Trwa ładowanie...
d4fznkm

Industrialny salon – inspiracje i pomysły

Metalowy stolik i lekkie meble – to wystarczy, by stworzyć industrialny salon. Inspiracje wnętrzami starych fabryk mogą zaowocować ciekawą aranżacją, która sprawdzi się w domu o każdym metrażu. O co zadbać, by pokój dzienny wyglądał jak hala fabryczna? Podpowiadamy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Styl industrialny w salonie inspiruje do poszukiwania minimalistycznych rozwiązań
Styl industrialny w salonie inspiruje do poszukiwania minimalistycznych rozwiązań (Instagram.com, Fot: @vintageindustrialstyle)
d4fznkm

Industrialny salon – w małym mieszkaniu i w lofcie

Styl industrialny powstał z fascynacji przemysłem. Jest niezwykle oszczędny, a przy tym dość praktyczny, ponieważ skłania do poszukiwania otwartych przestrzeni. Salon utrzymany w tym stylu, nawet jeśli nie ma dużej powierzchni, nigdy nie sprawia wrażenia ciasnego czy nieustawnego. Wszystko dzięki industrialnym meblom, które wyróżniają się wyjątkowo lekkimi bryłami.

Do małego mieszkania ten gorący trend wnętrzarski pasuje więc jak ulał. Został jednak stworzony do loftu, czyli wysokiego budynku o konstrukcji halowej. Mieszkanie typu loft pozwala jeden do jednego odwzorować klimat starej fabryki. Do głównych atutów takiego lokum zalicza się antresolę (półpiętro). To efektowne podwyższenie jest idealne do zorganizowania nad industrialnym salonem sypialni bądź gabinetu. Sufit osadzony na wysokości kilku metrów sprzyja natomiast szaleństwom z oświetleniem.

By stworzyć industrialny salon, inspiracji warto szukać zarówno w nowoczesnych loftach, jak i w małych mieszkaniach Instagram.com
By stworzyć industrialny salon, inspiracji warto szukać zarówno w nowoczesnych loftach, jak i w małych mieszkaniach (Instagram.com, Fot: @industrialeusou,@dareforluxury)

Jak urządzić industrialny salon? Inspiracje (zdjęcia)

Aby znaleźć pomysł na urządzenie industrialnego salonu, inspiracje warto czerpać z aranżacji stworzonych przez architektów. Czasem za całokształt odpowiada konkretny mebel o zupełnie niestandardowym designie, który zostanie wyeksponowany na tle surowych pokryć ściennych. W salonie może to być element wypoczynku, np. fotel z siedziskiem osadzonym na ciekawej geometrycznej podstawie. Ostre kąty i surowe formy są wyznacznikami nowoczesnych tendencji w aranżacji wnętrz.

Stylowi industrialnemu w salonie wyrazistości dodają oryginalne dekoracje Instagram.com
Stylowi industrialnemu w salonie wyrazistości dodają oryginalne dekoracje (Instagram.com, Fot: @design_canarias,@vintageindustrialstyle)

Do urządzenia industrialnego salonu zainspirować potrafi także modny metalowy regał z odkrytymi półkami. Stanowi on idealne uzupełnienie dekoracji ścian i zapewnia sporo miejsca na ustawienie zarówno książek, jak i tematycznych ozdób, np. solidnego zegaru wskazówkowego czy doniczki w kształcie wiaderka. Ze stylem industrialnym bardzo dobrze komponują się rośliny należące do gatunku pnączy. Obrośnięte liśćmi gałęzie oplatają minimalistyczne półki, a tym samym wyraźnie ożywiają wystrój.

Industrialny salon swój styl zawdzięcza m.in. meblom inspirowanym wyposażeniem fabryki Instagram.com
Industrialny salon swój styl zawdzięcza m.in. meblom inspirowanym wyposażeniem fabryki (Instagram.com, Fot: @design_canarias,@industrialeusou)

Do regału o szkieletowej konstrukcji pasują zamykane metalowe szafki – identyczne jak te, które montuje się z przeznaczeniem do wykorzystania przez pracowników fabryk. Dzięki tego typu meblom pokój automatycznie staje się wnętrzem z pomysłem.

d4fznkm

Aranżacja industrialnego salonu byłaby niepełna bez cegły i betonu architektonicznego. Ściana pokryta cegłą lub choćby fototapetą z wzorem cegły to element, który powtarza się w większości wnętrz inspirowanych fabryką. Beton dominuje często w dużych pomieszczeniach. Jego nieregularna struktura współgra z surowością wystroju.

Industrialny salon w inspiracjach wnętrzarskich wyróżnia się niespotykanymi dodatkami Instagram.com
Industrialny salon w inspiracjach wnętrzarskich wyróżnia się niespotykanymi dodatkami (Instagram.com, Fot: @design_canarias,@vintageindustrialstyle)

Beton architektoniczny jest też materiałem chętnie wykorzystywanym przy produkcji industrialnych dodatków do salonu. Można odlać z niego minimalistyczną ławę, wykonać stylową, choć bardzo skromną obudowę kominka, a nawet stworzyć oryginalny świecznik czy podstawę do lampy. Podobny potencjał mają metalowe rury, z których powstaje np. oświetlenie do salonu.

d4fznkm

Podziel się opinią

Share
d4fznkm
d4fznkm