Styl industrialny – sypialnia w kolorach cegły i stali
Surowość jest wyróżnikiem stylu industrialnego. Sypialnia urządzona na wzór przestrzeni fabrycznej, choć oszczędna pod względem dekoracyjnym, robi ogromne wrażenie. Za efekt odpowiadają głównie materiały wykończeniowe.
Styl industrialny – cechy charakterystyczne
Styl industrialny rodził się na przełomie la 50. i 60., kiedy to kryzys gospodarczy w Stanach Zjednoczonych spowodował masowe upadanie fabryk. Dla monumentalnych budowli trzeba było znaleźć nowe przeznaczenie. Kierunek urządzaniu przestrzeni pofabrycznych nadali awangardowi artyści skupieni wokół Andy'ego Warhola. Pierwszym budynkiem w stylu industrialnym była ich pracownia The Factory na Manhattanie.
W stylu industrialnym najbardziej liczy się otwarta przestrzeń. Dlatego do jego wykorzystania idealne są wysokie domy i mieszkania z półpiętrem w formie antresoli. By pozostać w zgodzie z zasadami tego stylu, należy dążyć do ograniczenia liczby ścian działowych. Dom w stylu industrialnym ma często jedno lub dwa wielofunkcyjne pomieszczenia z niestandardowymi podziałami w formie regałów lub przeszkleń osadzonych w metalowych szkieletach.
Ze stylem industrialnym najbardziej kojarzą się surowy beton, cegła oraz stalowe elementy wyposażenia. Na ogół nie ma tu miejsca na dekoracje – wszystko podporządkowane jest funkcjom praktycznym. Za walor wnętrza w stylu industrialnym uznaje się biegnące po ścianach kable i rury, a także widoczne belki sufitowe.
Styl industrialny – sypialnia: tak czy nie?
Styl industrialny na pozór nie pasuje do sypialni. Nie kojarzy się z przytulnością charakterystyczną dla tego typu wnętrza. Jak jednak dowodzą nowoczesne aranżacje, pozory potrafią mylić, a sypialnia w stylu industrialnym może być miejscem wygodnego odpoczynku, któremu z pewnością sprzyjają dominujące tam kolory. Neutralne barwy, czyli szarość, brąz i brudny beż, nie męczą wzroku. Co więcej, tworzą półmrok, a dzięki niemu można komfortowo uciąć sobie drzemkę nawet w ciągu dnia.
Główną dekorację sypialni w stylu industrialnym stanowią ściany. W roli pokryć ściennych nawiązujących do przestrzeni fabrycznej idealnie sprawdzają się beton architektoniczny, farba strukturalna, a także kamień dekoracyjny, najczęściej imitujący cegłę. Jako pokrycia podłogowe sprawdzają się natomiast zwykłe panele – zarówno całkowicie gładkie, jak i zdobione wyraźnymi słojami. Idealnie pasują też matowe płytki podłogowe.
Styl industrialny – meble do sypialni
Sypialnia w stylu industrialnym to wnętrze, które mimo obecności ciężkich detali zachowuje lekkość. Nie może tutaj zabraknąć konstrukcji metalowych, które pojawiają się przede wszystkim w meblach tworzących strefę przechowywania, ale również w industrialnych łóżkach, stolikach i fotelach. Łóżka na metalowych nogach zyskują na zgrabności, zaś pozostałe meble dzięki minimalistycznej szkieletowej konstrukcji pozwalają na znaczne zaoszczędzenie miejsca.
Półki do sypialni w stylu industrialnym mogą być wykonane z żeliwnych rur od starej instalacji. Rury takie inspirują również do zaprojektowania oryginalnych elementów oświetlenia montowanych w ścianie jak kinkiety. Do wszechstronnego wykorzystania w industrialnej sypialni nadają się też drewniane palety. Służą one jako efektowne stoliki, siedziska, a nawet stelaże do łóżka.
Styl industrialny – dekoracje do sypialni
Dzięki stylowi industrialnemu sypialnia staje się wnętrzem minimalistycznym i niepozbawionym nowoczesnego designu. Za jej wystrój odpowiadają czarno-białe kompozycje zdjęć i obrazów porozwieszanych na ścianach i poustawianych na blatach. Duży potencjał mają też ciekawe żyrandole i lampy. Idealnie nadają się modele o metalowych abażurach, ale i bez abażura – składające się z kilku żarówek swobodnie podwieszonych pod sufitem.
Poza tym w industrialnej sypialni świetnie komponują się detale takie jak zabytkowe zegary stojące, skrzynie do przechowywania przypominające metalowe pojemniki na narzędzia czy metalowe kratki na ścianę pełniące rolę organizerów do zawieszenia nad biurkiem.
Przeczytaj także: