Trwa ładowanie...
d28ce8a

Jakie są koszty utrzymania domu jednorodzinnego?

Wydatki domowe każdego miesiąca pochłaniają lwią część dochodów. Jakie są koszty utrzymania domu jednorodzinnego? Co należy wziąć pod uwagę? Obliczamy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
To, ile kosztuje utrzymanie domu jednorodzinnego, zależy przede wszystkim od stałych opłat (rachunków, ubezpieczeń, podatków) oraz od nakładów na ogrzewanie
To, ile kosztuje utrzymanie domu jednorodzinnego, zależy przede wszystkim od stałych opłat (rachunków, ubezpieczeń, podatków) oraz od nakładów na ogrzewanie (iStock.com)
d28ce8a

Koszty utrzymania domu jednorodzinnego - co trzeba wliczyć?

Koszty utrzymania domu jednorodzinnego trudno oszacować tak, by odzwierciedlały sytuację każdego gospodarstwa domowego. Są bardzo niejednolite, ponieważ determinuje je wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wykonywaniu obliczeń.

Ogromne znaczenie ma metraż domu, zwłaszcza w kontekście jego ogrzewania. Ważna jest również liczba osób w rodzinie, bo to od niej zależy wysokość rachunków za wodę, gaz i prąd, a także opłat stałych, m.in. za wywóz śmieci. Poza tym nie bez znaczenia pozostaje stan techniczny budynku i ergonomia zastosowanych w domu rozwiązań , zarówno na etapie budowy, jak i urządzania. Zaliczają się do nich np. rodzaj ocieplenia (ścian dachów i podłóg) oraz standard (klasa energetyczna, awaryjność) sprzętu AGD i RTV.

Na sumę, jaką co roku trzeba wydać na komfortową eksploatację domu, składają się przede wszystkim:

  • koszt ogrzewania (węglem, drewnem, ekogroszkiem, pelletem, energią elektyczną, gazem, olejem lub pompą ciepła),
  • wysokość rachunków i opłat za media (telewizję, internet),
  • podatki (za dom i działkę budowlaną, na której stoi),
  • koszt utrzymania posesji (wywóz śmieci, opróżnianie szamba),
  • opłaty za przeglądy, konserwację i wymianę elementów instalacji,
  • składki na ubezpieczenie.
d28ce8a

Aby choć w przybliżeniu obliczyć, ile kosztuje utrzymanie domu jednorodzinnego, należy zsumować wszystkie wymienione wyżej wydatki i dołączyć szereg tych spoza listy, jak choćby naprawa i wymiana wyposażenia domowego czy opłaty za ochronę budynku.

Ile kosztuje ogrzewanie domu jednorodzinnego?

Koszt ogrzewania domu to kwestia wieloaspektowa. Może różnić się diametralnie nawet w domach o podobnym metrażu. Wiele zależy od rodzaju instalacji grzewczej i jej ewentualnych usprawnień, które mają na celu zwiększenie efektywności cieplnej. W starym budownictwie (bez ocieplenia) zapotrzebowanie na ciepło wynosi blisko 200 kWh/m2, natomiast w budynkach postawionych zgodnie z najnowszymi standardami (energooszczędnych lub pasywnych) jest ono nawet 6 razy mniejsze. W sposób oczywisty przekłada się to na koszty utrzymania domu jednorodzinnego.

d28ce8a

Ogrzewanie świetnie ocieplonego domu pasywnego, wspomagane alternatywnymi technikami pozyskiwania energii, np. z wymienników cieplnych, to wydatek rzędu zaledwie 1200 zł rocznie (przy powierzchni 150 m2). Tymczasem ogrzewanie budynku mieszkalnego o takim samym metrażu, ale bez termoizolacji, z piecem starego typu i przy wykorzystaniu droższych źródeł energii jak olej opałowy, prąd czy gaz ziemny, może uszczuplić budżet domowy nawet o 5000 zł w ciągu roku.

Jak wynika z raportu Millward Brown SMG KRC, ogrzewanie domu kosztuje Polaków najczęściej od 2000 do 3000 zł. Kwoty mieszczące się w tym przedziale wskazało 37 proc. respondentów.

Ile wynoszą rachunki w domu jednorodzinnym?

O tym, ile kosztuje utrzymanie domu jednorodzinnego, w dużej mierze decydują również rachunki. W raporcie Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka" można wyczytać, że co miesiąc czteroosobowa rodzina płaci statystycznie około 1572 zł, w co wliczają się: prąd, gaz, woda, wywóz nieczystości, internet, telewizja, czynsz i energia cieplna. Po odliczeniu dwóch ostatnich opłat, których nie uiszczają osoby mieszkające w domach jednorodzinnych, średnie miesięczne wydatki na rachunki wynoszą 722 zł.

d28ce8a

Jaki podatek od nieruchomości?

Właściciele posesji muszą liczyć się z koniecznością płacenia podatku od nieruchomości, który jest liczony oddzielnie za dom i za grunt. Jego wysokość zależy od warunków metrażowych. Maksymalna kwota podatku w 2019 roku wynosi 0,79 zł za 1 m2 domu oraz 0,49 zł za 1 m2 działki budowalnej. Zatem przy założeniu, że dom ma 150 m2, a działka 850 m2 trzeba zapłacić 535 zł podatku rocznie.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu jednorodzinnego?

Posiadacze domów jednorodzinnych przeważnie decydują się również na ubezpieczenie, które może obejmować nie tylko sam budynek mieszkalny, ale również jego wyposażenie i rzeczy osobiste domowników oraz infrastrukturę ogrodową. Podstawowa polisa na nieruchomość o wartości około 300 tys. zł kosztuje rocznie mniej więcej 125 zł, natomiast większa – blisko 600 zł.

d28ce8a

Ile kosztują przeglądy domu jednorodzinnego?

W domu jednorodzinnym przynajmniej raz do roku konieczne są przeglądy instalacji, które również mają znaczący wpływ na budżet domowy. W zależności od rodzaju pieca i stopnia zanieczyszczenia przewodów (kominowych oraz wentylacyjnych) przygotowanie techniczne budynku na sezon grzewczy kosztuje od 300 do 500 zł.

Podsumowanie

Z obliczeń wynika więc, że szacunkowy koszt utrzymania domu jednorodzinnego w skali roku wynosi 12000–15000 zł, co w skali miesiąca daje 1000–1250 zł. Należy jednak pamiętać, że w kalkulacji nie zostały uwzględnione dodatkowe wydatki, np. spłaty kredytów, zakup nowych sprzętów, remonty i inne nieprzewidziane koszty eksploatacyjne. Podana kwota dotyczy budynku o powierzchni 150 m2. Mniejszy dom można utrzymać za około 800 zł miesięcznie. Większy generuje koszty przekraczające 1500 zł.

Zobacz także:
Ile kosztuje utrzymanie domu 90m2?
Ile kosztuje utrzymanie domu 200 m2?
Ile kosztuje utrzymanie domu szeregowego?

d28ce8a

Podziel się opinią

Share
d28ce8a
d28ce8a