Sposoby na pękające naczynka na twarzy (teleangiektazje)
Pękające naczynka znane są również pod nazwą teleangiektazje. Czerwone pajączki i rumienie nie są jedynie nieestetycznym problemem, często bywają symptomem chorób, dlatego nie powinno się ich ignorować. Zamiast chować problem za warstwą makijażu, lepiej rozpocząć właściwą pielęgnację i leczenie.
25.06.2018 | aktual.: 26.06.2018 12:57
Teleangiektazje - przyczyny pękających naczynek
Teleangiektazje to rozszerzone naczynia włosowate, które prześwitując przez skórę, tworzą pajęczą strukturę nitek, zlewając się w czerwone plamy i rumienie. Pękające naczynka są cechą rozpoznawczą cery naczynkowej. Przyczynami tej dolegliwości najczęściej są uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne i krążeniowe, a także nadciśnienie tętnicze oraz schorzenia układu pokarmowego. Ponadto pajączki, które pojawiają się na twarzy, mogą być zwiastunem alergii lub trądziku różowatego. Na powstawanie teleangiektazji wpływ mają również czynniki atmosferyczne, takie jak temperatura. Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura powoduje zaczerwienienie skóry, które z czasem się utrwala.
Dieta i aktywność fizyczna na popękane naczynka
Prawidłowo skomponowana dieta ma duże znaczenie w zwalczaniu popękanych naczynek na twarzy. Przede wszystkim należy unikać picia gorących napojów oraz używania ostrych przypraw przy posiłkach. Do powstawania pajączków przyczynia się również spożywanie alkoholu, który powoduje gwałtowne obkurczanie naczyń krwionośnych.
Aby uskutecznić walkę z pękającymi naczynkami na nosie wystarczy uzupełnić swoją dietę o produkty bogate w witaminę C. Witamina C bowiem wspomaga produkcję kolagenu, który wzmacnia i uelastycznia naczynia krwionośne. Dla lepszego rezultatu warto zainwestować w suplementację witamin C, K i P, oraz w preparaty z wyciągami z lipy lub miłorzębu. W aptece dostępne są również herbaty, które pomogą wzmocnić naczynia. Aby wspomóc i usprawnić krążenie w żyłach należy uaktywnić swój tryb życia. Niekoniecznie musi to być intensywny wysiłek, wystarczą regularne spacery lub rekreacyjne przejażdżki rowerem.
Domowe sposoby na popękane naczynka
Z cerą naczynkową trzeba postępować bardzo delikatnie i unikać substancji drażniących, takich jak kwasy owocowe. Codzienna pielęgnacja jest bardzo ważna i można ją bardzo łatwo wykonywać w domu. Pierwszą kwestią jest złuszczanie naskórka. Peeling cery naczynkowej musi być wykonany bardzo delikatnie i przy użyciu preparatów z enzymami roślinnymi. Nie wolno zbyt mocno wcierać peelingu, ponieważ może to pogłębić problem pękających naczynek na twarzy. Podczas mycia twarzy, należy pamiętać, by unikać skrajnych temperatur. Cerze naczynkowej nie posłuży ani zbyt ciepła, ani zbyt zimna woda. Skórę twarzy trzeba chronić również chronić przed gorącym i chłodnym powietrzem, dlatego osoby zmagające się z pękającymi naczynkami powinny unikać sauny, solarium oraz długiego przebywania na słońca.
Popękane naczynka - leczenie u specjalisty
Najbardziej efektywnym sposobem walki z pękającymi naczynkami są profesjonalne zabiegi specjalistyczne. Wśród najpopularniejszych metod zamykania naczynek wymienia się elektrokoagulację oraz zabieg metodą laserową IPL. Elektrokoagulacja polega na wykorzystaniu prądu o wysokiej częstotliwości, który ścina białko i zamyka naczynko. Ta metoda stosowana jest w przypadku naczynek umiejscowionych głębiej. Natomiast metoda laserowa wykorzystywana jest do zamykania naczynek umiejscowionych płytko. W leczeniu pękających naczynek laserem, wykorzystuje się emitowane przez niego ciepło i światło.