ModaIkony (w) stylu vintage: Bianca Jagger

Ikony (w) stylu vintage: Bianca Jagger

Weronika Płocha

30.07.2015 12:29, aktual.: 30.07.2015 15:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

„Moje małżeństwo z Mickiem skończyło się w momencie, w którym się zaczęło”, podsumowuje osiem lat związku z gwiazdą rockowej sceny Bianca Jagger. W czasie tych kilku lat, z mało znanej dziewczyny z Nikaragui, Bianca stała jedną z najpopularniejszych ikon lat 70. w Nowym Jorku.

„Moje małżeństwo z Mickiem skończyło się w momencie, w którym się zaczęło”, podsumowuje osiem lat związku z gwiazdą rockowej sceny Bianca Jagger. W czasie tych kilku lat, z mało znanej dziewczyny z Nikaragui, Bianca stała jedną z najpopularniejszych ikon lat 70. w Nowym Jorku.

Żadna impreza w słynnym Studio54 nie mogła się odbyć bez tej ciemnowłosej piękności. Co ciekawe, nawet sam właściciel klubu Steve Rubell sprezentował jej na urodziny konia o białej maści. Słynne zdjęcie ekstrawaganckiej Bianki na grzbiecie rumaka obiegło wszystkie magazyny i do tej pory jest uważane za kwintesencję szalonej atmosfery nowojorskiego studio Andy’ego Warhola. Jednak jakiś czas temu pani eks-Jagger tłumaczyła w mediach, że jako obrończyni praw zwierząt, stanowczo zaprzecza, że wjechała na podarowanym koniu do klubu, jak podają miejskie legendy.

Jedna z większych miłości lidera The Rolling Stones urodziła się w 1945 roku, w stolicy niewielkiego państewka w Ameryce Środkowej, Managui w Nikaragui. W wieku 16 lat otrzymała stypendium i wyjechała studiować politykę do Paryża. To właśnie w odległej Europie spotkała swojego przyszłego męża, Micka Jaggera. Przez przypadek znalazła się na after party po koncercie The Rolling Stones w 1970 roku. Z imprezy wyszli już razem, choć Bianca początkowo grała mocno niedostępną, co w konsekwencji przykuło uwagę Micka, przyzwyczajonego do „łatwych łupów”. Tuż po tym wieczorze gwiazdor Stonesów zadręczał „egzotyczną” Biankę telefonami, a potem zaprosił na wypad do Włoch.

Po tym wyjeździe para stała się nierozłączna i Bianca wprowadziła się do podlondyńskiej posiadłości rockmana. Bardzo szybko zaszła w ciążę, a przyszły ojciec zdecydował się na niebywały krok – oświadczyny. Ze ślubem nie czekali długo, ponieważ były to zaledwie 24 godziny. Następnego dnia do St. Tropez przylecieli m.in. Eric Clapton, The Beatles i Keith Moon, a państwo młodzi, od stóp do głów w białych projektach Yves Saint Laurent, powiedzieli sobie „tak”. Zdjęcia z wnętrza Bentleya z otwartą butelką szampana w drodze na przyjęcie weselne są jednymi z najbardziej popularnych fotografii tamtego okresu. Kilka miesięcy później w „Wielkim Jabłku” na świat przyszła ich pierwsza i jedyna córka, Jade.

I choć w czasach, kiedy mieszkała w Nikaragui, Bianca marzyła o tym, żeby zostać zakonnicą, poświęcając życie „Świętej Panience”, to w Nowym Jorku bynajmniej nie grzeszyła skromnością. Przeźroczyste sukienki (podobno zrobiła awanturę Mickowi, kiedy poprosił ją o założenie biustonosza pod jedną z nich z okazji przyjazdu jego matki), kapelusze z piórami i woalką, balowe kreacje w mocnych odcieniach czerwieni, wielkie okulary czy męskie garnitury na stałe zapisały się na kartach historii mody. Nie wspominając o absolutnie szalonych nocach w oparach papierosowego dymu i LSD w Studio54.

W tym samym klubie pod koniec lat 80. Mick Jagger spotkał Jerry Hall i zaczął zdradzać Biankę, która złożyła papiery rozwodowe. Po rozstaniu z gwiazdą popkultury, ikona mody zadebiutowała na srebrnym ekranie w filmie „Cannonball Run”, obok Burta Reynoldsa i Rogera Moore’a. Jednak tak naprawdę pochłonęła ją polityka i akcje charytatywne. Obecnie Bianca Jagger jest założycielką i prezesem Fundacji The Bianca Jagger Human Rights Foundation, która angażuje się w zwalczanie przemocy wobec kobiet, obronę praw człowieka i eko-problemy. Eks-żona Jaggera jest również Ambasadorem Dobrej Woli przy Radzie Europy i członkinią Rady Zarządzającej Amnesty International.

Po dziś dzień projektanci i marki sięgają do archiwum stylizacji Bianki Jagger w poszukiwaniu inspiracji. Odważna i bezkompromisowa – dokładnie taka powinna być ikona vintage.

Weronika Płocha
Filolożka fińska, absolwentka londyńskiego Central Saint Martins, dziennikarka i umysł mocno kreatywny, raczej mało ścisły. Moda to jeden z głównych obszarów jej zainteresowań - zarówno naukowo jak i zawodowo. Ma na swoim koncie prowadzenie portali modowych, współpracę z polską projektantką Justyną Chrabelską i projekty lifestyle'owe dla agencji reklamowych oraz dużych marek.

Źródło artykułu:Fashion Post
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (13)
Zobacz także