Fronty do szafek kuchennych – jakie wybrać?

Remontując kuchnię czy projektując nowe wnętrze, w którym będziemy przygotowywać posiłki, najwięcej czasu zajmuje nam wybór odpowiednich frontów zwracających największą uwagę. Z tego względu postanowiliśmy sprawdzić, jaki rodzaj materiału i sposób wykończenia będzie najbardziej praktyczny, a zarazem najlepszy do nowoczesnej kuchni. Ponadto podpowiadamy, jak usunąć z frontów zanieczyszczenia, tak aby meble kuchenne pięknie się prezentowały.

Fronty do szafek kuchennych – jakie wybrać?
Źródło zdjęć: © iStock.com | alabn
Tatiana Naklicka

Rodzaj materiału na fronty do szafek kuchennych

Wybierając fronty do mebli kuchennych, największą uwagę skupiamy na rodzaju materiału, który powinien być trwały i odporny na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, a także uszkodzenia mechaniczne oraz rdzę.

Bardzo często decydujemy się na drewniane fronty do szafek kuchennych, które są nie tylko popularne, ale również niezwykle odporne. Drewno jest trwałym surowcem, jednak pod wpływem promieni słonecznych po kilku latach użytkowania może stracić głęboki kolor. Atutem drewnianych wykończeń szafek kuchennych jest niewątpliwa łatwość odświeżenia poprzez zdrapanie starej farby i naniesienie nowej warstwy koloru, który zintensyfikuje barwę.

Zdecydowanie tańsze od drewnianych frontów będą drewnopodobne odpowiedniki. Wśród najpopularniejszych można wymienić płyty wiórowe oraz płyty pilśniowe MDF (Medium-Density Fibreboard). Są odporne na działanie czynników zewnętrznych (np. grzybów). Poza tym płyty MDF mogą posiadać różne ciekawe zdobienia, które będą miały znaczący wpływ na wygląd nowoczesnej kuchni.

Ponadto na rynku są dostępne również fronty szklane do szafek kuchennych oraz fronty stalowe do szafek kuchennych. To świetne rozwiązanie dla osób, które poszukują stylowych rozwiązań. Stalowe wykończenia będą trwalsze od szklanych odpowiedników zazwyczaj oprawianych w aluminiowe ramy, aby zapobiec zarysowaniom.

Sposób wykończenia frontów do szafek kuchennych

Sposoby wykończenia frontów do szafek kuchennych to kolejna możliwość stworzenia ciekawego wnętrza.

Jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów jest fornir, który ma fakturę zbliżoną do drewna. Jest jednak zdecydowanie tańszy. Fornirowane fronty do szafek kuchennych można polakierować lub zabezpieczyć woskiem.

Kolejną propozycją są lakierowane fronty do szafek kuchennych. Mogą mieć bardzo wysoki połysk lub matowe wykończenie. Polakierowane meble są odporne na czynniki zewnętrzne (np. unoszącą się parę).

Jeśli zależy nam na łatwości czyszczenia, najlepiej sprawdzą się foliowane fronty do szafek kuchennych. Do wyboru mamy również fronty laminowane. To najtańsza propozycja niezwykle wygodna w usuwaniu zabrudzeń.

Na uwagę zasługują fronty patynowane – świetne rozwiązanie dla osób, które chcą wprowadzić stylistykę retro, a także fronty akrylowe do szafek kuchennych zapewniające efekt szklanej i gładkiej powierzchni.

Fronty do szafek kuchennych a aranżacja wnętrza

Aranżując kuchnię, pod uwagę zazwyczaj bierzemy jej wielkość. W małej kuchni zdecydowanie się sprawdzą lakierowane błyszczące fronty. Dzięki nim wnętrze będzie wyglądało na większe. Dobrany sprzęt AGD również może nam pomóc w optycznym powiększeniu przestrzeni.

Mat sprawdzi się lepiej w przypadku dużej przestronnej kuchni. Ponadto pasuje do nowoczesnych wnętrz. W tym wypadku dobrym wyborem będzie gładka faktura frontu.

Na optyczny odbiór kuchni wpływ będzie miała również kolorystyka frontu. Na małych przestrzeniach najlepiej sprawdzą się jasne barwy oraz połączenia (np. drewna ze stalą).

Czyszczenie frontów szafek kuchennych

Dla wielu osób jedną z kluczowych kwestii wyboru frontów jest sposób ich czyszczenia. Jednak niezależnie od tego czy wybierzemy błyszczące czy matowe wykończenia, sposób usuwania brudu jest podobny. Najlepiej sprawdzą się miękkie ściereczki z mikrofibry, którymi delikatnie pozbędziemy się zanieczyszczeń.

Na rynku są także dostępne specjalne detergenty przeznaczone do czyszczenia frontów drewnianych, szklanych, akrylowych czy płyt MDF.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)