GotowaniePrzepisyFiołki - pachnący dodatek do dań i napojów

Fiołki - pachnący dodatek do dań i napojów

Fiołki - pachnący dodatek do dań i napojów
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Katarzyna Gileta

Rosną dziko – w lasach, na trawnikach i łąkach. Możemy je także uprawiać w przydomowych ogródkach. Ich drobne kwiaty cieszą oko i pięknie pachną. Jednak fiołki, bo o nich mowa, sprawdzą się nie tylko w roli dekoracji, ale również dodatku do sałatek, deserów, lemoniad czy herbatek. Fiołki mają działanie wykrztuśne, a pozyskiwany z nich olejek jest najdroższy na świecie. Kwitną wiosną oraz jesienią. Teraz jest najlepszy czas, by je zbierać. Zobaczcie, jak wykorzystać fiołki w kuchni.

1 / 4

Właściwości fiołków

Obraz
© 123RF.COM

Wszystkie fiołki, poza alpejskim i afrykańskim, są jadalne. Najsmaczniejsze i najzdrowsze są jednak fiołki wonne. Nadają się na syropy i konfitury oraz do aromatyzowania cukru, oleju i octu. Należy je zbierać w słoneczny dzień. Możesz jeść zarówno kwiaty, jak i liście. Po przyniesieniu do domu rozkładamy je cienką warstwą na pergaminie i zostawiamy na godzinę lub dwie. Tak przygotowane rośliny nadają się do dalszej obróbki. W fiołkach znajdziemy saponiny oraz olejek eteryczny, który ma działanie wykrztuśne i rozrzedzające wydzieliny. Macerat z kwiatów fiołka wonnego pomoże także na bezsenność i na problemy skórne. Z kolei napar z liści obniża ciśnienie i działa napotnie. Fiołki są także uznawane za afrodyzjak, a ich zapach łagodzi kaca.

2 / 4

Pachnący dodatek na talerzu

Obraz
© Shutterstock.com

Fiołki możemy wykorzystać w kuchni na wiele sposobów. Aromatyzuje się nimi cukier i ocet. Kandyzowane będą świetną dekoracją do ciast i deserów. Nadają się także do lodów, galaretek czy jako nadzienie do słodkich bułeczek. W upalne dni możemy się orzeźwić, popijając fiołkową lemoniadę. Nie tylko bajecznie smakuje, ale ma także przepiękny różowy kolor. Z suszonych kwiatów przygotujemy też aromatyczną herbatkę. Kwiaty i liście można także dodawać do lekkich sałatek.

3 / 4

Fiołkowa panna cotta

Obraz
© Shutterstock.com

Składniki: garść fiołków, szklanka kremówki, szklanka mleka, 3 łyżeczki żelatyny, 3 łyżeczki wody, 70 g cukru fiołkowego lub z prawdziwą wanilią.
Przygotowanie: z fiołków odcinamy zielone części. Żelatynę zalewamy gorącą wodą i mieszamy. W rondelku podgrzewamy śmietankę, mleko i cukier, uważając, by się nie przypaliły. Wlewamy rozpuszczoną żelatynę i mieszamy. Pozostawiamy do ostygnięcia. Na dnie filiżanek lub foremek układamy fiołki. Zalewamy je śmietanką i wstawiamy na kilka godzin do lodówki. Po tym czasie wyciągamy panna cottę z foremek.

4 / 4

Aromatyczna sałatka

Obraz
© Shutterstock.com

Składniki: mix sałat, garść młodych liści fiołka, garść kwiatów fiołka, kilka rzodkiewek, 3 jajka, pół kostki sera feta, 3 łyżki oliwy, 3 łyżki octu winnego, łyżeczka miodu, sól, pieprz.
Wykonanie: jajka gotujemy na twardo i kroimy na ćwiartki. Sałatę i liście fiołka płuczemy, odsączamy i przekładamy na półmisek. Na wierzchu układamy ćwiartki jajek, plasterki rzodkiewki. Posypujemy pokruszonym serem i kwiatami fiołka. Z oliwy, miodu i octu przygotowujemy sos, doprawiamy go solą i pieprzem. Polewamy sałatkę. Podajemy od razu.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)