Gdzie rosną grzyby we wrześniu 2022? To teraz grzybowe eldorado
Początek września to każdego roku istny raj dla wszystkich grzybiarzy. Wybierając się jednak do lasu, warto jest kierować się pewnymi wskazówkami, które nie tylko ułatwią zbiory grzybów, ale i naprowadzą nas od razu do tych, które są najpopularniejsze. Podpowiadamy, co trzeba zrobić.
Ostatnie intensywne upały w sierpniu nie sprzyjały niestety udanemu grzybobraniu. Nadszedł jednak czas chłodniejszego września, w czasie którego łatwiej będzie zdobyć grzybiarzom to, na co czekają już od kilku tygodni. Złociste kurki, dorodne prawdziwki i wyróżniające się swoim pomarańczowym kolorem rydze. Podpowiadamy, czym się najlepiej kierować, by znaleźć najdorodniejsze okazy.
Gdzie rosną grzyby we wrześniu 2022?
Początek września to czas, kiedy najwięcej grzybów w Polsce pojawia się w okolicach Dolnego Śląska, Poznania, Łodzi oraz Trójmiasta. To tam znajdziemy obecnie najwięcej jadalnych okazów, które następnie zawitają w naszych kuchniach. Co z nimi potem zrobimy? To zależy przede wszystkim od tego, jakie grzyby konkretnie zdobędziemy.
Jak szukać grzybów?
Choć nie istnieje jeden poradnik, który wytłumaczyłby, jak najlepiej jest szukać grzybów, grzybiarze mają swoje sposoby na to, jak poradzić sobie z tym wymagającym zadaniem.
Według nich kurki, które są jednymi z najszybciej rozpoznawalnych grzybów, znajdziemy tam, gdzie jest najwięcej mchu. Szukajcie ich m.in. pod bukami, dębami czy grabami. Podobnie jest z prawdziwkami, które występują (na szczęście) we wszystkich rodzajach lasów. Oprócz wymienionych wcześniej drzew, znajdziecie je pod świerkami i sosnami.
Zobacz, jakie grzyby możesz zebrać w polskich lasach:
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Maślaki - zarówno żółte, jak i zwyczajne, uwielbiają natomiast towarzystwo sosen oraz modrzewi. Rydze, jak wskazują ich dwie nazwy podgatunków, znajdziecie albo pod jodłami, albo pod świerkami. Koźlarze babki upodobały sobie w szczególności brzozy.
Wielu z nas poszukuje co roku także podgrzybków oraz kani. Podgrzybki, podobnie jak kurki, widywane są najczęściej w mchu pod sosnami, świerkami, dębami oraz grabami. Kanie natomiast znajdziecie najszybciej w zagłębieniach terenów lasu bądź na łąkach.
Zobacz także: Grzyb szatan. Jak go odróżnić od borowika i koźlarza? Zapoznaj się z najważniejszymi cechami
Właśnie trwa plebiscyt WP Kobieta #Wszechmocne2022. Zapraszamy do zgłaszania swoich nominacji w formularzu poniżej.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.