FitnessIndoor cycling, czyli zasady i zalety treningu na rowerku stacjonarnym

Indoor cycling, czyli zasady i zalety treningu na rowerku stacjonarnym

Indoor cycling, czyli zasady i zalety treningu na rowerku stacjonarnym
Źródło zdjęć: © iStock.com | Bojan89

22.11.2018 20:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Indoor cycling to jazda na rowerze w pomieszczeniu zamkniętym. Indoor cycling można uprawiać w domu, ale znacznie lepsze efekty osiąga się podczas treningów grupowych w klubie fitnessu czy na siłowni. Jak przygotować się do zajęć z indoor cyclingu? Jakich korzyści można się spodziewać po treningach na rowerku stacjonarnym?

Co to jest indoor cycling?

Indoor cycling to intensywny trening cardio, który jest połączeniem treningu grupowego z treningiem kolarskim wykonywanym na rowerku stacjonarnym.

Trening indoor cycling odbywa się najczęściej przy dźwiękach energicznej muzyki i pod ścisłym nadzorem instruktora czy trenera personalnego. Zajęcia z indoor cyclingu mają charakter treningu interwałowego, który trwa od 20 do 45 minut.

Instruktor decyduje o tempie pedałowania i zmianach pozycji ciała. Rower stacjonarny można dopasowywać do trenującej osoby, dzięki temu można dostosować trudność ćwiczeń do kondycji i indywidualnych możliwości.

Jak się przygotować do zajęć z indoor cyclingu?

Zajęcia z indoor cyclingu odbywają się zazwyczaj w grupach. Dlatego trzeba się do nich odpowiednio przygotować, by samemu czuć się komfortowo podczas treningu, ale także by nie utrudniać innym ćwiczenia. Na zajęcia z indoor cyclingu należy przyjść wcześniej, aby odpowiednio ustawić parametry swojego roweru. Obciążone koło zamachowe, przekładnia łańcuchowa czy opory tarcia pozwalają na ustawienie pożądanego poziomu ćwiczeń. Nie mówiąc już o uregulowaniu wysokości siodełka czy ustawieniu kierownicy.

Na trening z indoor cycling należy też przynieść ze sobą ręcznik do wycierania potu oraz butelkę wody lub napoju izotonicznego. Ważnym elementem podczas zajęć z indoor cyclingu jest odpowiednio dobrany strój. Buty do indoor cyclingu powinny mieć twardą podeszwę, dlatego tenisówki należy odłożyć do szafy, jeśli nie chcemy zaliczyć kontuzji. Wskazane są także rękawiczki rowerowe, które znacznie zwiększają komfort ćwiczeń i chronią przed otarciami i odciskami.

Jak wyglądają zajęcia z indoor cyclingu?

Zajęcia z indoor cyclingu prowadzi instruktor. Wydaje on polecenia, które muszą być wykonywane przez ćwiczących. Instruktor zaleca wykonywanie kolejnych ćwiczeń takich jak pedałowanie pod górę czy interwały. Podczas treningu pedałuje się także w pozycji stojącej.

Rowery na indoor cyclingu zazwyczaj są skierowane w jedną stronę, w kierunku instruktora prowadzącego zajęcia lub lustra. Muzyka dobrana przez instruktora powinna pasować do każdego etapu ćwiczeń, aby ćwiczącym udało się wczuć w rytm treningu. Na niektórych treningach indoor cycling trenerzy używają zdjęć i filmów, aby zaangażować więcej zmysłów do treningu. Dzięki temu ćwiczący mogą sobie wyobrazić, że jadą przez las czy wzdłuż rzeki.

Korzyści z trenowania indoor cyclingu

Indoor cycling to forma treningu korzystna dla sylwetki i zdrowia. Regularne ćwiczenia na rowerku stacjonarnym wpływają na redukcję tkanki tłuszczowej oraz poprawę wydolności organizmu. Treningi zwiększają przepływ krwi, uelastyczniają naczynia krwionośne oraz zwiększają gęstość kości, siłę mięśni oraz elastyczność więzadeł i ścięgien.

Ćwiczenia indoor cycling pomagają regulować poziom cukru we krwi i wzmagają wydzielanie endorfin, co działa antydepresyjnie. Treningi wzmacniają również układ odpornościowy.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także