Trwa ładowanie...

Google oddaje hołd z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet

Doodle, czyli urocze animacje, które w wyjątkowe dni zastępują logo wyszukiwarki Google, tym razem przedstawia historię 13 wielkich, choć słabo znanych kobiet. Jest więc Ada Lovelace, Frida Kahlo czy Miriam Makeba. A wszystko ubrane w formę bajki na dobranoc opowiadanej wnuczce przez babcię.

Share
Google oddaje hołd z okazji Międzynarodowego Dnia KobietŹródło: google
d3ojwmw

Międzynarodowy Dzień Kobiet to nie tylko okazja, by wręczyć dziewczynom goździki i rajstopy. To również dzień, w którym warto przypomnieć (nie tylko Januszowi Korwin – Mikke), że bez kobiet świat stałby w miejscu. Google wie, jak zrobić to ze smakiem i w sposób, który poruszy i dotrze do milionów. 8 marca logo wyszukiwarki zastąpiła obrazkowa historyjka o 13 kobietach, które w swoich krajach są ikonami.
Opowieść zaczyna się od uroczej, rodzinnej scenki: babcia opowiada wnuczce historię. Ale nie jest to bajka o księżniczce uwięzionej w wieży. O nie. To opowieść o kobietach, które miały odwagę sięgnąć po rzeczy zarezerwowane dla mężczyzn.

Jest więc Lotfia El Nadi – Egipcjanka, która jako pierwsza kobieta w swoim kraju zdobyła licencję pilota. Z kolei Sally Ride to pierwsza Amerykanka w przestrzeni kosmicznej. Cecilia Grieson jest znana w Argentynie ze swoich osiągnięć medycznych. Była też pierwszą kobietą w tym kraju, która ukończyła studia medyczne. Nie zabrakło Fridy Khalo – meksykańskiej malarki, której talent przyćmił jej mistrza i życiowego partnera, Diego Riverę.
Na grafikach pojawia się też Ada Lovelace, brytyjska matematczyka z połowy XIX wieku, która zajmowała się maszyną analityczną czyli prototypem komputera czy Miriam Makeba – Ambasadorka Dobrej Woli ONZ i słynna południowoafrykańska pieśniarka. Kolejnymi bohaterkami są: Lina Bo Bardi – włoska architekt, Olga Skorochodowa - pochodząca z Ukrainy poetka, Halet Cambel - niemiecka archeolog, Lee Tai-young - pierwsza kobieta w Korei, która została adwokatem, Rukmini Devi Arundale - tancerka pochodząca z Indii, Suzanne Lenglen - francuska tenisistka, jedna z pierwszych światowych gwiazd kobiecego sportu.

Choć wymienione kobiety nie są tak rozpoznawalne jak Maria Skłodowska-Curie, Ruth Bader Gainsburg czy Virginia Woolf, ich historie są fascynujące. I pokazują, że kobiety mają ogromny wkład w rozwój świata. Warto o tym pamiętać, nie tylko 8 marca.

d3ojwmw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ojwmw
d3ojwmw