Industrialny salon – inspiracje i pomysły

Metalowy stolik i lekkie meble – to wystarczy, by stworzyć industrialny salon. Inspiracje wnętrzami starych fabryk mogą zaowocować ciekawą aranżacją, która sprawdzi się w domu o każdym metrażu. O co zadbać, by pokój dzienny wyglądał jak hala fabryczna? Podpowiadamy.

Industrialny salon – inspiracje i pomysły
Źródło zdjęć: © Instagram.com | @vintageindustrialstyle

06.06.2019 | aktual.: 10.06.2019 12:41

Industrialny salon – w małym mieszkaniu i w lofcie

Styl industrialny powstał z fascynacji przemysłem. Jest niezwykle oszczędny, a przy tym dość praktyczny, ponieważ skłania do poszukiwania otwartych przestrzeni. Salon utrzymany w tym stylu, nawet jeśli nie ma dużej powierzchni, nigdy nie sprawia wrażenia ciasnego czy nieustawnego. Wszystko dzięki industrialnym meblom, które wyróżniają się wyjątkowo lekkimi bryłami.

Do małego mieszkania ten gorący trend wnętrzarski pasuje więc jak ulał. Został jednak stworzony do loftu, czyli wysokiego budynku o konstrukcji halowej. Mieszkanie typu loft pozwala jeden do jednego odwzorować klimat starej fabryki. Do głównych atutów takiego lokum zalicza się antresolę (półpiętro). To efektowne podwyższenie jest idealne do zorganizowania nad industrialnym salonem sypialni bądź gabinetu. Sufit osadzony na wysokości kilku metrów sprzyja natomiast szaleństwom z oświetleniem.

Obraz
© Instagram.com | @industrialeusou,@dareforluxury

Jak urządzić industrialny salon? Inspiracje (zdjęcia)

Aby znaleźć pomysł na urządzenie industrialnego salonu, inspiracje warto czerpać z aranżacji stworzonych przez architektów. Czasem za całokształt odpowiada konkretny mebel o zupełnie niestandardowym designie, który zostanie wyeksponowany na tle surowych pokryć ściennych. W salonie może to być element wypoczynku, np. fotel z siedziskiem osadzonym na ciekawej geometrycznej podstawie. Ostre kąty i surowe formy są wyznacznikami nowoczesnych tendencji w aranżacji wnętrz.

Obraz
© Instagram.com | @design_canarias,@vintageindustrialstyle

Do urządzenia industrialnego salonu zainspirować potrafi także modny metalowy regał z odkrytymi półkami. Stanowi on idealne uzupełnienie dekoracji ścian i zapewnia sporo miejsca na ustawienie zarówno książek, jak i tematycznych ozdób, np. solidnego zegaru wskazówkowego czy doniczki w kształcie wiaderka. Ze stylem industrialnym bardzo dobrze komponują się rośliny należące do gatunku pnączy. Obrośnięte liśćmi gałęzie oplatają minimalistyczne półki, a tym samym wyraźnie ożywiają wystrój.

Obraz
© Instagram.com | @design_canarias,@industrialeusou

Do regału o szkieletowej konstrukcji pasują zamykane metalowe szafki – identyczne jak te, które montuje się z przeznaczeniem do wykorzystania przez pracowników fabryk. Dzięki tego typu meblom pokój automatycznie staje się wnętrzem z pomysłem.

Aranżacja industrialnego salonu byłaby niepełna bez cegły i betonu architektonicznego. Ściana pokryta cegłą lub choćby fototapetą z wzorem cegły to element, który powtarza się w większości wnętrz inspirowanych fabryką. Beton dominuje często w dużych pomieszczeniach. Jego nieregularna struktura współgra z surowością wystroju.

Obraz
© Instagram.com | @design_canarias,@vintageindustrialstyle

Beton architektoniczny jest też materiałem chętnie wykorzystywanym przy produkcji industrialnych dodatków do salonu. Można odlać z niego minimalistyczną ławę, wykonać stylową, choć bardzo skromną obudowę kominka, a nawet stworzyć oryginalny świecznik czy podstawę do lampy. Podobny potencjał mają metalowe rury, z których powstaje np. oświetlenie do salonu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)