Komornik nie ma prawa ich tknąć. Mało kto zdaje sobie sprawę
Dłużnik może zostać poinformowany o wizycie komornika. Co urzędnik ma prawo zabrać z domu z racji naszych długów? Wszystko zostało uregulowane odpowiednimi przepisami.
Wizyta komornika z pewnością nie należy do przyjemnych doświadczeń. Czego się spodziewać, gdy mamy na głowie takiego urzędnika? Okazuje się, że komornik nie może zabrać wszystkiego. Jakie są ograniczenia w jego działaniu?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dwa miliony Polaków żyje w skrajnej biedzie. "My się na to godzimy"
Egzekucja komornicza. Co warto wiedzieć?
Komornik może nam zająć nieruchomości, ruchomości oraz pensję. W przypadku tej ostatniej, na naszym koncie musi zostać 75 proc. netto wynagrodzenia minimalnego, które obowiązuje za pracę w danym roku. Trzeba dodać, że od 1 stycznia 2024 roku ta suma to 3055 złotych.
Serwis poradnikprzedsiebiorcy.pl powiadamia, że gdy mowa o zajmowaniu ruchomości, komornik ma prawo spieniężyć wszystkie przedmioty, które może sprzedać (np. sprzęt RTV i AGD, komputery, telefony, samochód, motocykle czy ubrania). Gdy natomiast mowa o nieruchomościach, urzędnik ma prawo do przejęcia gruntów, ziemi, budynków związanych trwale z gruntem, część tych budynków oraz lokali. Od tej reguły są jednak wyjątki.
Tego nie zajmie komornik
Komornik, zgodnie z art. 829 Kodeksu postępowania cywilnego, nie może zająć obiektów, które są dłużnikowi oraz osobom z nim mieszkającym, niezbędne do życia. Na liście domowych sprzętów znalazły się m.in. pralka, piekarnik, lodówka i odkurzacz. Spieniężeniu nie podlegają też stół, krzesła, łóżka oraz podstawowe źródła światła. Urzędnik nie może też pozbawić rodziny bielizny, pościeli i codziennych ubrań oraz odzieży do wykonywania zawodu, a także narzędzi pracy (oprócz pojazdów mechanicznych). Dłużnik może mieć w domu zapasy żywności oraz opału na miesiąc. Gdy mowa o rolnikach, dozwolona jest również jedna krowa, dwie kozy lub trzy owce.
Egzekucja komornicza nie może obejmować świadczeń socjalnych, takich jak Rodzina 800+, 13. i 14. emerytury czy alimentów. Licytacji nie podlegają też leki oraz przedmioty niezbędne osobom niepełnosprawnym, ale też przedmioty do nauki, odznaczenia, papiery osobiste oraz przedmioty do praktyk religijnych.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl