WP

Sprzęt AGD – jaki wybrać?

Kwestia wyboru sprzętu AGD powinna wypłynąć już na etapie planowania kuchni. W przeciwnym razie zadowalająca aranżacja może stać się niemożliwa. Kiedy lepiej sprawdzi się AGD wolnostojące, a kiedy AGD w zabudowie?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sprzęt AGD w zabudowie wygląda estetycznie, ale AGD wolnostojące również ma swoje zalety
Sprzęt AGD w zabudowie wygląda estetycznie, ale AGD wolnostojące również ma swoje zalety (Materiały prasowe)
WP

AGD wolnostojące czy w zabudowie?

Podstawowa kwestia podczas planowania kuchni to wybór AGD wolnostojącego lub do zabudowy. Na decyzję najczęściej wpływają kwestie praktyczne i estetyczne, a także koszty.

Jeśli chodzi o wygodę i ergonomię kuchni, to właściwe rozwiązanie kwestii doboru artykułów gospodarstwa domowego będzie zależało od wielkości pomieszczenia. W małej kuchni z jednej strony zabudowa sprzętu AGD i umieszczenie części urządzeń w szafkach pozwoli na zaoszczędzenie miejsca. Niestety, w bardzo małych kuchniach możliwości aranżacyjne są mocno ograniczone, a racjonalne zagospodarowanie przestrzeni urządzeniami wolnostojącymi może się okazać prostsze. Dotyczy to szczególnie lodówek, które w wersji do zabudowy mają mniejszą pojemność od tradycyjnych, a już sama zabudowa zajmuje trochę dodatkowego miejsca. Nie da się też ukryć, że w przypadku awarii o wiele łatwiej zdemontować i naprawić wolnostojące urządzenia AGD.

WP

Względy estetyczne przemawiają na korzyść kuchni w zabudowie – to opcja nowoczesna, która zapewnia jednolity i eleganci wystrój, a szczególnie dobrze wygląda, gdy mamy do zagospodarowania sporą przestrzeń. AGD do zabudowy powinno szczególnie odpowiadać miłośnikom minimalizmu, wygody i łatwego utrzymania czystości. Oczywiście w przypadku lodówek, zmywarek czy mikrofalówek wolnostojących mamy dowolność aranżacji kuchni, a poszczególne urządzenia można również samodzielnie dobrać w taki sposób, by dobrze zgrywały się ze stylistyką kuchni.

Pozostaje jeszcze zagadnienie dotyczące finansów. AGD do zabudowy to opcja bardziej kosztowna, co wynika z konieczności montażu sprzętu i zabudowy przez specjalistę, a także zakupu dodatkowych frontów. Również koszty naprawy urządzeń gospodarstwa domowego są wyższe od naprawy AGD wolnostojącego. Jeśli finanse nie stoją nam na przeszkodzie, to pozostaje rozważenie preferencji dotyczących estetyki i ergonomii.

Zalety AGD wolnostojącego

 • Łatwa naprawa.
 • Mobilność, wygodne przenoszenie sprzętu AGD i dowolność w kwestii modyfikacji ustawienia.
 • Koszty zakupu i napraw niższe niż w przypadku AGD do zabudowy.
 • Duży wybór urządzeń wolnostojących na rynku.
 • W przypadku lodówek wolnostojących pojemność jest większa niż w lodówkach do zabudowy.
WP

Wady AGD wolnostojącego

 • Sprzęt wolnostojący trudniej utrzymać w czystości – usuwanie zabrudzeń ze szczelin między szafkami a sprzętem pokroju kuchenki lub lodówki wolnostojącej jest dosyć problematyczne.
 • Trudno utrzymać wszystkie wolnostojące sprzęty AGD w podobnej stylistyce.
 • Tradycyjne rozwiązania wolnostojące mogą nie odpowiadać osobom preferującym nowoczesny styl aranżacji.

Zalety AGD do zabudowy

 • Nowoczesny, minimalistyczny wygląd – jednolita zabudowa pozwala na umieszczenie sprzętu AGD w estetycznych szafkach.
 • Oszczędność miejsca dzięki montażowi kilku urządzeń w jednym słupku, a także uzyskanie wizualnego efektu większej ilości wolnej przestrzeni.
 • Łatwość zachowania czystości sprzętu AGD oraz innych powierzchni kuchennych.
WP

Wady AGD do zabudowy

 • Wysoki koszt montażu i ewentualnej naprawy.
 • Stały układ kuchni, brak możliwości zmiany układu poszczególnych urządzeń AGD.
 • W małych pomieszczeniach zabudowa może zająć dodatkowe miejsce, ograniczając przestrzeń do codziennej pracy.
Polub WP Kobieta
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP