Higiena intymna - zasady. Jak stosować płyny i żele do higieny intymnej?
Przestrzeganie najważniejszych zasad higieny intymnej jest podstawą w profilaktyce infekcji układu płciowo-moczowego. Istotną kwestią jest dobór odpowiednich środków do mycia i pielęgnacji - żeli i płynów do higieny intymnej, a także noszenie bielizny z naturalnych materiałów. Ważne jest również unikanie prezerwatyw i lubrykantów, które mogą wywoływać alergię.
27.06.2018 | aktual.: 19.10.2018 10:21
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Higiena intymna a nadmierne oczyszczanie pochwy
Naturalne środowisko miejsc intymnych kobiety (bez względu na jej wiek) ma odczyn kwaśny (w zakresie 3,5-4,5). Jest to bezpośrednio związane z tym, że pochwa każdej kobiety posiada mechanizm samooczyszczania. W praktyce polega to na produkcji wydzieliny (śluzu) od szyjki macicy do przedsionka pochwy. Ponadto w środowisku tym występują szczepy bakterii Lactobacillus, które odpowiedzialne są za wytwarzanie kwasu mlekowego — substancji o właściwościach odkażających. Istnieje jednak szereg czynników, zaburzających wytwarzanie kwasu mlekowego. Mowa tu w szczególności o: wysokich temperaturach powietrza, antybiotykoterapii, menopauzie oraz kąpielach w zanieczyszczonych zbiornikach wodnych.
Żele i płyny do higieny intymnej - jakie wybrać?
Podstawą w utrzymywaniu prawidłowej higieny intymnej jest stosowanie odpowiednich środków do mycia i pielęgnacji pochwy. Dobry preparat jest całkowicie bezpieczny, nie podrażnia okolic intymnych, a przy tym także nie narusza naturalnej flory bakteryjnej pochwy. W składzie żelu lub płynu do higieny intymnej powinny znaleźć się: pałeczki kwasu mlekowego oraz naturalne wyciągi z ziół.
*Płyny do kąpieli kupisz teraz taniej na WP radarOkazji. *
Zobacz także
Produkty do higieny intymnej - jakich unikać?
Mało kto wie, ale w wielu popularnych produktach do higieny intymnej czają się alergeny, które mogą podrażniać okolice pochwy. Z tego powodu należy dokładnie czytać skład płynów do higieny intymnej, a także unikać zapachowych wkładek, tamponów i podpasek.
Zobacz także
Akcesoria do mycia pochwy nie sprzyjają zdrowiu intymnemu
Niezbyt dobrym rozwiązaniem jest używanie różnego rodzaju gąbek, myjek, szczotek i innych akcesoriów do mycia pochwy. Są one siedliskiem bakterii i mogą odpowiadać za rozwój groźnych infekcji układu płciowo-moczowego.
Jak myć pochwę?
Bardzo ważną zasadą higieny intymnej jest prawidłowe mycie pochwy. Mowa tu głównie o kierunku mycia, który chroni przed przemieszczaniem się niebezpiecznych drobnoustrojów z odbytu do pochwy. Dodatkowo warto pamiętać o każdorazowym podmywaniu się po zmianie tamponu lub podpaski.
Higiena intymna a odpowiednia bielizna
Bardzo istotną kwestią w higienie intymnej jest noszenie bielizny wykonanej z naturalnych materiałów. Tego typu bielizna zapewnia optymalną cyrkulację powietrza, dzięki czemu w okolicach intymnych nie namnażają się bakterie, które mogą odpowiadać za poważne infekcje. Co istotne, w nocy najlepiej całkowicie zrezygnować z noszenia bielizny.
Zobacz także
Higiena intymna a regularne kontrole ginekologiczne
Bardzo ważną kwestią w utrzymywaniu prawidłowej higieny intymnej są regularne wizyty u ginekologa (co najmniej raz na pół roku) i wykonywanie zestawu podstawowych badań. Mowa tu w szczególności o cytologii, która jest podstawą w profilaktyce raka szyjki macicy.