godziny podróży. Dla wielu rodziców zmartwieniem jest jedzenie. Jeżeli dziecko wymaga specjalnej diety, musimy to ustalić z biurem podróży przed zakupem wyjazdu. To przede wszystkim istotne dla alergików oraz diabetyków. Istotny jest również aspekt kondycji dziecka jeżeli myślimy o obozach sportowych, z aktywnym programem atrakcji na zewnątrz lub po prostu wymagających długiej podróży. Jeżeli nasza latorośl wymaga podawania leków, niedawno miała złamaną rękę lub ma przewlekłą chorobę, musimy skonsultować się z lekarzem, a następnie z organizatorem wyjazdu. W ten sposób będziemy mieli pewność, że wszelki świadczenia zostaną zapewnione, a nasze dziecko będzie w dobrych rękach.
Jest w czym wybierać
Oferta wyjazdów dla dzieci jest ogromna. Biura podróży śledzą zainteresowania i potrzeby naszych podopiecznych, rekrutują animatorów, aktorów, a nawet sportowców, którzy są specjalistami w danej dziedzinie. Obozy i kolenie możemy podzielić na kategorie: edukacyjna, rekreacyjna, artystyczna, sportowa, a nawet stricte hobbistyczna. Od klasycznych już propozycji takich jak obozy konne, żeglarskie, taneczne po przygody z modą, Harrym Potterem, Lego, a nawet survivalem. Dzisiaj najważniejsze jest, aby dzieci w dobrych warunkach mogły nie tylko odpoczywać, ale także rozwijać się zgodnie ze swoimi potrzebami. To wymagający odbiorcy, którzy na co dzień doskonale wiedzą, co lubią robić, oglądać, jeść i jak spędzać czas wolny. Szybko się nudzą i potrzebują nowoczesnej animacji na miarę "smartfonowych" czasów.
– Na pewno hitem tegorocznych wakacji jest obóz YouTuberski, który odbywa się w ramach FunFestival w Kortowie. To największy interdyscyplinarny obóz w kraju dla dzieci i młodzieży. Położone nad brzegiem jeziora akademickie miasteczko uznano za najpiękniejszy kampus akademicki w Polsce. Dysponuje obiektami sportowymi na najwyższym poziomie - posiada profesjonalną halę sportową, boiska ze sztuczną trawą, stadion lekkoatletyczny, korty tenisowe, basen kryty, ośrodek jeździecki, przystań ze sprzętem wodnym – opowiada Mirosław Sikorski, prezes biura podróży Almatur z najbogatszą ofertą obozów tematycznych dla młodzieży w Polsce.
Wyjazd wakacyjny może także wzmacniać lub rozwijać cechy charakteru dziecka – uczyć pewności siebie, otwartości na innych, wrażliwości na przyrodę i sztukę. Nie jest tajemnicą, że zabawa i sprzyjające warunki mogą bardziej zachęcić dziecko do zaangażowania niż szkolna ławka i oceny. Może również pomóc złapać sportowego bakcyla, odciągnąć nasze dziecko od smartfona czy komputera. Rozbudzić chęci na aktywności na zewnątrz.
– Wbrew pozorom aktywny wypoczynek cieszy się dużym zainteresowaniem. Nie tylko chłopcy wybierają blok obozów przygodowych np. survivalowo-paintballowych, detektywistycznych. Oprócz tego chętnie wybierane są wyjazdy taneczne, na których obok stylów nowoczesnych można ćwiczyć zumbę, aerobik. Lato to sporty wodne, więc nie zmniejsza się zainteresowanie kursami windsurfingu, żeglarstwa, kajakarstwa czy pływania. Polskie dzieci i młodzież chętnie wybierają się za granicę. Top 3 popularnych kierunków to Włochy, Bułgaria, Malta. Ostatnia destynacja słynie z bardzo dobrych obozów języka angielskiego – dodaje Mirosław Sikorski z Almatur.
Partnerem artykułu jest Almatur