Styl industrialny – jadalnia dla minimalistów

Styl industrialny – jadalnia dla minimalistów

Styl industrialny – jadalnia dla minimalistów
Źródło zdjęć: © iStock.com
06.06.2019 12:11, aktualizacja: 10.06.2019 12:36

Minimalizm i przestrzeń – na tym bazuje styl industrialny. Jadalnia o nowoczesnym charakterze, urządzona na wzór hali fabrycznej, jest nieszablonowa. Odpowiada najnowszym trendom, ale sprawdza się również pod względem funkcjonalnym. Jak ją urządzić?

Nowoczesna jadalnia – styl industrialny od strony praktycznej

Jadalnia w stylu industrialnym to wnętrze na wskroś nowoczesne, mimo że mogą się w nim pojawić elementy wyposażenia jeszcze z poprzedniego stulecia. To dlatego, że u podstaw tego stylu leży dawne budownictwo przemysłowe. Meble i dodatki pochodzące z fabryk lub wzorowane na akcesoriach fabrycznych są więc tutaj mocno pożądane.

Takim elementom wystroju prócz ciekawego designu nie można odmówić praktyczności, która zresztą jest charakterystyczna dla całego stylu industrialnego. Solidne konstrukcje z metalem w roli głównej są wręcz niezniszczalne. Co więcej, wcale nie muszą wyglądać ciężko i niezgrabnie. Często osadzone są na cienkich nóżkach, dzięki którym prezentują się bardzo lekko. Wrażenie wzmacnia fakt, że jadalniane meble w stylu industrialnym mają dużo odsłoniętych powierzchni, np. otwartych półek.

Obraz
© Instagram.com | @stirlingackroydcomme,@design_canarias

Dlatego właśnie styl industrialny w jadalni sprzyja oszczędności miejsca. Minimalistyczne meble o konstrukcji szkieletowej tworzą tylko subtelną dekorację na tle ścian przyozdobionych cegłą lub kamieniem dekoracyjnym. Jednocześnie pełnią funkcję poręcznej strefy przechowywania. Do mankamentów takiego wyposażenia jadalni trzeba jednak zaliczyć fakt, że to, co stoi na półkach, jest narażone na osiadanie kurzu, a jeśli zostanie nieumiejętnie ułożone, sprawia wrażenie chaosu, a wręcz bałaganu.

Obraz
© Instagram.com | @industrialeusou

Styl industrialny – jadalnia z pomysłem (aranżacje)

Jadalnia industrialna urządzona w wysokim i przestronnym lofcie potrafi pomieścić wiele osób i idealnie nadaje się na spotkania w niezobowiązującej atmosferze. Takie wnętrze, choć znacznie skromniejsze po względem metrażu, można jednak urządzić również w standardowym mieszkaniu, gdzie jest wystarczająco dużo miejsca na stół tylko dla kilkorga gości.

Obraz
© Instagram.com | @industrialeusou,@vintageindustrialstyle

Stół to mebel, który wyznacza centrum jadalni w stylu industrialnym. Mogą przy nim stanąć krzesła wcale nie od kompletu. Nowoczesne tendencje skłaniają do samodzielnego komponowania zestawu z siedzisk, które różnią się od siebie np. kolorem. Pozwala to na dodanie aranżacji dynamizmu i nowoczesności. W industrialnych zestawach mebli do jadalni pojawiają się najczęściej metal i tworzywo sztuczne, choć występuje też wyraźnie usłojowane drewno. Krzesła mają zwykle maksymalnie prostą formę. Mile widziane są modele produkowane taśmowo.

Obraz
© Instagram.com | @chris122883,@vintageindustrialstyle

Styl industrialny w jadalni warto podkreślić odpowiednim oświetleniem, które jest jedną z najmocniejszych stron wnętrz inspirowanych przestrzenią fabryczną. Nad stołem można zwiesić duży żyrandol, z którego żarówki będą zwisały swobodnie, układając się w kształt pajęczyny lub oplatając zawieszone pod sufitem belki. Taki rodzaj oświetlenia w industrialnej jadalni to jeden z najmocniejszych wnętrzarskich trendów ostatnich lat.

Obraz
© Instagram.com | @industrialeusou

Bardzo modne są również klasyczne lampy w gładkich metalowych osłonach, najczęściej w kolorze czarnym. Takie elementy oświetlenia zwisają na długich masywnych łańcuchach i tworzą szczególnie efektowną dekorację, zwłaszcza kiedy zostaną przymocowane tuż obok siebie. W podobnej stylistyce utrzymane są industrialne lampy stojące, których nie może zabraknąć w dużej jadalni. Trzeba pamiętać, że wnętrze o ciemnej kolorystyce potrzebuje wielu źródeł światła, by mogło zapewniać komfort zmęczonym oczom.

Obraz
© Instagram.com | @familienhaus,@vintageindustrialstyle

Jeśli oświetlenie jest wyraziste, można zrezygnować z jakichkolwiek innych dekoracji do jadalni w stylu industrialnym. Pomieszczenie to powinno zachować skromny wystrój, zwłaszcza jeśli znajdują się w nim wyraziste pokrycia ścienne, takie jak kamień naturalny czy farba strukturalna. Można jednak pozwolić sobie na zawieszenie plakatów, czarno-białych zdjęć czy szkiców w minimalistycznych cienkich ramach. Takie kompozycje przełamują surowość aranżacji i dodają jej indywidualnego charakteru.

Przeczytaj także:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także