Blisko ludziIn vitro bardziej ryzykowne dla matki niż dla dziecka

In vitro bardziej ryzykowne dla matki niż dla dziecka

Kobiety korzystające z tej metody są za to bardziej narażone na powikłania ciążowe - piszą w raporcie naukowcy z Japonii.

In vitro bardziej ryzykowne dla matki niż dla dziecka
Źródło zdjęć: © sxc.hu

25.02.2010 | aktual.: 07.06.2010 03:48

Dzieci poczęte in vitro nie są mniejsze niż inne, nie są też w większym stopniu narażone na wady wrodzone. Kobiety korzystające z tej metody są za to bardziej narażone na powikłania ciążowe - piszą w raporcie naukowcy z Japonii. O ich wnioskach informuje Reuters.

Z badań przeprowadzonych w Japonii wynika, że ryzyko urodzenia dziecka za małego w stosunku do wieku ciążowego jest podobne w przypadku kobiet zapłodnionych w sposób naturalny i kobiet zapłodnionych in vitro.

Pracująca dla WHO Mai Fujii porównała dane na temat 1400 dzieci poczętych in vitro i 54 tys. dzieci poczętych naturalnie. Niską wagę urodzeniową miało co piąte dziecko z grupy in vitro i co szóste dziecko z grupy kontrolnej, jednak różnica ta zatarła się, gdy naukowcy uwzględnili inne czynniki, m.in. wiek matki. Wady wrodzone zidentyfikowano z kolei u 2 proc. noworodków w obu grupach.

Naukowcy zaobserwowali jednak, że 5 proc. kobiet zapłodnionych in vitro miało objawy łożyska przodującego, w porównaniu z 1,5 proc. kobiet zapłodnionych naturalnie.

Łożysko przodujące może wystąpić w drugim lub trzecim trymestrze ciąży. Jest wówczas przyczyną krwotoków i może utrudnić poród naturalny.

Powikłanie to zdarza się raz na dwieście ciąż, przy czym rzadko przy pierwszym dziecku. Bardziej narażone są kobiety, które przechodziły operacje macicy lub w przypadku ciąży mnogiej.(PAP)

Źródło artykułu:PAP
Komentarze (14)