Trwa ładowanie...
d12c6cy

Ile kosztuje utrzymanie domu 50 m2?

Mały dom jednorodzinny to duży wydatek? Sprawdzamy, ile kosztuje utrzymanie domu 50 m2. Czy to kwota, którą można porównać z kosztem utrzymania mieszkania w bloku?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Aby obliczyć, ile kosztuje utrzymanie domu 50 m2, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim koszt ogrzewania, podatek, ubezpieczenie i rachunki
Aby obliczyć, ile kosztuje utrzymanie domu 50 m2, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim koszt ogrzewania, podatek, ubezpieczenie i rachunki (iStock.com)
d12c6cy

Od czego zależy koszt utrzymania domu?

Koszt utrzymania domu jednorodzinnego waha się w zależności od różnych czynników. Pierwszym i najważniejszym jest metraż. Powierzchnia 50 m2 kwadratowych w przypadku domu jednorodzinnego to jeszcze nie minimum, ale na tyle mało, by można zliczyć na niewielkie koszty eksploatacji w porównaniu z mieszkaniem. Im mniejszy metraż, tym mniejsze opłaty za ogrzewanie, a nawet rachunki za prąd, bo w domu 50 m2 nie ma miejsca na rozbudowaną instalację elektryczną i całe mnóstwo urządzeń pobierających energię.

Nie bez wpływu na to, ile kosztuje utrzymanie domu 50 m2, pozostaje również jego rocznik oraz ekonomiczność rozwiązań zastosowanych na etapie budowy. Starszy budynek wymaga częstej wymiany sprzętu i niekończących się remontów. Na ogół ma też słabą termoizolację. Natomiast nowszy, postawiony według zasad racjonalnego budownictwa, pozwala zminimalizować koszty eksploatacji.

d12c6cy

Ile kosztuje utrzymanie domu 50 m2 miesięcznie?

Najprostszym i najbardziej miarodajnym sposobem na wyliczenie kosztu utrzymania domu 50 m2 jest zsumowanie wszystkich opłat – zarówno comiesięcznych, jak i uiszczanych w dłuższych odstępach czasowych (co dwa, trzy miesiące, co roku) czy jedynie okresowo (np. w sezonie grzewczym)

. Aby określić, ile kosztuje utrzymanie domu miesięcznie, wystarczy podzielić otrzymaną kwotę przez 12.

d12c6cy

Do największych wydatków na eksploatację domu w skali roku należy ogrzewanie, które od jesieni do wczesnej wiosny pochłania sporą część dochodów rodziny. Jeśli palimy w piecu od października do marca włącznie, sezon grzewczy trwa aż 6 miesięcy. W tym czasie inwestować trzeba nie tylko w opał, ale również w konserwację pieca i przewodów kominowych oraz czyszenie komina. Przegląd całej instalacji grzewczej kosztuje około 300 zł.

We współczesnym budownictwie coraz częściej powstają domy energooszczędne, z bardzo dobrą termoizolacją, które pozwalają znacznie ograniczyć wydatki na ogrzewanie. Jednocześnie – z troski o ochronę środowiska naturalnego – odchodzi się od opalania najtańszym paliwem, czyli węglem kamiennym. Węgiel nie spełnia nowych wymogów budowlanych, jeśli chodzi o graniczne zużycie energii pierwotnej (EP) w przeliczeniu na jednostkę powierzchni użytkowej .

Roczne zapotrzebowanie na ciepło w starym budynku mieszkalnym bez izolacji wynosi 170–200 kWh/m2, w domu docieplonym 140–160 kWH/m2, natomiast w budynku energooszczędnym 30–60 kWh (w zależności m.in. od rodzaju i sprawności kotła). Ta rozbieżność przekłada się na znaczną różnicę w koszcie utrzymania domu 50 m2 (a wręcz ogromną przy większym metrażu). Szacunkowe koszty w przeliczeniu na miesiąc wyglądają następująco:

 • ogrzewanie drewnem: 100 zł (bez izolacji), 80 zł (z izolacją), 30 zł (w domu energooszczędnym),
 • ogrzewanie ekogroszkiem: 142 zł (bez izolacji), 113 zł (z izolacją), 42,5 zł (w domu energooszczędnym),
 • ogrzewanie pelletem: 150 zł (bez izolacji), 120 zł (z izolacją), 45 zł (w domu energooszczędnym),
 • ogrzewanie gazem ziemnym: 192 zł (bez izolacji), 153 zł (z izolacją), 57,5 zł (w domu energooszczędnym),
 • ogrzewanie pompą ciepła: 125 zł (bez izolacji), 100 zł (z izolacją), 37,5 zł (w domu energooszczędnym),
 • ogrzewanie elektryczne: 250 zł (bez izolacji), 200 zł (z izolacją), 75 zł (w domu energooszczędnym).
d12c6cy

W koszt ogrzewania domu o powierzchni 50 m2 trzeba też wliczyć nakłady potrzebne do uzyskania ciepłej wody użytkowej, które zależą np. od tego, ilu jest członków rodziny. Przy trzech osobach (60 litrów) mogą one wynieść około 1300 zł rocznie, czyli 108 zł miesięcznie.

Miesięczny koszt utrzymania domu jednorodzinnego – inne opłaty

By oszacować, ile kosztuje utrzymanie domu 50 m2 miesięcznie, trzeba wziąć pod uwagę również szereg innych opłat:

 • podatek od nieruchomości (za dom 50 m2 razem z działką budowlaną): około 300–400 zł rocznie, czyli 25–33 zł miesięcznie (w zależności od wielkości działki),
 • ubezpieczenie domu: 200–500 zł rocznie, czyli 17–42 zł miesięcznie (w zależności od kwoty ubezpieczenia i pakietu),
 • rachunki za gaz, prąd i wodę (łącznie): płatność według zużycia; w trzyosobowej rodzinie około 4000 zł rocznie, czyli 333 zł miesięcznie,
 • opłaty za wywóz nieczystości (szamba i śmieci): w trzyosobowej rodzinie około 2000 zł rocznie , czyli 167 zł miesięcznie,
 • opłaty za media (internet, telewizja satelitarna, abonament radiowo-telewizyjny) : około 1350 zł rocznie, czyli 112,50 zł miesięcznie.
d12c6cy

To jednak wciąż nie wszystko. Niektórzy decydują się też na dodatkowe usługi takie jak ochrona domu (około 42 zł miesięcznie) czy sprzątanie (raz w miesiącu około 145 zł). Ponadto od czasu do czasu pojawiają się nieprzewidziane wydatki, jak montaż nowych elementów instalacji oraz wymiana sprzętów domowych.

50 m2 – utrzymanie domu a mieszkania

Ile zatem kosztuje utrzymanie domu 50 m2? Po dokonaniu szacunkowych obliczeń i zsumowaniu wszystkich wydatków okazuje się, że kwota ta może wynieść od nieco ponad 800 zł (w wariancie najtańszym) do 1200 zł (w wariancie najdroższym, z uwzględnieniem dodatkowych usług). Tymczasem czynsz za mieszkanie o podobnym metrażu w niektórych spółdzielniach sięga 500 zł. Z rachunkami i innymi opłatami koszt jego utrzymania może okazać się podobny lub nawet wyższy niż w przypadku domu jednorodzinnego.

d12c6cy

Podziel się opinią

Share
d12c6cy
d12c6cy