Przepis na sos carbonara
Ten pochodzący z Rzymu pyszny sos, przez zawartość w swoim składzie mięsa nie jest daniem, które mogą przyrządzać wegetarianie. Dla tych jednak, którzy nie wyznają tego rodzaju zasad w kuchni, taka potrawa na obiad to prawdziwy rarytas! Przygotowanie tego specjału kulinarnego nie wymaga specjalnych zdolności kulinarnych. Warto jednak wiedzieć, jak umiejętnie komponować konkretne składniki, aby danie to zachwycało swoim smakiem.
30.05.2011 | aktual.: 25.10.2018 16:58
Ta włoska potrawa łączy w sobie wartości odżywcze i walory smakowe, a do tego jej przygotowanie nie zajmuje wiele czasu. Finalny efekt zależy w głównej mierze od dodanych przypraw. Można zatem wybrać tymianek, chili, koperek, gałkę muszkatołową czy rozmaryn. Aby przygotować taki sos należy naszykować takie składniki jak: 40 dag makaronu (najlepiej typu spaghetti, ale równie dobrze sprawdzi się tagliatelle czy farfalle), 2 żółtka, 10 dag wędzonego boczku, 5 dag startego sera żółtego (opcjonalnie ser camembert), ząbek czosnku, 1 filiżankę śmietany, [block position="indent"]111[/block] 5 dag margaryny (zmiennie można użyć oliwę do oliwek), a także natkę pietruszki oraz sól i pieprz do przyprawienia. Dobrym pomysłem jest także białe wino, które nada daniu wytwornego i bardziej wyrazistego smaku.
Makaron należy ugotować w osolonej wodzie, żółtka jajka wymieszać ze śmietaną i parmezanem, a cienko pokrojony w plastry boczek lekko podsmażyć na tłuszczu, dodając do niego czosnek. Następnie wszystkie składniki należy połączyć ze sobą i udekorować natką pietruszki. Decydując się na odrobinę wina jako składniku sosu, trzeba pamiętać o tym, żeby dodać je do masy jajecznej. Przed podaniem całość dania należy posypać parmezanem.
Ten rodzaj sosu świetnie komponuje się z mięsem drobiowym. Zawartość boczku sprawia, że danie staje się bardziej sycące, a do tego bardziej aromatyczne. Sos carbonara świetnie podkreśla także smak młodych ziemniaków. Przygotowując spaghetti carbonara, warto pomyśleć wcześniej o pożywnej przekąsce, która doda świeżego akcentu. Może to być np. warzywna surówka z pomidorów, oliwek, papryki żółtej oraz pora. Spaghetti carbonara świetnie pasuje także podane z grzybami oraz zielonym groszkiem.
Wegetarianie przygotowując ten rodzaj sosu w wersji bezmięsnej mogą go dodawać do gotowanych na parze brokuł czy zestawić z makaronem i łososiem. Kawałki boczku można w tym przypadku zastąpić suszonymi pomidorami, marchewką oraz cukinią. Z aromatycznych dodatków zamiast natki pietruszki można także zastosować do dekoracji szczypiorek lub listki bazylii.
Sos carbonara może także znaleźć swoje zastosowanie w przypadku zapiekanek przyrządzanych w piekarniku oraz pizzy. Można więc połączyć mięso mielone z makaronem spaghetti, dodać brokuły oraz duszoną paprykę i całość polać sosem. Bardzo ważne jest, aby niezależnie od rodzaju potrawy sos carbonara podawać zawsze na gorąco, bo po ostygnięciu nie smakuje już tak dobrze.
Podsumowując: sos carbonara pozwala na lekkie odstępstwa od podstawowej receptury na jego wykonanie, więc śmiało można puścić wodze fantazji i dodawać do niego ulubione składniki. Eksperymenty są wskazane!