Galeria wnętrz – nowoczesny salon

Galeria wnętrz – nowoczesny salon

04.10.2018 16:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pomysł na urządzenie nowoczesnego salonu może zakiełkować w głowie dzięki galerii wnętrz, w której do obejrzenia są gotowe realizacje. Styl skandynawski, industrialny, a może mieszanka obydwu? Wyszukaliśmy inspirujące zdjęcia!

Nowoczesny salon – inspiracje w różnych stylach

Nowoczesny salon jest wnętrzem, w którym niebanalny design łączy się z prostymi rozwiązaniami. Każdy z wiodących stylów zawiera w sobie pierwiastek minimalizmu – to dzięki niemu cztery kąty nabierają przestrzeni i funkcjonalności.

* Nowoczesny salon w stylu skandynawskim

Styl skandynawski uchodzi za kwintesencję prostoty i elegancji, a przy tym stwarza warunki do urządzenia nowoczesnego salonu w bloku tanim kosztem. Występuje w nim ograniczona paleta barw (jasne z niewielką domieszką czerni), która nadaje wnętrzom aranżacyjnej spójności i sprawia, że stają się chłodne niczym północne rewiry Danii, Norwegii i Szwecji.

Tym, co najbardziej charakterystyczne w skandynawskim salonie, jest uderzająca biel. Śnieżnobiałe ściany, podłogi, a nawet meble w zestawieniu ze sobą dają wrażenie, że przestrzeń jest nieskazitelnie czysta. Do mocnych akcentów tego stylu należą również wszechobecna geometria i mocny akcent na faktury. Grube tkaniny znacznie ocieplają klimat skandynawskich wnętrz, więc w salonie, gdzie centralne miejsce zajmują meble wypoczynkowe, nie może zabraknąć narzut, pledów, poszewek na poduszki ani puf w miękkim obiciu.

Obraz

Nowoczesny salon w stylu skandynawskim powinien być dobrze oświetlony, dlatego pojawia się w nim całe mnóstwo lamp i lampek, również wiszących, które występują zamiast tradycyjnego żyrandola. Próżno natomiast szukać grubych zasłon – okna cały czas pozostają odsłonięte lub delikatnie przesłonięte nierzucającymi się w oczy firanami. Eksponuje się też drobiazgi porozstawiane na regałach, które przeważnie nie mają drewnianych frontów. Trzeba więc stale robić selekcję przedmiotów poustawianych na półkach, co sprzyja utrzymaniu estetyki wnętrza, a więc również osiągnięciu stanu hygge.

* Nowoczesny salon w stylu eko

Styl skandynawski ma wiele wspólnego ze stylem eko – w obydwu niezwykle istotne jest pozyskiwanie dekoracji i przedmiotów codziennego użytku z naturalnych materiałów. Absolutny must have w ekologicznym salonie to stolik z palet, które mogą posłużyć również do zrobienia stelaża na łóżko, ławki z oparciem, konsoli na kółkach, półki na książki czy stojaka na kwiaty. Wyposażenie wnętrz w stylu eko niemal w całości wykonane jest techniką DIY, co pozwala nie tylko na ogromną oszczędność surowców, ale również na uzyskanie oryginalnego wystroju wnętrza. Aranżacje eko powstają dzięki inspirującej naturze. Nieregularność kształtów, form i linii staje się tu atutem.

Obraz

Bezpretensjonalny urok nowoczesnego salonu w stylu eko to zasługa wszechobecności starego drewna, wikliny i bambusa – dzięki nim wnętrza nabierają swojskiego i przytulnego klimatu. Nie bez wpływu na estetykę ekologicznych aranżacji pozostają też miękkie poduszki do siedzenia oraz dodatki z babcinej chatki, takie jak metalowe konewki i kanki na mleko, gliniane i ceramiczne naczynia, a także wyciągnięte ze strychu sprzęty elektroniczne, które mogą otrzymać drugie życie.

* Nowoczesny salon w stylu glamour

Przedmioty z historią nierzadko stają się również elementami nowoczesnych aranżacji w stylu glamour. Są to przede wszystkim klasyczne, bogato zdobione meble z drewna, okazałe ramy obrazów albo ekskluzywne dodatki, takie jak pozłacane rzeźby i filiżanki z kompletów drogiej porcelany. W stylu tym wyraźnie zaznaczają się inspiracje pałacowymi wnętrzami, ale widać też skłonność do wykorzystywania designerskich detali, będących wizytówkami współczesnej sztuki użytkowej. Salon glamour musi błyszczeć i zwracać na siebie uwagę intensywnym akcentem kolorystycznym, najlepiej takim, który jest symbolicznie powiązany z prestiżem i luksusem. Ściany i tapicerki zdobią więc purpura, szmaragd oraz głęboka czerń, na tle której szczególnie okazale wyglądają srebro i złoto.

