FitnessHesperydyna - działanie, dawkowanie, cena

Hesperydyna - działanie, dawkowanie, cena

Hesperydyna - działanie, dawkowanie, cena
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
15.11.2018 10:34

Hesperydyna to związek chemiczny zaliczany do flawonoidów, dawniej nazywany witaminą P2. Hesperydyna występuje głównie w owocach cytrusowych, tj. cytrynach i pomarańczach w białym miąższu skórki. Ma wiele właściwości prozdrowotnych i coraz częściej jest stosowana jako suplement diety dla osób aktywnych. Jak działa hesperydyna i jak ją stosować?

Hesperydyna - co to jest?

Nazwa hesperydyny pochodzi od greckiego słowa Hesperyd - oznaczającego greckie nimfy ogrodów. Mimo że hesperydyna znajduje się w białym miąższu skórki pomarańczy lub cytryn, która jest gorzka to zawiera najwięcej witamin i minerałów. Cytrusy są bogate we flawonoidy, które zwiększają przyswajalność witaminy C i, co za tym idzie, pomagają wzmacniać odporność i poprawiać stan skóry.

Hesperydyna - działanie

Hesperydyna posiada wiele właściwości m.in. przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwalergiczne czy antynowotworowe. Ten związek obniża poziom cholesterolu, chroni naczynia krwionośne i włosowate, a także dzięki witaminie C wspomaga produkcję kolagenu, którego ubytek powoduje powstawanie zmarszczek.

Co więcej, hesperydyna zmniejsza ilość tłuszczów w wątrobie i we krwi. Hesperydyna od lat stosowana jest jako lek poprawiający krążenie i uszczelnienie naczyń krwionośnych. Pomaga zredukować obrzęki i przynosi ulgę przy uczuciu ciężkich nóg. Hesperydyny używa się też w celu redukcji pękających naczynek. Wykorzystywana jest też w mieszankach antyoksydacyjnych.

Hesperydyna - dawkowanie

Hesperydynę, jak już wspomnieliśmy, znaleźć można w owocach cytrusowych, warzywach oraz ziołach. Występuje w preparatach o działaniu prozdrowotnym, stackach kreatynowych, no-boosterach oraz maściach do stosowania zewnętrznego na skórę.

Na rynku dostępne są suplementy z hesperydyną i innymi składnikami, np. kwasem askorbinowym czy diosminą. Brak jest monopreparatów hesperydyny. Zaleca się przyjmowanie od 50 do 100 mg hesperydyny dziennie.

Zalecane dawkowanie hesperydyny w sporcie również nie powinno przekraczać 100 mg.

Hesperydyna - wskazania i przeciwwskazania

Wskazaniami do stosowania hesperydyny są różne objawy związane z niewydolnością krążenia żylnego kończyn dolnych, tj. uczucie ciężkich nóg lub bóle nóg. Hesperydynę wykorzystuje się w leczeniu objawowym w przypadku dolegliwości związanych z żylakami odbytu.

Przeciwwskazaniami do przyjmowania hesperydyny są: nadwrażliwość na diosminę lub hesperydynę, okres ciąży oraz karmienia piersią. Wśród działań niepożądanych należy wymienić nudności oraz wymioty. Leczenie wszelkich dolegliwości hesperydyną powinno być prowadzone pod nadzorem lekarza. Takie środki jak diosmina czy hesperydyna są dostępne tylko na receptę.

Hesperydyna - cena

Ze względu na to, że hesperydyna jest składnikiem różnych preparatów, ciężko określić jednoznaczną cenę. Boostery treningowe czy stacki kreatynowe mają różną cenę uzależnioną od całkowitego składu odżywki, ilości porcji czy gramatury produktu.

Ceny odżywek z hesperydyną zaczynają się od 100 zł. Maści i żele z dodatkiem hesperydyny kosztują ok. 15 zł, natomiast tabletki z hesperydyną - 30 zł/100 kapsułek i są dostępne jedynie na receptę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także