Trwa ładowanie...
dqu5mt2
Materiał Partnera
Ludzie

Głośno o przemilczanych problemach

Skradziony portfel, niedotrzymana umowa, czy zakłócanie miru domowego – żadna z tych sytuacji nie należy do przyjemnych, ale zwykle nie mamy wątpliwości, jak postępować w takich momentach: po prostu zawiadamiamy odpowiednie instytucje. A co robimy gdy doświadczymy przemocy? Tu sprawa nie jest już taka oczywista, a dane są alarmujące. Zaledwie co dziesiąta pokrzywdzona osoba podjęła próbę zgłoszenia przestępstwa właściwym organom . Dlaczego tak się dzieje? –Strach przed niezrozumieniem potrafi paraliżować na lata – mówi Anita z Zielonej Góry, Ambasadorka Piękna Avon, która skreśliła przemoc w swoim życiu i dziś nie boi się już głośno mówić o przemilczanych problemach.
Podziel się
Głośno o przemilczanych problemach
(Materiały prasowe)
dqu5mt2

Przyczyn niezgłaszania aktów przemocy jest wiele: strach, wstyd, obawa przed niezrozumieniem otoczenia, czy wreszcie brak wiedzy o tym, gdzie szukać pomocy. Dlatego tak ważne jest, by mieć obok siebie osobę, która potrafi dostrzegać i rozumie mechanizmy przemocy – Doświadczyłam przemocy w domu rodzinnym, borykałam się z tym wiele lat i nie chciałam mówić o tym innym. Dopiero 10 lat temu, kiedy na konferencji usłyszałam kobietę, która wyszła na scenę i opowiedziała o swoim przeżyciu, poczułam że nie jestem w tym sama. Dziś wiem, że milczenie to najgorsze, na co możemy się zdecydować, kiedy mamy do czynienia z przemocą – wyznaje Anita z Zielonej Góry, na co dzień liderka sprzedaży Avon.

   Materiały prasowe

Taki jest też punkt wyjścia spotu promującego kampanię "PrzeMOC wobec KOBIET. Skreśl niepotrzebne”, który pokazuje historię trzech kobiet reprezentujących różne pokolenia. Bohaterki łączy ta sama trauma wynikającą z doświadczonej przemocy. W spocie słyszymy i widzimy sformułowania będące częstą reakcją pokrzywdzonych lub świadków. To zdania, które są wyrazem strachu przed ujawnieniem prawdy otoczeniu, m.in "nie chcę, żeby ktoś się o tym dowiedział” czy "to nie jego wina”. Ostatecznie panie wspólnie znajdują w sobie moc – skreślają partykułę "nie” we wcześniej pojawiających się zdaniach, symbolicznie uwalniając się od doświadczonej krzywdy. Stąd też hasło kampanii, w którym skreślenie tego, co niepotrzebne, eliminuje przemoc i pokazuje moc kobiet.

– Mocno utożsamiam się z kolejną odsłoną kampanii Avon Kontra Przemoc. Kilka lata temu brałam udział w sesji zdjęciowej, organizowanej przez Avon w ramach akcji przeciwprzemocowej – było to dla mnie bardzo ważne, a jednocześnie dało mi siłę, by głośno mówić o moim doświadczeniu. Dziś mój portret z kampanii wisi na ścianie w biurze. Na spotkaniach kobiety widząc to zdjęcie, często otwierają się przede mną i dzielą tym, co przeżyły. Odkąd wiele ambasadorek zna moją historię, łatwiej przychodzi im opowiadanie o ich doświadczeniach. Słucham, podpowiadam, co można dalej zrobić, a jednocześnie staram się dać tym osobom poczucie, że nie są same – dodaje.

dqu5mt2

Anita, podobnie jak ponad 200 tysięcy Polek, rozwija się zawodowo jako Ambasadorka Piękna Avon. W ramach tegorocznej kampanii "Skreśl niepotrzebne” wezmą one udział w szkoleniach z ekspertkami Feminoteki w zakresie rozpoznawania przemocy i wspierania kobiet, które się z nią zetknęły. Dzięki temu, zarówno Anita, jak i tysiące osób związanych z Avon w Polsce, gdy tylko zauważą niepokojące objawy wśród rodziny, znajomych lub klientek, będą potrafiły zareagować i udzielić natychmiastowej pomocy.

Pomocna w edukowaniu kobiet jest również pierwsza w Polsce przeciwprzemocowa aplikacja Avon Alert (avonalert.pl), która powstała w ramach kampanii "Skreśl niepotrzebne”. Narzędzie umożliwia szybki kontakt z telefonem wsparcia Feminoteki, który zapewnia bezpłatną, profesjonalną pomoc ofiarom i świadkom wszelkich rodzajów przemocy (tel. 888-88-33-88, czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00). Aplikacja daje możliwość dyskretnego wezwania pomocy w formie tekstowej, można również znaleźć w niej dział edukacyjny ze wskazówkami, jak rozpoznawać i radzić sobie z przemocą.

– Edukacja jest najważniejsza. To właśnie wiedza w pierwszej kolejności daje pokrzywdzonej pewność siebie. Jeśli wiemy, co jest przemocą i jak bardzo jest ona nieakceptowalna, dużo łatwiej nam reagować. A jeśli mamy do tego jeszcze narzędzia, takie jak aplikacja, czy przeciwprzemocowy telefon, gdzie
w każdej chwili możemy się zwrócić i porozmawiać o swoim problemie, wtedy znalezienie wyjścia z przemocowej sytuacji staje się dużo łatwiejsze – komentuje Anita.

Więcej informacji o kampanii "PrzeMOC wobec KOBIET. Skreśl niepotrzebne” można znaleźć na stronie avonkontraprzemoc.pl.

dqu5mt2

Podziel się opinią

Share

dqu5mt2

dqu5mt2