Obraz

Nowoczesny salon w stylu glamour jest przestrzenią wymykającą się jednoznacznej kwalifikacji. Z jednej strony zachwyca i nieco onieśmiela wytwornością, z drugiej zaś ma praktyczny charakter, bo nie brakuje w nim prostych i funkcjonalnych elementów wyposażenia, nawiązujących estetyką do stylu skandynawskiego.

* Nowoczesny salon w stylu industrialnym

Kopalnią pomysłów na designerskie rozwiązania wnętrzarskie do domu są przestrzenie fabryczne, które stały się inspiracją do stworzenia stylu industrialnego. Salon urządzony w duchu przemysłowym uderza swoją surowością. W meblach i dodatkach mocno zaznacza się dominacja stalowych konstrukcji, choć nie brakuje również postarzanego drewna. Ściany są jedynie częściowo pokryte tynkiem (gdzieniegdzie widać spod niego cegłę lub belit). Efekt taki da się osiągnąć nie tylko w starych zabudowaniach, ale również w nowoczesnym mieszkaniu. Wystarczy położyć tapetę z industrialnym wzorem lub pokryć ścianę kamieniem dekoracyjnym, by wnętrze nabrało loftowego uroku.

Obraz

Idealne warunki do wykorzystania stylu industrialnego stwarza przestronny salon z dużymi oknami, bo właśnie przeszklone powierzchnie i wysoko osadzone sufity są elementami architektonicznymi, które mocno kojarzą się z wnętrzem fabryki. Tworzeniu aranżacji industrialnych sprzyja też otwarty układ mieszkania, tzn. połączenie salonu z kuchnią i jadalnią. Charakterystyczne dla loftów, czyli przestrzeni mieszkalnych urządzonych w budynkach poprzemysłowych, są antresole – dodatkowe kondygnacje o funkcji poddasza użytkowego, do których prowadzą masywne metalowe schody.

Nowoczesny salon z jadalnią

Salon nowoczesny to taki, który spełnia maksimum funkcji i zapewnia jak największą przestrzeń do życia, dlatego rzadko występują w nim ściany działowe odpowiedzialne za optycznie kurczenie się wnętrz. Połączenie salonu z jadalnią, a nawet z kuchnią, jest już standardem we współczesnych mieszkaniach, gdzie zamiast tradycyjnego podziału powierzchni użytkowej zapanował podział na strefy. Oprócz strefy jadalnianej występuje strefa wypoczynkowa, a gdzieś pomiędzy – strefa relaksu. W domach zamieszkiwanych przez rodziny z dziećmi zdarzają się też małe kąciki zabaw. Wielofunkcyjne salony z jadalnią można urządzić zgodnie z zasadami dowolnego stylu, ale trzeba pamiętać o wyodrębnieniu kilku mikroprzestrzeni przy użyciu kolorów na ścianach lub elementów wyposażenia wnętrza, np. regałów na książki poustawianych prostopadle do ścian. Dzięki takim rozwiązaniom nowoczesne salony nabierają dynamiki, a domownikom umożliwiają jednoczesne wykonywane wielu czynności w jednym pomieszczeniu.

Obraz

Nowoczesny salon z kominkiem

Zwrot ku nowoczesności w aranżacjach wnętrz nie oznacza, że wszystkie tradycyjne rozwiązania odchodzą do lamusa. Salon z kominkiem dalej cieszy się popularnością, bo nic tak nie dodaje wnętrzu przytulności jak ogień tlący się gdzieś pomiędzy kuchnią a jadalnią. Postęp technologiczny sprawił, że taki nastrojowy akcent jest dostępny nawet dla osób, które nie mają w domu instalacji kominowej. Architekci wnętrz z upodobaniem jako centrum nowoczesnego salonu proponują biokominki występujące nawet w wariancie wolno stojącym. Są one znacznie łatwiejsze w utrzymaniu i bezpieczniejsze niż kominki opalane drewnem. Nie trzeba z nich sprzątać popiołu ani sadzy, nie emitują też dymu. Bardzo dobrze sprawdzają się zarówno w minimalistycznych, jak i w klasycznie urządzonych wnętrzach.

Obraz
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)