GwiazdyGłośno o przemilczanych problemach

Głośno o przemilczanych problemach

Głośno o przemilczanych problemach
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
09.12.2019 12:19, aktualizacja: 10.12.2019 11:39

Skradziony portfel, niedotrzymana umowa, czy zakłócanie miru domowego – żadna z tych sytuacji nie należy do przyjemnych, ale zwykle nie mamy wątpliwości, jak postępować w takich momentach: po prostu zawiadamiamy odpowiednie instytucje. A co robimy gdy doświadczymy przemocy? Tu sprawa nie jest już taka oczywista, a dane są alarmujące. Zaledwie co dziesiąta pokrzywdzona osoba podjęła próbę zgłoszenia przestępstwa właściwym organom . Dlaczego tak się dzieje? –Strach przed niezrozumieniem potrafi paraliżować na lata – mówi Anita z Zielonej Góry, Ambasadorka Piękna Avon, która skreśliła przemoc w swoim życiu i dziś nie boi się już głośno mówić o przemilczanych problemach.

Przyczyn niezgłaszania aktów przemocy jest wiele: strach, wstyd, obawa przed niezrozumieniem otoczenia, czy wreszcie brak wiedzy o tym, gdzie szukać pomocy. Dlatego tak ważne jest, by mieć obok siebie osobę, która potrafi dostrzegać i rozumie mechanizmy przemocy – Doświadczyłam przemocy w domu rodzinnym, borykałam się z tym wiele lat i nie chciałam mówić o tym innym. Dopiero 10 lat temu, kiedy na konferencji usłyszałam kobietę, która wyszła na scenę i opowiedziała o swoim przeżyciu, poczułam że nie jestem w tym sama. Dziś wiem, że milczenie to najgorsze, na co możemy się zdecydować, kiedy mamy do czynienia z przemocą – wyznaje Anita z Zielonej Góry, na co dzień liderka sprzedaży Avon.

Obraz
© Materiały prasowe

Taki jest też punkt wyjścia spotu promującego kampanię "PrzeMOC wobec KOBIET. Skreśl niepotrzebne”, który pokazuje historię trzech kobiet reprezentujących różne pokolenia. Bohaterki łączy ta sama trauma wynikającą z doświadczonej przemocy. W spocie słyszymy i widzimy sformułowania będące częstą reakcją pokrzywdzonych lub świadków. To zdania, które są wyrazem strachu przed ujawnieniem prawdy otoczeniu, m.in "nie chcę, żeby ktoś się o tym dowiedział” czy "to nie jego wina”. Ostatecznie panie wspólnie znajdują w sobie moc – skreślają partykułę "nie” we wcześniej pojawiających się zdaniach, symbolicznie uwalniając się od doświadczonej krzywdy. Stąd też hasło kampanii, w którym skreślenie tego, co niepotrzebne, eliminuje przemoc i pokazuje moc kobiet.

– Mocno utożsamiam się z kolejną odsłoną kampanii Avon Kontra Przemoc. Kilka lata temu brałam udział w sesji zdjęciowej, organizowanej przez Avon w ramach akcji przeciwprzemocowej – było to dla mnie bardzo ważne, a jednocześnie dało mi siłę, by głośno mówić o moim doświadczeniu. Dziś mój portret z kampanii wisi na ścianie w biurze. Na spotkaniach kobiety widząc to zdjęcie, często otwierają się przede mną i dzielą tym, co przeżyły. Odkąd wiele ambasadorek zna moją historię, łatwiej przychodzi im opowiadanie o ich doświadczeniach. Słucham, podpowiadam, co można dalej zrobić, a jednocześnie staram się dać tym osobom poczucie, że nie są same – dodaje.

Anita, podobnie jak ponad 200 tysięcy Polek, rozwija się zawodowo jako Ambasadorka Piękna Avon. W ramach tegorocznej kampanii "Skreśl niepotrzebne” wezmą one udział w szkoleniach z ekspertkami Feminoteki w zakresie rozpoznawania przemocy i wspierania kobiet, które się z nią zetknęły. Dzięki temu, zarówno Anita, jak i tysiące osób związanych z Avon w Polsce, gdy tylko zauważą niepokojące objawy wśród rodziny, znajomych lub klientek, będą potrafiły zareagować i udzielić natychmiastowej pomocy.

Pomocna w edukowaniu kobiet jest również pierwsza w Polsce przeciwprzemocowa aplikacja Avon Alert (avonalert.pl), która powstała w ramach kampanii "Skreśl niepotrzebne”. Narzędzie umożliwia szybki kontakt z telefonem wsparcia Feminoteki, który zapewnia bezpłatną, profesjonalną pomoc ofiarom i świadkom wszelkich rodzajów przemocy (tel. 888-88-33-88, czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00). Aplikacja daje możliwość dyskretnego wezwania pomocy w formie tekstowej, można również znaleźć w niej dział edukacyjny ze wskazówkami, jak rozpoznawać i radzić sobie z przemocą.

– Edukacja jest najważniejsza. To właśnie wiedza w pierwszej kolejności daje pokrzywdzonej pewność siebie. Jeśli wiemy, co jest przemocą i jak bardzo jest ona nieakceptowalna, dużo łatwiej nam reagować. A jeśli mamy do tego jeszcze narzędzia, takie jak aplikacja, czy przeciwprzemocowy telefon, gdzie
w każdej chwili możemy się zwrócić i porozmawiać o swoim problemie, wtedy znalezienie wyjścia z przemocowej sytuacji staje się dużo łatwiejsze – komentuje Anita.

Więcej informacji o kampanii "PrzeMOC wobec KOBIET. Skreśl niepotrzebne” można znaleźć na stronie avonkontraprzemoc.pl.

Źródło artykułu:Materiał Partnera
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także