Gdy nadchodzi koszmar - jak rozpoznać zbliżającą się migrenę?
16.12.2014 14:01, aktual.: 09.01.2015 09:28
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Migrenę zalicza się do bólów głowy, ale jest ona czymś więcej. Częściej cierpią na nią kobiety niż mężczyźni i dotyczy osób znajdujących się u szczytu aktywności życiowej. Jak rozpoznać nadchodzący atak migreny i jak sobie z nią radzić?
Migrenę zalicza się do bólów głowy, ale jest ona czymś więcej. Częściej cierpią na nią kobiety niż mężczyźni i dotyczy osób znajdujących się u szczytu aktywności życiowej. Jak rozpoznać nadchodzący atak migreny i jak sobie z nią radzić?
Niestety nieznana jest przyczyna powstawania migreny. Wielu naukowców wskazuje tu na obciążenia genetyczne, ale nie zawsze udaje się to potwierdzić.
Czym jest migrena?
Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) na migrenę cierpią 324 mln osób na świecie, czyli ponad 10 proc. dorosłej populacji (źródło: http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs277/en/). Migrena nie jest zwyczajnym bólem głowy. To zaburzenie nerwowo-naczyniowe o przewlekłym przebiegu i z nawracającymi atakami. Oprócz pulsującego bólu głowy migrenie towarzyszą również takie objawy jak światłowstręt, nudności i nadwrażliwość na dźwięk. Atak migreny może trwać od 4 do 72 godzin. Powodów występowania migreny jest wiele – mają na to wpływ uwarunkowania genetyczne, płeć, wiek, a nawet tryb życia chorego.
Najczęstsze przyczyny występowania ataków migreny:
• zaburzenia snu – zakłócenie rytmu wypoczynku nocnego może skutkować pojawieniem się objawów choroby;
• nadmierny wysiłek fizyczny lub psychiczny np. zbyt forsowny trening czy długotrwały stres (migrena pojawia się w chwili odpoczynku i odprężenia np. w trakcie weekendu);
• nieprawidłowe odżywianie – np. niesystematyczne spożywanie posiłków, za mało urozmaicona dieta, zbyt intensywne odchudzanie;
• migrena menstruacyjna (pojawiająca się w stanach napięcia przedmiesiączkowego) oraz migrena towarzysząca zaburzeniom natury hormonalnej;
• dolegliwości związane z bólem zębów lub kręgosłupa, którym może towarzyszyć migrena;
• zmiany ciśnienia lub temperatury;
• głośne dźwięki lub za ostre światło;
• intensywne zapachy, takie jak dym tytoniowy, spaliny, farby;
• nadużywanie leków przeciwbólowych;
• produkty spożywcze np. kawa, alkohol, cytrusy, orzechy, czekolada.
Przebieg migreny
Atak migreny może zostać poprzedzony pogorszeniem nastroju, drażliwością lub nawet nudnościami. Potem nadchodzi ból, początkowo może być jednostronny, jednak czasem boli cała głowa. Ból jest uporczywy, pulsujący i bardzo silny. Mogą mu towarzyszyć nudności i zaburzenia widzenia. U części chorych pojawiają się wymioty i zaburzenia pola widzenia oraz rozmywanie się konturów przedmiotów, niektórzy odczuwają również mrowienie rąk i twarzy. Kiedy ból ustępuje (samoistnie lub po środkach przeciwbólowych), cierpiąca na migrenę osoba doznaje uczucia zmęczenia, jest przybita i rozdrażniona.
Przewodnik w walce z migreną
Po to by skutecznie walczyć z migreną, należy poznać siebie, swój organizm i samą chorobę. W internecie dostępnych jest wiele stron poświęconych temu schorzeniu. Jedną z ciekawszych publikacji jest * PORADNIK „Zrozum lepiej swoją migrenę z Excedrin Migrastop”*, dostępny bezpłatnie. W przewodniku opisano nie tylko samą chorobę, jej przyczyny i przebieg, ale również można w nim znaleźć praktyczne porady, jak żyć z chorobą na co dzień.
Ponieważ migrena dotyka osób w różnym momencie życia i ma wiele przyczyn, dobrze jest zapoznać się z informacjami na ten temat i dopasować własne objawy do któregoś schematu. Uważna czytelniczka nauczy się rozpoznawać pierwsze symptomy nadchodzącego ataku i będzie mogła im zapobiegać.