Haggis – szkocka potrawa narodowa

GotowaniePrzepisyHaggis – szkocka potrawa narodowa22.01.2012 09:39
Haggis – szkocka potrawa narodowa
Tomek Ernestowicz

Haggis to specjał szkockiej kuchni, przyrządzany z owczych podrobów wymieszanych z cebulą, mąką owsianą, tłuszczem i przyprawami, zaszytych i duszonych w owczym żołądku. Potrawa przypomina polską kaszankę. Jest podawana z ziemniakami i purée z rzepy. Haggis jest jedzony przez cały rok, ale jego skład sprawia, że jest on popularniejszy podczas zimowych miesięcy.

Tradycyjnie spożywa się go 25 stycznia, w dzień urodzin szkockiego poety Roberta Burnsa (zob. Burns' Night), który napisał na jego cześć wiersz Address to a Haggis. To wtedy haggis przygotowuje się ze szczególnym namaszczeniem i serwuje w domach, restauracjach i pubach. Potrawa wnoszona jest przy akompaniamencie dud, a po umilknięciu instrumentów recytuje się słynną odę Burnsa. Kroniki dokładnie odnotowują datę i miejsce jej powstania. Wiekopomne strofy poeta zaimprowizował 20 grudnia 1786 roku w Edynburgu, na kolacji w domu kupca Andrew Bruce’a.*Address to a HaggisFair full your honest, jolly face,

Great chieftain of the sausage race!

Above them all you take your place,

Stomach, tripe, or intestines:

Well are you worthy of a grace

As long as my arm.

The groaning trencher there you fill,

Your buttocks like a distant hill,

Your pin would help to mend a mill

In time of need,

While through your pores the dews distill

Like amber bead.

His knife see rustic Labour wipe,

And cut you up with ready slight,

Trenching your gushing entrails bright,

Like any ditch;

And then, O what a glorious sight,

Warm steaming, rich!*

[...]

Przygotowanie:

Barani żołądek kilkakrotnie wyparzamy oraz płuczemy z obu stron. Następnie odwrócony moczymy całą noc w osolonej zimnej wodzie. Z serca, płuc i wątroby jagnięcej oraz skrawków jagnięcego mięsa przygotowujemy farsz. Podroby należy przegotować, po czym posiekać na drobne kawałki. Dodajemy przyprawy, dwie posiekane cebule i szklankę mąki owsianej. Wyjątkowy smak i aromat nadają zioła. Całość zalewamy wodą oraz wywarem z baraniego łoju i gotowanych płuc. Po wypełnieniu farszem żołądek zaszywany dratwą i gotujemy około 3 godzin.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Zobacz także